TelefonyUrządzeniaFRITZ!Fon C4 – test wszechstronnego telefonu.

Maciej Kulesa20 lipca 201523 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/2015/07/fritzfon_c4.jpg

Osoby, które są zdziwione testem telefonu stacjonarnego i hejtujące takie rozwiązania w dzisiejszych czasach, proszę o opuszczenie tej strony. Są firmy i osoby, które cenią sobie telefonię stacjonarną. W firmach jeszcze przez długi czas telefony stacjonarne będą odgrywały znaczącą rolę. Jeśli chodzi o gospodarstwa domowe, to już ze świecą szukać takie, w których znajdziecie tego typy rozwiązanie. Nie będę Wam wmawiał, że telefon stacjonarny znowu będzie królował w domach, ale przybliżę funkcję FRITZ!Fon C4, który posiada ciekawe funkcje.

Wiem, że są jeszcze osoby, które cenią sobie telefon stacjonarny w domu. Wczoraj opisywałem inteligentne gniazdko FRITZ!DECT 200, które idealnie współpracuje z routerem FRITZ!Box i innymi urządzeniami firmy AVM. Natomiast FRITZ!Fon C4 może być dopełnieniem całej infrastruktury.

W porównaniu do innych urządzeń firmy AVM, FRITZ!Fon C4 wygląda pięknie. Jeśli spojrzycie na routery FRITZ!Box i inne produkty, to przekonacie się, że telefon jest już lepiej zaprojektowany. Widać, że od jakiegoś czasu AVM stawia również na wygląd, w szczególności od momentu pojawienia się nowego repeatera FRITZ!WLAN 1750E.

Najważniejsze funkcje FRITZ!Fon C4:

  • Telefonia w jakości HD – głos bez zniekształceń
  • System głośnomówiący z pełną, jednoczesną transmisją dwukierunkową (full-duplex) i odsłuch w jakości HD
  • Wysokiej rozdzielczości, kolorowy ekran, podświetlana klawiatura, stereofoniczne gniazdo słuchawkowe jack
  • Czujnik ruchu i jasności otoczenia
  • Szyfrowana transmisja połączeń telefonicznych w standardzie, w celu zwiększenia bezpieczeństwa
  • Obsługa kanałów RSS, radia internetowego i podcastów
  • Odczyt przychodzącej poczty elektronicznej i redagowanie odpowiedzi
  • Sterowanie urządzeniami sieciowymi zgodnymi ze standardem UPnP (DLNA) i Smart Home
  • Książka telefoniczna mieszcząca 300 wpisów, kontaktów internetowych oraz automatyczne sekretarki
  • Połączenia oczekujące, przekierowanie rozmów, zawieszenie, routing połączeń, przekazywanie i konferencje trójstronne
  • Czas rozmowy do 10 godzin, do 6 dni w trybie czuwania
  • Listy połączeń, alarm, elektroniczna niania, funkcja „nie przeszkadzać”
  • Tryb Eco DECT: automatyczne wyłączanie interfejsu radiowego w trybie czuwania
  • Aktualizacja oprogramowania z nowymi funkcjami za naciśnięciem jednego przycisku

Wykonanie.

FRITZ!FON C4 jest wykonany w całości z plastiku i nie dziwię się producentom, że stawiają na takie materiały w takich produktach. Nie są to urządzenia, które nosimy cały czas ze sobą, a jedynie pełnią funkcję sprzętów stacjonarnych. Dlatego też model ten jest wykonany dobrze i nic więcej. Większą cześć przednią zajmują przyciski i wyświetlacz. Natomiast tył, to miejsce na głośnik.

Przyciski są optymalnego rozmiaru, ale na pewno dla seniorów mogą się okazać za małe. Tak samo jest z wyświetlaczem, który jest bardzo czytelny, ale nie dla osób najstarszych. Ekran jest kolorowy, co odróżnia go od poprzedniego modelu. Na klawiaturze znajdują się najbardziej potrzebne przyciski: nawigacyjne, szybkiego dostępu do najważniejszych funkcji, odbioru lub odrzucania połączeń i klawiatura numeryczna.

Ekran podświetlany jest na biało i uaktywnia się w momencie podniesienia słuchawki. Oczywiście podświetlenie działa również w stacji bazowej, ale duży plus dla producenta za to, że umieścił w słuchawce czujnik ruchu.

Razem ze słuchawką w zestawie znajduje się: stacja dokująca ładowarki, zasilacz sieciowy oraz skrócona instrukcja obsługi.

Funkcjonalność i konfiguracja FRITZ!Fon C4.

Osobiście zdecydowałem się na wybór numeru telefonicznego w HappyCall, który można założyć zupełnie za darmo. Konfiguracja takiego numeru jest bardzo prosta. Po założeniu konta i ewentualnym wpłaceniu środków (nie jest to wymagane), trzeba udać się do ustawień FRITZ!Box i dodać swój numer: telefonia/numery własne.

Numer telefonii wpisujecie taki, jaki wybraliście sobie z puli podczas rejestrowania w HappyCall. Tak samo w przypadku nazwy użytkownika i hasła. Registrat i serwer Proxy to: sip.2call.pl. Jeśli nie popełniliście żadnego błędu podczas wpisywania danych, to za kilka chwil powinniście mieć możliwość wykonywania połączeń poprzez telefon FRITZ!Fon.

Wiele ustawień można dokonać z poziomu menu samej słuchawki, ale jak to bywa w przypadku większości urządzeń AVM, bardziej zaawansowane czynności konfiguracyjne wykonuje się poprzez menu Fritz!Box.

