AplikacjeGoogleNewsWiadomości SMS przechodzą do historii. Google przykłada do tego rękę.

Maciej Kulesa20 kwietnia 201816 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/smartfon-sms-wiadomość-1024x683.jpg

Co to jest RCS?

Na początku wyjaśnię ci z czym będziesz mieć do czynienia. Ma to ogromne znaczenie w kontekście całej rozmowy na temat rewolucji w komunikacji. Nie jest to wątek, który porwie tłumy, bo dla wielu samo wdrażanie może okazać się nudne. Warto jednak śledzić ten temat. RCS zmieni oblicze komunikacji, naszej komunikacji. Nowa forma przesyłania informacji  już niedługo uśmierci wiadomości SMS. Będziesz płakać z tego powodu? Ja na pewno nie.

RCS – Rich Communication Services. To taki SMS na sterydach, który łączy w sobie plusy starych wysłużonych wiadomości z zaletami nowoczesnych komunikatorów społecznościowych. Wiadomości SMS są archaiczne i nikt nie ma co do tego wątpliwości, ale mają też swoje plusy. W odróżnieniu od komunikatorów działają niezależnie od modelu telefonu, sieci, systemu itp. Jest to duże udogodnienie i ma przewagę nad Messenger i innymi podobnymi rozwiązaniami.  Nowy sposób komunikacji ma działać podobnie. Nie potrzeba dodatkowych aplikacji, nie trzeba wybierać odpowiednich rozwiązań. RCS to wbudowana funkcja w telefonie. Wystarczy tylko mieć połączenie z internetem.

Dodatkowo RCS pozwala przesyłać pliki do 100 MB, tworzyć grupowe konwersacje i ma funkcje znane z komunikatorów społecznych. Nie chodzi tylko o wysyłanie gifów, ale o współdzielenie plików z większą ilością osób i wysyłanie lokalizacji. Oczywiście, możliwości na tym się nie kończą, ale to już pokazuje, że jest to duży przeskok względem wysyłania wiadomości SMS i MMS.

To Cię zainteresuje:

Co ma z tym wspólnego Google?

Dobrze wiemy, że gigant lubi mieszać w aplikacjach do komunikacji. Chociaż jest to moim zdaniem zbyt delikatne słowo i według mnie tworzą jeden wielki burdel. Tak, mają w swoim portfolio wiele ciekawych rozwiązań, takich jak Allo. Co z tego? Skoro nikt praktycznie z tego nie korzysta. Tak samo było z Google Wave i Hangouts. Na szczęście może się to zmienić, tym razem na poważnie.

Google już w tej chwili ma aplikację RCS, którą może używacie, ale nawet nie zdajecie sobie z tego sprawy. Wiadomości na Androida są do pobrania z Google Play i pokazują możliwości RCS. Sam korzystam z tego rozwiązania i muszę przyznać, że jest to bardzo wygodna aplikacja.

Chat – tak będzie nazywać się nowe rozwiązanie od Google. Gigant pracuje nad nową technologią, któa ma połączyć wiele firm i uporządkować wielki chaos w komunikatorach Google. Ileż razy to słyszeliśmy? Jednak teraz mamy podstawy by im wierzyć, bo już nawet polskie firmy zaczynają testować RCS razem z gigantem.

Wspólne działanie z Google w zakresie wdrażania technologii Rich Communication Services, daje nam, jako pierwszej polskiej marce, niewątpliwą satysfakcję w tworzeniu historii SMS-a. Jesteśmy przekonani, że rewolucja, u progu której stoimy, na zawsze zmieni funkcjonowanie telefonów komórkowych. To innowacyjne rozwiązanie wiele zmieni w komunikacji na linii firma-klient, otwierając przed każdym sektorem biznesu wiele nowych możliwości.

Pewnie większość osób w tym momencie zadaje sobie fundamentalne pytanie – kiedy nastąpi wdrożenie? Z posiadanych informacji wynika, że realnym terminem jest końcówka tego roku natomiast na chwilę obecną wszystko jest w fazie zaawansowanego tworzenia i testowania – mówi Daniel Zawiliński, Managing Director Platformy SerwerSMS.pl. (źródło)

Google prowadzi rozmowy z wieloma partnerami i sieciami komórkowymi na całym świecie. Chat ma być domyślnym komunikatorem/rozwiązaniem bazującym na sieciach, a nie jakiejś aplikacji od Google. Dlatego też potrzebują umów z wielkimi graczami na całym świecie. Nie będzie to dokładnie takie samo rozwiązanie jak iMessage. Zabraknie tutaj szyfrowania, bo całość opierać się będzie na operatorach komórkowych.

Co w przypadku gdy użytkownik korzysta z iOS i nie posiada obsługi Chat? Wtedy przejdzie jako standardowa wiadomość SMS i odbiorca nie zobaczy w pełnej jakości informacji. Nie podano informacji kiedy i czy w ogóle Apple miałoby dołączyć do programu.

Gdybyście mieli dalej wątpliwości, to Google nie zamierza zgarniać całości dla siebie. Chat będzie udostępniony dla wszystkich. Będzie to typowe rozwiązanie RCS, z którego korzystać będzie mógł Samsung, HTC, Sony i inni. Będą mogli wykorzystać to we własnych aplikacjach, które zadziałają w ten sam sposób co Wiadomości na Androida.

Google zdecydowało przerwać pracę nad Allo i skupić się nad Wiadomościami na Androida. To tutaj chce wprowadzać nowe funkcje, które niebawem mamy zobaczyć. Nie liczę na jakieś fajerwerki, bo pewnie na początku wprowadzą jakąś wyszukiwarkę GIF-ów. Szczerze, na ten moment wystarcza mi to co jest. Dopiero w momencie pojawienia się Asystenta Google po Polsku będę chciał zobaczyć jego integrację z RCS.

Dlaczego to jest tak ważne dla Google? Firma ma jakąś manię na punkcie komunikatorów i to w tym punkcie odnosi jedne z największych porażek. Tym samym doprowadza do szału wielu użytkowników. Najpierw przyzwyczajając ich do nowych produktów, by zabić je po kilku lub kilkunastu miesiącach. Gigant chce raz na zawsze zerwać z taką polityką i stworzyć podwaliny pod Wiadomości na Androida. RCS w tym pomoże, bo w końcu będą mieć komunikator, który połączy większość użytkowników Androida. Tym bardziej, że przesiadka z aplikacji RCS od Samsunga, LG czy innego producenta, na aplikację RCS od Google będzie bezproblemowa. To jednak będzie działać również w drugą stronę. Więc będą musieli postarać się i utrzymać bardzo dobry poziom komunikatora.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.