NewsJak nauczyć się elektroniki – praktyczne porady

Paweł8 kwietnia 202212 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/jak-nauczyc-sie-elektroniki.jpg

Elektronika jest dziedziną nauki, która zupełnie zawładnęła naszym życiem. Ciężko jest znaleźć w naszym otoczeniu urządzenia, w których nie byłoby choćby niewielkiego, prostego mikrokontrolera. Zdecydowana większość z nas nie potrzebuje wiedzy na temat działania, czy budowy tego typu rzeczy codziennego użytku, co jednak co z tymi, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej? Jak nauczyć się elektroniki?

Od czego zacząć naukę elektroniki?

Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka gałąź elektroniki jest dla kogoś interesująca. Może budować proste urządzenia? Może naprawiać te popsute? Może warto skupić się na oprogramowywaniu tych, które mogą być wykorzystywane w codziennym życiu? A może szczególnie interesujące jest coś zupełnie innego, jak np. budowa zestawów głośnikowych i inne aspekty należące do działu elektroakustyki? Możliwości i wiedzy do nauczenia się jest mnóstwo, więc od początku warto wybrać sobie najbardziej interesujące z nich, po to, żeby początkowa ilość teorii nie spowodowała porzucenia marzeń o byciu elektronikiem.

Jak uczyć się elektroniki?

Metod na naukę elektroniki jest mnóstwo, jednak dzielą się one na dwie główne kategorie – od teorii do praktyki i od praktyki do teorii. Pierwsza z nich jest dla ludzi nienaturalna, jednak są jej nauczeni przez lata przebywania w szkole. Najpierw uczy się teorii, w pewnym oderwaniu od rzeczywistego jej wykorzystania, a później następują próby wykorzystania jej w praktyce. Takie podejście ma oczywiście zarówno swoje wady, jak i zalety. Kiedy zna się teorię, podchodzi się do projektu praktycznego, wiedząc, po co stosować takie, a nie inne elementy elektroniczne. To z kolei obniża szansę na kosztowną w skutkach pomyłkę (na szczęście w urządzeniach elektronicznych używa się zazwyczaj bardzo małych prądów, więc ryzykuje się spaleniem sprzętu, a nie swoim zdrowiem).

Wadą tego typu rozwiązania jest możliwość szybkiej rezygnacji z dalszej nauki – ludzie naturalnie uczą się przez praktykę, kiedy muszą uczyć się czegoś bez wiedzy jak to wykorzystać, uruchamia się mechanizm obronny. Zaczynając od praktyki, na początku działa się jakby po omacku, jednak przypomina to uczenie się małego dziecka – najpierw zobaczy, że coś działa i jak działa, a później dowie się dlaczego.  Wiedzę można czerpać z wielu źródeł. Istnieje mnóstwo książek, kursów wideo, czy tutoriali z zakresu elektroniki w internecie. Można zapisać się do technikum elektronicznego, czy na studia (każda politechnika w Polsce ma przynajmniej kierunek związany z elektroniką, czy elektrotechniką). Wreszcie są również prywatne warsztaty i firmy szkoleniowe zajmujące się przygotowywaniem adeptów sztuki elektroniki do pracy.

Jak nauczyć się naprawiać elektronikę?

Naprawa elektroniki to kwestia dość specyficzna, gdyż ze względu na działanie w pewnych ramach objętościowych należy być bardzo precyzyjnym. Kiedy buduje się swoje urządzenie, może ono mieć swobodny dostęp do wszystkich elementów, przy urządzeniach dostępnych na rynku bardzo często rozmiar jest niezwykle ważny. Z tego też powodu warto zainwestować w kurs, podczas którego specjaliści, mający na koncie setki, a nawet tysiące napraw w dokładny sposób pokażą jak wykonywać kolejne czynności, na co zwracać uwagę i jak robić to w sposób bezpieczny.

Na rynku można znaleźć sporo podmiotów oferujących tego typu szkolenia, jak na przykład Centrum Szkoleniowe https://serwis24.org/szkolenia/. Wśród ich usług można znaleźć szkolenia z zakresu serwisu laptopów i telefonów, napraw smartfonów danej marki, czy jeszcze bardziej specjalistyczne z zakresu naprawy i regeneracji płyt głównych iPhone, czy wymiany i regeneracji układów BGA w laptopach. Szkolenia tego typu trwają od jednego do kilku dni intensywnej pracy. Koszt takiego szkolenia to od kilkuset do kilku tysięcy złotych, jednak jest to kwota, która dość szybko się zwróci po podjęciu pracy jako serwisant. Zaletami nie do przecenienia takiej formy nauki jest fakt, że w każdej chwili istnieje możliwość dopytania o coś prowadzącego szkolenie, oraz to, że już od samego początku można nauczyć się robić coś zgodnie ze sztuką, nie dochodząc do tego metodą prób i błędów. Jak oraz gdzie wymieniać szybkę w telefonie dowiesz się na stronie http://www.ihatedesign.pl/zbita-szybka-w-iphone-gdzie-naprawic-ile-kosztuje-wymiana-szybki/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Related Posts

{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}