Z poziomu routera FRITZ!Box możemy skonfigurować książkę telefoniczną, poprzez dodanie konta Google, ustawić dzwonki, blokadę połączeń, połączenia oczekujące, telefonię HD, wyświetlanie numeru czy nawet obrazek w tle w naszej słuchawce.

W menu routera mamy również podgląd na spis połączeń, które były wykonywane za pomocą FRITZ!Fon C4. Lista połączeń zawiera wszystkie rozmowy telefoniczne i nieodebrane połączenia przychodzące. W tym miejscu możemy usunąć całą listę lub zrobić jej kopię zapasową. W ustawieniach możemy włączyć automatyczną sekretarkę, która pozwala wysyłać wszystkie wiadomości na skonfigurowany adres mailowy. Nawet gdy nie ktoś nie przebywa w domu, na pewno nie przegapi ważnego połączenia. W automatycznej sekretarce możemy dodać wiadomość powitalną i końcową. Zwiększenie pojemności sekretarki może odbyć się za pomocą pamięci USB, którą podpina się do routera.

Wspominałem o książce telefonicznej, którą możemy w łatwy sposób skonfigurować. Ja dodałem swoje konto Google i po chwili pobrało wszystkie moje kontakty do słuchawki. Czynność ta jest banalnie prosta i nie trwa długo. Jednak od jakiegoś czasu mam problem z synchronizacją konta Google z systemem FRITZ!OS i wyskakuje błąd podczas pobierania kontaktów. Nie wiem czy wina leży po stronie systemu, czy Google coś namieszało u siebie.

Za pomocą przekierowania połączeń można zdefiniować, kiedy lub w jakich warunkach ma nastąpić przekierowanie.

Tutaj możliwości są spore, bo możemy określić w jakich przypadkach połączenia mają trafiać na telefon, na zewnętrzny numer czy od razu na automatyczną sekretarkę. Te opcje przydają się szczególnie w przypadkach, gdy wyjeżdżamy na dłuższy czas. Podczas nieobecności w domu lub biurze mamy cały czas kontakt z numerem stacjonarny.

W ustawieniach możemy jeszcze skonfigurować budzik i faks. Z tego pierwszego nie korzystałem, ale opcja ta może przydać się niektórym osobom. Natomiast faks jest jeszcze popularnym rozwiązaniem, które wykorzystywane są między firmami. Urządzenie FRITZ!Box udostępnia zintegrowaną funkcję faksu. Odebrane faksem wiadomości są automatycznie przekierowywane na adres e-mail. Jednak do tej funkcji potrzebny jest dodatkowy numer, bo jeśli wybierzecie ten, który skonfigurowaliście na potrzeby połączeń telefonicznych, to zostaną one wyłączone. Prosta zasada – albo dzwonienie, albo faks.

Z poziomu słuchawki można jeszcze skonfigurować elektroniczną nianię, która może się okazać bardzo przydatna w niektórych sytuacjach. Wystarczy skonfigurować numer telefonu i czułość mikrofonu. Gdy ktoś znajdzie się w zasięgu słuchawki i będzie przez określony czas wydawał dźwięki zostaniemy powiadomieni o tym telefonicznie. Słuchawka automatycznie wykona do nas połączenie telefoniczne, pod wcześniej podany numer telefonu. Podczas tego połączenia będzie możliwość słuchania tego, co dzieje się w pomieszczeniu. Dla mnie ta opcja jest rewelacyjna w przypadku dłuższych wyjazdów. Można również użyć ją w przypadku firmy, którą opuszczamy na kilka dni i mamy wątpliwości, czy ktoś do niej nie zagląda podczas naszej nieobecności.

Za pomocą telefonu bezprzewodowego FRITZ!Fon na również odbierać e-maile, czytać wiadomości RSS, słuchać radia internetowego, czy podcastów. Oczywiście nie zabrakło również możliwości wykonywania połączeń na numery wewnętrzne, czy sterowania inteligentnym gniazdkiem FRITZ!DECT. Słuchawka FRITZ!FON jest dopełnieniem inteligentnego domu, który można stworzyć za pomocą urządzeń AVM.

Podsumowanie.

FRITZ!FON C4 jest urządzeniem, które sprawdzi się przede wszystkim w małej firmie chcącej zaoszczędzić koszty na tradycyjnej telefonii. Zaawansowane funkcje i ustawienia pozwolą na skonfigurowanie słuchawki pod każde potrzeby. Jakoś połączeń na pewno zadowoli każdego użytkownika, a szyfrowanie ich jest dodatkowym atutem. Wiele z tym funkcji ciężko wykorzystać na co dzień, bo nie jestem w stanie wyobrazić sobie, że ktoś odczytuje kanały RSS na słuchawce lub słucha przez nią MP3.

Jeśli ktoś poszukuje podobnego rozwiązania do domu, to śmiało mogę polecić ten model, ale tylko z wykorzystaniem routera FRITZ!Box, bo to on pozwala na zaawansowane ustawienia. Gdybym go pominął podczas użytkowania, to słuchawka straciłaby na swojej mocy bardzo dużo. Jeśli jednak posiadacie, lub planujecie zakup routera FRITZ!Box z czystym sumieniem mogę zarekomendować FRITZ!Fon C4. Taki duet sprawdzi się w niejednym mieszkaniu i na pewno w firmie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Related Posts

{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}