GoogleOto co musisz zrobić, gdy nie chcesz, aby Google Cię “śledziło”.

Paweł29 stycznia 2020112 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/google.jpg

Internet jest wszędzie, możemy komunikować się praktycznie z każdego miejsca na Ziemi z kim chcemy i kiedy chcemy, a co za tym idzie Twoja aktywność i lokalizacja jest skrupulatnie filtrowana przez jedną z najpopularniejszych platform jaką jest Google.

Google wie o Tobie więcej niż myślisz, wie gdzie jesteś i dokąd idziesz. Jednak jest kilka możliwości, aby zadbać o swoją prywatność i nie dać się całkowitej kontroli Google.

Zatrzymaj śledzenie aktywności i lokalizacji

W sieci najlepszym miejscem do rozpoczęcia chronienia Twojej prywatności jest strona kontrola aktywności na koncie Google. Dane gromadzone przez platformę są przechowywane wielu sekcjach. Śledzenie możesz wyłączyć na dowolnej opcji za pomocą przełączników widocznych na ekranie.

Jedną z opcji jest także automatyczne usuwanie informacji przez Google, można wyczyścić wszystko co jest starsze niż trzy miesiące lub 18 miesięcy. Wybierz opcję, aby usunąć automatycznie u góry listy zadań. Kolejną możliwością jest historia lokalizacji, ta sekcja w większości gromadzi dane z telefonu. Używając linku zarządzaj aktywnością możesz zobaczyć i edytować punkty na mapie zaznaczone na czerwono, są to miejsca, w których byłeś. W tym momencie możesz użyć opcji opuść, w lewym górnym rogu możesz zobaczyć bardziej szczegółowe informacje np. zakres dat.

Urządzenia, audio, YouTube i Gmail

Trzecią kategorią w Kontrolach aktywności są Informacje o urządzeniu . Dotyczy to w dużej mierze telefonów i tabletów podłączanych do konta Google i nie obejmuje wiele indywidualnych działań na urządzeniach, które już przeglądałeś w ramach Aktywności w internecie i aplikacjach . Możesz wyczyścić całą historię tutaj – klikając Usuń wszystko – zamiast pojedynczych elementów.

Kolejną na liście jest Aktywność związana z głosem i dźwiękiem. W tej kategorii gromadzone są wszystkie Twoje polecenia Asystenta Google, niezależnie od tego, czy są to polecenia , które zostały wypowiedziane na Twój telefon, czy na inteligentny głośnik. Wybranie opcji Zarządzaj aktywnością pokazuje listę wszystkiego co powiedziałeś lub co zostało odtworzone poprzez nagrania audio. Jeśli chcesz usunąć, kliknij trzy kropki z boku nagrania, ikonę kosza, aby usunąć cały dzień, aby usunąć wszystko w tej kategorii, kliknij link po lewej stronie.

Dwie ostatnie kategorie dotyczą platformy wideo Google i mają oczywiste nazwy: Historia wyszukiwania w YouTube i Historia oglądania w YouTube . Obie są skonstruowane w taki sam sposób, jak Aktywność związana z głosem i dźwiękiem , z opcjami usuwania nagrań lub filmów pojedynczo, każdego dnia lub wszystkich razem za pomocą łącza Usuń aktywność przez link, jeśli klikniesz Zarządzaj aktywnością .

Rozwiązaniem jest także opcja tymczasowego zatrzymania Google, aby Cię nie śledziło, mianowicie pozostań wylogowany, gdy na przykład korzystasz z platformy YouTube. Korzystaj z trybu incognito lub nie loguj się w Google Chrome, wtedy gdy wyszukujesz lub przeglądasz Chrome.

Dodatkowo Google monitoruje również Twoje wiadomości poczty Gmail, zapamiętywane są Twoje płatności i rachunki, ale także Twoje zakupy i podróże. Jeśli jesteś zalogowany możesz te dane wyszukać na stronie wyszukiwania Google, wszystkie informacje są pobierane z konta poczty Gmail, ale co najważniejsze są widoczne tylko dla Ciebie dla nikogo innego, gdy są wyszukiwane w Google. Najbardziej skutecznym sposobem na powstrzymanie tego jest usunięcie wiadomości e-mail z konta Gmail w innym wypadku jest to część korzystania z usługi.

Dla Google jest to forma pomocy, ułatwienie, czy też użyteczna usługa dla Ciebie bo przecież możesz chcieć na przykład sprawdzić swoje ostatnie zakupy, rachunki lub podróże. Natomiast fakt jest taki, że staje się to niepokojące, gdy tak wiele Twoich codziennych czynności zostało zapamiętane i skatalogowane. Ważną informacją jest też, że Gmail nie służy do wyświetlania spersonalizowanych reklam.

Wypróbuj VPN

Jeśli chcesz, aby Twój komputer lub smartfon był wolny, jeśli te wszystkie opcje powyżej wydają Ci się za bardzo skomplikowane lub zbyt pracochłonne jest kolejna metoda, która ułatwi kontrolować Twoją prywatność. Zamiast tych wszystkich opcji możesz wypróbować VPN. Wirtualna sieć prywatna umożliwia utworzenie bezpiecznego połączenia z inną siecią przez Internet.

Sieci VPN mogą być używane do uzyskiwania dostępu do stron internetowych o ograniczonym regionie, ochrony Twojej aktywności, chronić przed ciekawskimi przy korzystaniu z sieci publicznych Wi-Fi i nie tylko. Jeśli szukasz takiego, który działa na twoim telefonie, istnieje wiele opcji zarówno dla iOS, jak i Androida. Dla przykładu możemy wziąć VPN od Surfshark, który prowadzi politykę niegenerowania dzienników aktywności użytkowników i jest dostępny dla wszystkich systemów.

One comment

  • Paweł Sęk

    30 stycznia 2020 at 16:09

    Jedyny dobry sposób to brak telefonu.
    Wszystkie te opcje i tak są włączone dla nich w przypadkach terroryzmu mają do tego prawo.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.