NewsDlaczego warto używać podpisu kwalifikowanego?

Paweł27 sierpnia 20219 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/podpis-elektroniczny.jpg

Kwalifikowany podpis elektroniczny to świetne rozwiązanie dla przedsiębiorców. Umożliwia łatwe i szybkie podpisywanie szeregu dokumentów. To szczególnie ważne w dobie szeroko pojętej informatyzacji, kiedy coraz więcej spraw urzędowych możemy załatwić online nie wychodząc z domu. Poznaj wszystkie korzyści związane z posiadaniem podpisu elektronicznego.

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • Dlaczego podpis kwalifikowany to doskonałe rozwiązanie?
  • Czy każdy może posiadać podpis elektroniczny Wrocław czy inna lokalizacja ma znaczenie?
  • Czym różni się podpis kwalifikowany od podpisu zaufanego?

Posiadanie podpisu kwalifikowanego to same korzyści. Dzięki temu szybko i sprawnie załatwimy wiele formalności oraz spraw urzędowych. Jednak wiele osób myli kwalifikowany podpis z podpisem zaufanym. Podpis zaufany to podpis, którym obywatele mogą podpisywać dokumenty. Jednak mogą go użyć tylko w przypadku, kiedy instytucja, w której załatwiamy spawy, akceptuje podpis zaufany Niestety nie jest on w pełni podpisem kwalifikowanym, dlatego stosuje się powyższe rozróżnienie. Jeśli wciąż wahamy się czy zdobyć własny podpis elektroniczny, pamiętajmy, że obecnie nie jest to może takie konieczne, jednak w niedalekiej przyszłości posiadanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego może stać się niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w urzędach i innych instytucjach.

Kto może używać kwalifikowanego podpisu elektronicznego?

Podpis kwalifikowany  to bardziej zaawansowana wersja podpisu zaufanego. Zdobycie podpisu kwalifikowanego wymaga od nas dokonania większej ilości formalności.  Najważniejsza informacja jest jednak taka, że podpis kwalifikowany jest w pełni zgodny z podpisem odręcznym, co daje mu takie samo znaczenie. W przypadku podpisu zaufanego tej zgodności nie ma. Dlatego posiadanie kwalifikowanego podpisu daje nam o wiele więcej możliwości.  Choć jego załatwienie wymaga nieco zachodu, warto się o niego postarać. Dzięki niemu możemy na przykład podpisywać umowy lub zatwierdzać wszystkie dokumenty, na których konieczny jest odręczny podpis.

Podpis kwalifikowany- dlaczego podpis elektroniczny to wygoda i rozsądne rozwiązanie?

Jak już wspominaliśmy podpis kwalifikowany jest uznawany za równoznaczny z tym dokonanym ręcznie, dlatego można go umieszczać na szeregu dokumentach sporządzonych elektronicznie. Jednak, aby był uznawany musi zostać spełnione kilka warunków. Przede wszystkim podpis musi być zgodny z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014 z dnia 23 lipca 2014 r. w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym oraz uchylające dyrektywę 1999/93/WE.  Ponadto, aby podpis kwalifikowany miał pełną moc prawną niezbędne jest kwalifikowane urządzenie (coś jak pendrive) oraz certyfikat kwalifikowany (specjalne pliki zapisane na tym urządzeniu).  Urządzenie kwalifikowane posiada własną kartę SIM, na której zapisany jest certyfikat. Pliki są dobrze zabezpieczone. Obie te rzeczy są wydawane tylko przez Kwalifikowane do tego Instytucje. Chcąc zdobyć podpis kwalifikowany musimy udać się do odpowiednich instytucji, aby zdobyć wyżej wymienione elementy. W Polsce 5 podmiotów posiada uprawnienia do wydawania certyfikatów oraz urządzeń do podpisu kwalifikowanego.  Podpisem Kwalifikowanym możemy podpisać każdy dokument. Choć zaleca się, aby podpisywać dokumenty w formacie PDF. Cała idea i kwestie techniczne związane z podpisem kwalifikowanym zostały wymyślone i opracowane w taki sposób, aby podpisywanie dokumentów z użyciem podpisu kwalifikowanego było proste i w pełni bezpieczne dla wszystkich posiadaczy podpisu kwalifikowanego.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Related Posts

{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}