GoogleSystemyTelefonyUrządzeniaSystemy operacyjne smartfonów. Czy Android jest najlepszy?

Maciej Kulesa2 sierpnia 2018111 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/shutterstock_313036952-e1533193033544.jpg

Nowy smartfon, ale z jakim systemem operacyjnym?

Według danych firmy IDC w pierwszym kwartale 2018 roku liczba sprzedanych na świecie smartfonów wyniosła 334,3 mln. Jak wynika z publikacji GfK Polonia, ich sprzedaż w Polsce rośnie. W szacunkach pojawia się informacja, że Polacy mogli kupić w pierwszych trzech miesiącach 2018 roku nawet 2,15 mln takich urządzeń. Wybieramy nie tylko markę smartfona, ale również smartfon z określonym systemem operacyjnym.

Jak wygląda rynek mobilnych systemów operacyjnych?

W ciągu ostatnich 7 lat na rynku mobilnych systemów operacyjnych doszło do czegoś niewiarygodnego. Tak naprawdę istnieją na nim tylko dwie marki – Android i iOS. Pozostałe systemy operacyjne mają… 0,1 proc. udziału w rynku! W 2010 roku miały jeszcze 41 proc., natomiast z Androida korzystało blisko 23 proc. użytkowników różnych urządzeń.

A jak wygląda to teraz?

Android jest niekwestionowanym liderem, ponieważ aż 85,9 proc. właścicieli urządzeń przenośnych ma zainstalowany na swoim urządzeniu właśnie ten system. Drugi gracz, czyli iOS, jest wykorzystywany przez 14 proc. użytkowników, a dokładniej przez posiadaczy iPhone’a.

Co ciekawe, Android jest liderem nie tylko wśród systemów mobilnych, ale również systemów operacyjnych ogółem. W pierwszej połowie 2017 roku wyprzedził on po raz pierwszy w historii niekwestionowanego lidera – Windowsa, który zajmował czołowe miejsce w branży od lat 80. XX wieku. Jak doszło do tego, że system Microsoftu stracił swoją pozycję? To przede wszystkim efekt fatalnej pozycji na rynku systemów mobilnych – firma ta nie odgrywa na nim żadnej roli.

Android w Polsce z jeszcze wyższym udziałem

System Android w statystykach globalnych jest zdecydowanym liderem rynku, a co ciekawe, jeszcze lepszym wynikiem może pochwalić się w Polsce. Według analityków zdobył on w naszym kraju aż 89 proc. rynku, a pozostała jego część należy do iOS-a. Z innych systemów operacyjnych korzystają tak naprawdę nieliczni. Od momentu wycofania przez Microsoft telefonu Lumia, z rynku zniknęły smartfony z systemem Windows Phone.

Android liderem, ale czy jest najlepszy?

Skoro Android jest liderem rynku, to czy można go nazwać zdecydowanie najlepszym systemem? Opinie co do tego są podzielone. Ogromne znaczenie dla pozycji systemu należącego do Google ma to, że iOS to system wykorzystywany wyłącznie przez markę iPhone, a dokładnie – przez urządzenia Apple. Natomiast Android jest instalowany na smartfonach Motoroli, Samsunga, HTC i na urządzeniach wielu innych marek. To nie wszystko. Jeśli chcemy kupić iPhone’a, musimy wydać dużo albo bardzo dużo.

Nawet zakup używanego smartfona nie sprawi, że zapłacimy niewielką sumę. Natomiast Android jest smartfonem dostępnym na każdą kieszeń – używany telefon kupimy nawet za 100 zł. Z danych IDC wynika, że przynajmniej w 2013 roku za smartfona z iOS-em trzeba było zapłacić średnio 650 dolarów, a za urządzenie z zainstalowanym Androidem – 276 dolarów. Różnica kolosalna.

To ja mam lepszy system

Użytkownicy iOS-a nie rozumieją, co takiego widzą w Androidzie pozostali, i na odwrót. Oba systemy są cały czas rozwijane, dają duże możliwości. Część użytkowników po przejściu na iOS-a nie potrafi wrócić do Androida, a inni wracają natychmiast. W przypadku obu systemów mamy do dyspozycji mnóstwo aplikacji, ale jak wspomnieliśmy, iPhone jest przeznaczony dla zamożniejszych klientów.

Na smartfona z Androidem może pozwolić sobie każdy. Kolejna kwestia to przywiązanie do marki. Jeśli chcemy pracować na iOS-ie, to musimy kupić iPhone’a, Android daje nam zaś wybór wielu marek.

Wracając do kwestii cen, przyjrzyjmy się, ile musimy zapłacić za rynkową nowość z poszczególnymi systemami. I tak Motorola Moto Z Play, z kamerą główną w rozdzielczości 4K, 4GB pamięci RAM typu LPDDR4X, ma kosztować według portali branżowych niecałe 2 tysiące złotych. Natomiast za iPhone’a 7 128GB musimy zapłacić ponad 3500 złotych – przynajmniej w tej wersji.

Jaki system… czy jednak jaka marka smartfona?

Android i iOS to nowoczesne systemy operacyjne, które oferują wiele możliwości. Fanów pierwszego systemu trudno przekonać do drugiego i na odwrót. Który zatem wybrać? Zapewne najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu samodzielne sprawdzenie możliwości poszczególnych, o ile oczywiście możemy sobie pozwolić na iPhone’a.

One comment

  • FRED

    2 sierpnia 2018 at 11:00

    Tylko Android.
    Zostawcie w spokoju państwo komunistyczne zwane inaczej iOS.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.