NewsDźwięk w komputerach stacjonarnych – dostosowany do twoich potrzeb

Paweł17 lipca 202110 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/dzwiek-w-komputerach-stacjonarnych-dostosowany-do-twoich-potrzeb.jpg

W naszych komputerach stacjonarnych jakość odtwarzania dźwięku jest istotnym elementem całego zespołu funkcji multimedialnych. Dla niektórych z nas dźwięk w komputerze stanowi jeden z podstawowych czynników wpływających na wybór komputera i urządzeń peryferyjnych.

Dźwięk w komputerze

Komputer stacjonarny może nam służyć – nawet w domowych warunkach – za profesjonalne studio edycji dźwięku.

W komputerach stacjonarnych zwykle mamy do czynienia z dobrymi kartami dźwiękowymi, które – oprócz głośników – stanowią podstawowy czynnik obsługi audio. Karta dźwiękowa mogąca służyć do zastosowań profesjonalnych jest urządzeniem tak naprawdę dość skomplikowanym. Składa się z przetworników, buforów, mikserów, wzmacniaczy i interfejsów służących do obsługi urządzeń zewnętrznych. Niektóre karty dźwiękowe są wmontowane w płytę główną, inne nazwiemy zewnętrznymi.

Dla właściwego i satysfakcjonującego odtwarzania dźwięku potrzebne są także tzw. kodeki, które obsługują różne formaty plików audio. To właśnie kodeki umożliwiają zamianę danych na sygnał transmitowany i słyszalny w naszych głośnikach lub słuchawkach. Od nich także zależy jakie formaty plików audio będziemy mogli odtwarzać.

Wreszcie tzw. wyjście, czyli głośniki. Przetworzony strumień danych zostaje ułożony przez wyżej wspomniane urządzenia w dźwięk, który rozpoznajemy np. jako piosenkę lub ludzki głos płynący z głośników. Jakość głośników ma olbrzymie znaczenie dla przyjemności i dokładności odtwarzania. W najlepszym przypadku możemy zapewnić sobie głośniki potrafiące oddawać dźwięk przestrzenny, choć dla prostszych zastosowań możemy korzystać z niewielkich słuchawek wkładanych do uszu.

Odpowiednia konfiguracja tych elementów daje w wyniku dźwięk czysty i przejrzysty, niezakłócony, niekiedy nawet porównywalny z jakością dźwięku w profesjonalnych studiach nagraniowych. Sprawą oddzielną pozostaje pomieszczenie, w którym następuje odsłuch – to sprawy akustyki, o które tak bardzo dbają np. melomani lub wielbiciele oglądania filmów z jakością kinową dźwięku, a także osoby komponujące muzykę lub tworzące ścieżki dźwiękowe.

Dostosowanie dźwięku w komputerze

Przy konfiguracji dźwięku w komputerze korzystamy z narzędzi dostępnych w systemie lub specjalnych programów. Efekty mogą przekraczać nasze oczekiwania. Czynność tę nazywamy tuningiem dźwięku. Istnieją specjalne programy, które wyszukamy w internecie pod kategorią “wzmacniacze”, możemy także zastosować różnego rodzaju filtry bądź kompresory. To narzędzia dla zaawansowanych, lecz zwykle wystarczy nam panel sterowania, gdzie w dość prosty sposób ustawiamy parametry audio. Na przykład system Windows posiada dość bogate funkcje konfiguracji dźwięku, przy czym owej konfiguracji możemy dokonać w czasie rzeczywistym, odsłuchując pewien plik, np. utwór muzyczny. Wszystko to działa podobnie do urządzeń typu amplituner i systemowa konfiguracja odtwarzania audio nie jest trudna nawet dla niewtajemniczonych.

Monitor jako konieczny element naszego zestawu komputerowego

Nie tylko dźwięk, lecz również obraz dociera do naszych zmysłów, kiedy korzystamy z komputera. Aby zapewnić sobie najlepszą jakość obrazu wybieramy odpowiedni monitor dla komputera. Jeżeli jest to komputer stacjonarny, który będziemy stawiać na naszym biurku, to będziemy chcieli także, aby monitor przekazywał niezakłócony obraz wysokiej jakości. Zatem jego przekątna powinna być odpowiednio duża, a wyraźność i dokładność odwzorowania uzyskamy poprzez zakup monitora o odpowiednim kontraście, jasności, czasie reakcji i takiego, który potrafi wiernie oddawać barwy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Related Posts

{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}