SystemyAndroid 2.3 zaprezentowany [aktualizacja – filmiki z prezentacją nowych funkcji]

Maciej Kulesa6 grudnia 2010117 min

Google zaprezentowało Androida 2.3 (Gingerbread) i udostępniło jego SDK. Według koncernu platforma Android 2.3 wprowadza wiele nowych i ekscytujących funkcji dla użytkowników i deweloperów. Opinie w internecie są podzielone. Jedni twierdzą, że nie wnosi większych zmian, inni są zadowoleni. Osobiście nie będę wypowiadał się na ten temat dopóki sam w praktyce nie przetestuję. Mogę jedynie zaprezentować garść teorii.

Na początek zapowiedź w formie krótkiego filmiku. Jak zawsze Google udostępnia taki filmik gdy pojawi się nowa wersja systemu.

Według opisu Google sam interfejs został uproszczony. Zwiększona została też jego szybkość i energooszczędność. Przede wszystkim postawiono na proste i czytelne rozwiązania. Zmieniono przede wszystkim kolory ikon w belce powiadomień.

Zdjęcie z http://d.android.com/

Ważną zmianą jest szybsze i intuicyjne wprowadzanie tekstu. Wprowadzono przede wszystkim multitouch w klawiaturze dotykowej. Teraz osoby bez fizycznej klawiatury będą mogły szybciej wpisywać znaki specjalne. Nie będzie już potrzeby przełączania się do trybu numerycznego aby wybrać cyfry. Wpisywanie dużych liter też będzie ułatwione. Teraz wystarczy jednym palcem przytrzymać „shift”, a drugim wybrać literę.

Poprawiono również zaznaczanie tekstu. Ulepszona została funkcja kopiuj/wklej. Dla mnie osobiście to jest chyba najlepsza zmiana.

Zdjęcie pochodzi z http://d.android.com

Google podaje, że zostało poprawione zarządzanie energią w twoim telefonie. Chciałbym się przekonać na własnej skórze, że to prawda. Jednak coś mi mówi, że będę narzekał na nowe funkcje w tym segmencie. Podano, że system będzie monitorował aplikacje działające w tle. Te, które będą najbardziej obciążały system, sprzęt zostaną wyłączone. Pytanie tylko czy będzie taki wybór, czy zostaniemy skazani na decydowanie za nas? Oficjalnie nie znalazłem informacji o tym, czy będzie opcja wyłączania tej funkcji.

Potwierdziły się plotki dotyczące nowych form komunikacji. Wprowadzono obsługę rozmów wideo poprzez przednią kamerkę. Można również używać jej do robienia zdjęć i kręcenia filmów poprzez systemową aplikację. Teraz w aplikacji „aparat” będziesz miał do wyboru z której kamery chcesz skorzystać.

Jeśli coś pominąłem to przepraszam :) Wszystko znajdziecie na stronie http://d.android.com.

Zapraszam również do zapoznania się z instrukcją obsługi Androida 2.3, która została udostępniona w formie PDF.

[Aktualizacja wpisu]

Poniżej umieszczam filmiki prezentujące najważniejsze zmiany:

Zmiany kosmetyczne wyglądu:

Rozmowy głosowe przez Internet (VoIP / wsparcie SIP):

Praca jako Hot Spot WiFi:

Nexus S może być używany jako hotspot Wi-Fi dla sześciu urządzeń przenośnych takich jak laptopy czy tablety. Po podłączeniu urządzenia te będą miały dostęp do Internetu bez dodatkowych opłat pobieranych przez operatora.

NFC (Near Field Communication).

Filmik dokładnie zaprezentuje działanie tej technologi. Jednak chciałbym też zamieścić krótki opis i link do pełnego artykułu, który zapewne jeszcze bardziej przybliży wam ten temat:

NFC to technologia zapewniająca wygodny i bezpieczny transfer danych cyfrowych drogą radiową na niewielkie odległości po to, aby łączyć ze sobą nowoczesne urządzenia elektroniczne oraz będąca platformą technologiczną do realizacji wielu usług i obsługi płatności. Najważniejszą cechą NFC (Near-Field Communication) jest bezprzewodowa komunikacja pomiędzy urządzeniami znajdującymi się w odległości około 10cm. Rozróżnia się dwa tryby pracy. Pierwszy z nich nazywany jest aktywnym i charakteryzuje urządzenie zdolne do samodzielnego emitowania pola elektromagnetycznego stosowanego podczas wymiany danych. Drugi tryb określany jest mianem pasywnego, gdyż nie umożliwia on wytwarzania własnego sygnału radiowego i bazuje na energii pozyskanej z modułu pracującego w trybie aktywnym. Kolejną różnicą pomiędzy tymi trybami jest zasilanie – układy aktywne wymagają go, natomiast pasywne – nie. Co więcej, sposób transmisji danych (kodowanie oraz modulacja) uzależnione są od zastosowanego trybu.

(Pełny artykuł na: http://elektronikab2b.pl/technika/3480-nfc-potencjal-perspektywy-i-zagrozenia)


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Related Posts

{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}