NewsKradzież danych osobowych – co zrobić?

Paweł2 listopada 202113 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/kradziez-danych-osobowych.jpg

Dziś kradzież danych osobowych nie ogranicza się do poznania czyjegoś adresu zamieszkania, wieku, czy też daty urodzenia. Biorąc pod uwagę stopień zaawansowania dzisiejszych środków do przechowywania informacji, kradzież ta wiąże się z uzurpacją czyjejś tożsamości. Niesie ona ze sobą poważne ryzyko podszycia się pod kogoś i to również w kontekście np. wzięcia kredytu.

Kradzież danych osobowych w przestrzeni WWW – na czym polega?

Internet to bogate źródło wiedzy o praktycznie każdej osobie. Przykładem jest np. KRS, który jest bazą danych nt. co najmniej kilku milionów Polaków. Penetracja jego cyfrowych zabezpieczeń wiąże się z automatycznym poznaniem takich informacji jak miejsce pracy, adres, czy też PESEL. Bardzo popularną metodą kradzieży danych osobowych jest phising, który polega nie tylko na wyłudzaniu podstawowych informacji o osobie, lecz również na przejmowaniu numerów kart kredytowych, haseł do kont, listy kontaktów itd. Do tego celu wykorzystuje się głównie odpowiednio spreparowane strony WWW. Doskonałym przykładem takich działań jest np. prośba o przelanie reszty środków (np. 1.50 PLN) z tytułu ostatniej transakcji…

Łupem cyberprzestępców bardzo często padają osoby, które na co dzień korzystają z takich platform jak Vinted czy OLX. Mechanizm ataku jest tu dość prosty – specjalne boty sprawdzają zawartość takich serwisów i gdy znajdą odpowiednie ogłoszenie, wysyłają stosowną wiadomość do jego wystawcy. W treści tej wiadomości wyrażana jest chęć zakupu wybranego towaru, przy czym metoda realizacji transakcji ma polegać na przelaniu środków na kartę kredytową. Gdy wystawca kliknie w przekazany mu spreparowany link, cyberprzestępcy obciążają jego kartę na maksymalną kwotę.

Więcej o kradziezy danych osobowych – https://www.eurolege.pl/kradziez-danych-osobowych/

BIK i czas – druga linia obrony

O ile pierwszą linią obrony osoby narażonej na kradzież danych osobowych winna być daleko idąca ostrożność, to taką drugą linią z pewnością będzie BIK. W raporcie generowanym przez Biuro Informacji Kredytowej znajdują się nie tylko informacje o niespłaconych zobowiązaniach, ale też o wszelkich próbach nieuczciwego zaciągnięcia kredytu na określone nazwisko. Co ważne – raz w roku można taki raport wygenerować za darmo. Każdy kolejny będzie kosztował 39 złotych.

Jeśli ofiara takiego ataku zorientuje się, że coś jest nie tak, powinna jak najszybciej zastrzec dokumenty. Liczą się tu godziny! Należy powiadomić Policję, banki i urzędy, gdyż podmioty te nie wymieniają się danymi nt. zagubionych i zastrzeżonych dokumentów.

Podstawowe kroki bezpieczeństwa

1. Zastrzeżenie dokumentu w banku. Od razu należy podkreślić, że można to zrobić w każdym banku i to niezależnie od tego, czy jest się jego klientem, czy też nie. Zastrzec dokument można w siedzibie wybranej instytucji, telefonicznie pod numerem +48 828 828 828 (tylko dla klientów) lub poprzez konto w BIK.

2. Zgłoszenie w Urzędzie. Zagubione dokumenty należy zgłosić w Urzędzie Miasta lub Gminy. Nie trzeba tego robić na miejscu, gdyż zgłoszenia można dokonać również poprzez stronę www.gov.pl. Co ważne – zastrzeżenie ma miejsce w chwili zgłoszenia. Uzyskane z Urzędu zaświadczenie warto mieć przy sobie, gdyż przez około 2 miesiące będzie ono zastępować zagubione dokumenty.

3. Policja – jeśli dowód został skradziony, od razu należy zgłosić ten fakt na Policji. Uzyskany na komisariacie dokument warto mieć przy sobie, gdyż może on posłużyć np. jako materiał dowodowy w sądzie.

A co, jeśli dokument został zgubiony za granicą? Jeśli zdarzenie to miało miejsce na terenie Unii Europejskiej, to koniecznie należy zgłosić się do polskiego konsulatu. Jeśli poza nią, to trzeba zgłosić się do konsulatu jakiegokolwiek państwa wchodzącego w skład UE. Tamtejszy urzędnik pomoże uzyskać paszport tymczasowy albo Europejski Dokument Podróży (Emergency Travel Document).

Jest zobowiązanie! Co robić?

Jeśli na skradzioną tożsamość zostały zaciągnięte kredyty lub pożyczki (a tak często się zdarza), to osoba poszkodowana dowiaduje się o tym zwykle na ostatnią chwilę. Wynika to stąd, że przestępcy w trakcie wnioskowania (coraz częściej online) nie podają prawidłowego adresu osoby poszkodowanej. Dzięki temu… nic ona nie wie i to do momentu, aż ruszy egzekucja komornicza. Na szczęście istnieje możliwość anulowania takiego długu i to nawet wtedy, gdy sprawa trafiła już do komornika.

Warunkiem wygranej jest skorzystanie z pomocy doświadczonego adwokata, który powinien specjalizować się w takich sprawach. Proces ten trwa bardzo długo i wymaga doboru odpowiednich narzędzi i rozwiązań. Od razu należy podkreślić, że współpracę z adwokatem warto rozpocząć od darmowej konsultacji prawnej. Nasi prawnicy nie tylko chętnie zapoznają się z daną sprawą, ale też udzielą wszystkich niezbędnych informacji w zakresie dalszych, koniecznych kroków formalnych.

Podsumowanie

Kradzież danych osobowych to poważny problem dzisiejszego świata. I choć wielu cyberprzestępców jest z tego powodu wsadzanych za kratki, to liczba zagrożeń z roku na rok wzrasta. Warto zatem wiedzieć, jak zapobiegać im i – w razie potrzeby – jak rozwiązywać te problemy na drodze sądowej.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Related Posts

{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}