NewsIle kosztuje sklep internetowy – podstawowe koszty

Paweł14 maja 202112 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/ile-kosztuje-sklep-internetowy.jpg

W ciągu ostatniego roku handel stacjonarny mocno ucierpiał. Nic więc dziwnego, że wielu właścicieli firm przenosi swoje biznesy do Internetu.

Niejedna przedsiębiorcza dusza upatruje w tym okazji do szybkiego zarobku. Czy rzeczywiście tak jest? Ile kosztuje sklep internetowy i co składa się na jego cenę? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu!

Ile kosztuje sklep internetowy? To zależy!

Choć taka odpowiedź potrafi wyprowadzić z równowagi każdego z nas, nie ma w niej ani grama kłamstwa. Sklep sklepowi nierówny. Znacznie mniej będzie kosztować strona internetowa z kilkoma prostymi produktami niż rozbudowana platforma z szerokim asortymentem. Wpływ na cenę ma również doświadczenie wykonawcy. W grupach na Facebooku można znaleźć początkujące osoby, które deklarują przyjęcie takiego zlecenia nawet za kilkaset złotych. Czy jednak taki sklep rzeczywiście spełni swoją funkcję? Być może, choć jest to bardzo wątpliwe. Rozbudowane witryny tworzone przez zespoły informatyków potrafią natomiast kosztować nawet kilkaset tysięcy złotych. Nie popadajmy jednak w skrajności. Sprawdźmy, ile kosztuje sklep internetowy średniej wielkości, który idealnie sprawdzi się dla początkującego biznesu.

Domena i hosting – bez tego ani rusz

Podstawą, bez której nie uda się założyć sklepu internetowego, jest domena i hosting. Ta pierwsza zazwyczaj kosztuje kilkanaście złotych za pierwszy rok używania. Schody zaczynają się jednak później, ponieważ wielu dostawców usług internetowych życzy sobie horrendalnych sum za przedłużenie domeny. Z tego powodu ważne jest to, aby wybrać miejsce, które pozwoli na jej utrzymanie w rozsądnej cenie przez kolejne lata.
Jak wybrać odpowiedni hosting? Większość osób decyduje się na jego zakup w miejscu nabycia domeny. Ceny hostingu zaczynają się od kilkudziesięciu złotych miesięcznie, a kończą na nawet kilkuset. Jeśli rozpoczynasz tworzenie swojego sklepu internetowego i nie zamierzasz umieścić w nim setek produktów, na początku zdecydowanie wystarczy tańsza opcja. Zanim kupisz, sprawdź jednak nieco więcej niż cennik!. Dobry serwer wpływa na szybkość strony, widoczność w wyszukiwarce, a także bezpieczeństwo. O tym, jak ważne jest miejsce przechowywania danych przekonało się boleśnie wiele osób korzystających z hostingu OVH podczas marcowego pożaru.

Mam domenę i hosting. Ile kosztuje sklep internetowy od podstaw?

Większość początkujących biznesów tworzy swoje sklepy na gotowych platformach e-commerce. Jest to oprogramowanie, dzięki któremu z łatwością możemy zarządzać sklepem i sprzedażą bez znajomości zaawansowanych narzędzi. Jak wybrać odpowiednią i ile kosztuje taki sklep internetowy?
Platformy e-commerce możemy podzielić na trzy kategorie:

  • Platformy Open-Source, czyli takie, których licencja jest bezpłatna. Wówczas ponosimy tylko koszt za hosting. Stworzenie takiego sklepu wymaga jednak stosunkowo dużej wiedzy technicznej.
  • Platformy abonamentowe, czyli takie, za których użytkowanie płacimy miesięczną ratę. Waha się ona w granicach kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Warto podkreślić, że korzystając z takiego rozwiązania, nie jesteś właścicielem sklepu.
  • Platformy z płatną licencją, czyli takie, przy których ponosimy jednorazową opłatę za wdrożenie oraz roczną za licencję. Łączne koszty potrafią sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych, więc z takiej opcji bardzo rzadko korzystają początkujące biznesy.

To, ile kosztuje sklep internetowy, zależy także od warstwy wizualnej. Jeśli zdecydujesz się na wybór darmowego szablonu, wówczas nie poniesiesz żadnych kosztów. Zdecydowanie wystarczy on dla prostej witryny. Jeśli jednak chcesz się wyróżniać na tle konkurencji, warto zainwestować w płatne rozwiązanie. Zakup komercyjnego szablonu to zazwyczaj wydatek rzędu kilkuset złotych. Indywidualny projekt może natomiast kosztować nawet kilka tysięcy złotych. W cenę sklepu internetowego warto także wliczyć wdrożenie form płatności. Tutaj zazwyczaj obowiązuje rozliczenie prowizyjne, którego wysokość będzie zależeć od wielkości sprzedaży.

Sklep internetowy zgodny z prawem

Ile kosztuje sklep internetowy? Może kosztować znacznie więcej, niż Ci się wydaje, jeśli rozpoczniesz działalność bez odpowiedniego regulaminu i polityki prywatności. Te dokumenty są nie tylko obowiązkowego dla tego typu witryn z punktu widzenia prawa, ale także mogą pomóc Ci w trakcie ewentualnych sporów z klientami. Koszt prostego regulaminu i polityki prywatności stworzonego przez prawnika to ok. 1000 zł. Na początek można także skorzystać z gotowych szablonów za kilkadziesiąt złotych. Wystarczy uzupełnić je swoimi danymi. Należy jednak pamiętać, że nie chronią one aż tak dobrze, jak dokumenty sporządzone przez profesjonalistę na zamówienie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Related Posts

{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}