SystemyinkBOOK Classic 2, inkBOOK Prime – nowe czytniki z Androidem.

Maciej Kulesa13 listopada 2016112 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/2016/11/inkbook-prime-1-1024x493.jpg

W środku tygodnia polska firma Arta Tech zaprezentowała dwa nowe czytniki e-booków – modele inkBook Classic 2 (za 349 zł) i inkBook Prime (za 599 zł). Niestety, ale nie mogłem udać się na premierę, pomimo zaproszenia, ale postaram się przedstawić Wam najnowsze czytniki wrocławskiej firmy.

Tutaj możesz przeczytać recenzję inkBOOK Obsidian i Legimi.

Tytuły w różnych serwisach internetowych mogą być mylące, bo przedstawiają najnowsze produkty, tak jakby w całości były stworzone w Polsce. Jest jednak inaczej, ale po części jest to prawda – czytniki inkBOOK Classic 2 i Prime są pierwszymi, które zostały zaprojektowane w Polsce. Wcześniejsze produkty były produkowane i projektowane przez Onyx International.

Firma  Arta Tech nie przeniosła produkcji nad Wisłę i jest ona dalej kontynuowana w Chinach. Jednak od teraz, to projektanci z Polski będą miały wpływ na ostateczny wygląd czytników inkBOOK. Moim zdaniem jest to bardzo dobra decyzja, bo poprzedni model inkBOOK Classic wyglądał kiepsko i kojarzył mi się z archaicznymi urządzeniami.

inkBOOK Classic 2

inkbook-classic-2

Tak jak wspomniałem wcześniej, inkBOOK Classic 2 jest następcą w miarę znanego modelu Classic. Najnowsza wersja została udoskonalona o dotykowy ekran, ale kosztem rozdzielczości (800×600) przy 6″ wyświetlaczu. inkBOOK Classic 2 został wyposażony w system Android, co daje duże pole do popisu.

Zapomnijcie o skorzystaniu z pełnej wersji sklepu Google Play i ich usług, bo niestety czytniki inkBOOK nie oferują dostępu do wszystkich treści giganta. Większość aplikacji można jednak zainstalować z poziomu systemu, wystarczy pobrać z internetu pliki APK, które nas interesują. Z racji tego, że nie działają wszystkie usługi Google, to nie będzie można skorzystać z oferty Książek Google Play.

Na szczęście inkBOOK Classic 2 jest wyposażony w przydatne aplikacje, a jeśli nie znajdziecie takich, to większość pobierzecie ze sklepu Midiapolis. Dla mnie najważniejszą aplikacją jest Legimi, z której teraz korzystać na smartfonie. Wiem, to nie to samo, ale czekam na promocję i odpowiedni moment na zakup czytnika ebooków. Abonament Legimi jest jedną z opcji, dla których warto zastanowić się nad zakupem czytnika inkBOOK.

Podoba mi się, że Arta Tech zdecydowało się pominąć większość przycisków na dole czytnika. Zostawiono jeden do nawigacji i bardzo przydatne przyciski do przerzucania stron. Przycisk włączania za to wylądował na tyłach czytnika. inkBOOK Classic 2 nie posiada podświetlanego ekranu, który znajdziecie w modelu Obsidian.

inkBOOK Prime

inkbook-prime-1

inkBOOK Prime ma być następcą modelu Obsidian. Tak samo posiada podświetlany ekran o rozdzielczości 1024×768. Dla niektórych wartość ppi może być za niska, ale w moim przypadku 212 w zupełności wystarcza.

Producent daje możliwość wyłączenia opcji dotykowej, a co zlikwiduje przypadkowe uruchamianie niechcianych operacji podczas czytania. Arta Tech informuje również, że w modelu Prime znajduje się bluetooth, ale oprócz funkcji głosowych nie widzę już zastosowania dla tej technologii.

inkbook-spec

InkBOOK Prime na rynek zostanie wprowadzony, tak samo jak jego tańszy odpowiednik, z systemem Android (4.2.2). Dla wielu taka wersja może okazać się archaiczna, ale w przypadku czytników nie musimy wymagać niczego więcej. Najważniejsze aplikacje i tak znajdują się już na pokładzie, a po resztę możecie sięgnąć do internetu.

inkBOOK vs Kindle?

Przeczytałem, że na konferencji porównywano czytniki inkBOOK do czytników firmy Amazon. Oczywiście, lepsze były te spod skrzydeł Arta Tech, ale tutaj nie mogli inaczej rzucać argumentami. W niektórych przypadkach faktycznie wybrałbym polską firmę i naprawdę bliżej mi do ich produktów. Na pewno jednym z tych elementów jest dostęp do aplikacji Legimi.

Jednak porównywanie bezpośrednio do produktów Kindle moim zdaniem nie ma sensu. Dopóki Amazon nie otworzy się na polski rynek, dopóty część argumentów m powinno się przemilczeć. Porównywanie obydwóch firm zacznie się w momencie prawdziwego startu usług Amazona nad Wisłą, a nie kiedy mamy źle przetłumaczoną niemiecką wersję tego serwisu.

Jestem tylko ciekaw, czy najnowsze modele pojawią się w abonamencie Legimi? Prędzej wystartują z ofertą, w której zobaczymy Prime, ale chciałbym też żeby uruchomili opcję w tańszym abonamencie, gdzie pojawi się Classic 2.

One comment

  • violet

    12 sierpnia 2019 at 09:24

    Korzystałam z obu urządzeń i testowałam je w różnych warunkach i szczerze? Różnica wcale nie jest duża, a, że inkbooki mają dużo lepszą cenę to po co przepłacać. Od niedawna mam model prime hd i zdecydowanie jak na razie mój faworyt.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Related Posts

{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}