AplikacjeGoogleNowy system oceny treści dla aplikacji w Google Play i większa kontrola nad wrzucanymi aplikacjami.

Maciej Kulesa17 marca 201511 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/2015/03/google-rating.jpg

Zapewne znacie międzynarodowe lub europejskie oznaczenia wiekowe, które znajdują się na pudełkach gier komputerowych. Jednak nie mieliście z nimi do czynienia w Sklepie Google Play, ale zmieni się to w najbliższym czasie. Google wprowadza oficjalne klasyfikacje treści dla programistów, które niebawem zobaczą wszyscy użytkownicy. System ten opiera się na oficjalnych międzynarodowych ocenach IARC, w skład których wchodzą: PEGI, ESRB, USK i ClassInd.

Google wprowadza nowy system ocen aplikacji i gier, aby pomóc klientom w podejmowaniu świadomych wyborów. Oceny te pozwalają w prosty sposób przekazać informacje o ocenie treści, by były zrozumiałe i przydatne dla użytkowników z danego kraju lub regionu. Dzięki temu zainteresowanie aplikacjami ma być większe, bo będą one prezentowane odpowiednim odbiorcom.

Dodatkowo, Google weźmie się poważniej za sprawdzanie aplikacji, które maja się pojawić w Sklepie Play. Wyznaczyło pewną grupę pracowników, którzy będą przyglądali się większości aplikacji i jeśli ich zdaniem jakaś będzie poddana w wątpliwość, to może nie pojawić się w sklepie. Dotyczy to szczególnie aplikacji, które nie spełniają regulaminu Google Play, ale też budzą pewne zastrzeżenie od strony bezpieczeństwa.

Od maja w Google Play na całym świecie będzie obowiązywać nowa skala ocen, która zastąpi dotychczasową lokalnymi ocenami w Sklepie Play. Kraje i regiony, w których nie działa konkretna organizacja oceniająca IARC (International Age Rating Coalition), zostaną objęte ogólnym systemem kategorii wiekowych IARC.

Jeśli chcesz otrzymać ocenę każdej ze swoich aplikacji i gier, musisz wypełnić kwestionariusz oceny w Konsoli programisty Google Play. W ten sposób poinformujesz o rodzaju treści dostępnych w aplikacji lub grze i uzyskasz ocenę od organizacji wchodzącej w skład IARC. Oceny nadawane przez IARC i wyświetlane w Google Play są ustalane na podstawie Twoich odpowiedzi na pytania w kwestionariuszu.

Twoim obowiązkiem jest wypełnienie kwestionariusza oceny treści w przypadku:

 • nowych aplikacji przesłanych przy użyciu Konsoli programisty;
 • istniejących aplikacji, które są już dostępne w Google Play;
 • wszystkich aplikacji, których treści lub funkcje zmieniły się na tyle po aktualizacji, by konieczne było ponowne udzielenie odpowiedzi na pytania w kwestionariuszu.

Wypełnianie kwestionariusza oceny aplikacji

 1. Zaloguj się w Konsoli programisty Google Play.
 2. Wybierz aplikację.
 3. W menu po lewej stronie kliknij Ocena treści.
 4. Sprawdź informacje w kwestionariuszu i wpisz swój adres e-mail.
  • Podany adres e-mail będzie używany do korespondencji z IARC.
 5. Kliknij Dalej.
 6. Wybierz kategorię.
 7. Wypełnij kwestionariusz.
  • Aby zmienić dowolną odpowiedź po ukończeniu sekcji, kliknij Edytuj.
  • Jeśli chcesz przerwać wypełnianie kwestionariusza i wrócić do niego później, kliknij Zapisz kopię roboczą. Możesz mieć jedną wersję roboczą kwestionariusza dla każdej aplikacji.
 8. Kliknij Oceń aplikację.
 9. Na stronie podsumowania oceny kliknij Zastosuj ocenę do aplikacji.

Po zastosowaniu ocen do aplikacji możesz przeglądać oceny i kwestionariusze na stronie Ocena treści. Jeśli chcesz ponownie wypełnić kwestionariusz jakiejś aplikacji, kliknij Zacznij nowy kwestionariusz na stronie Ocena treści.

Aplikacja może otrzymać odmienne oceny w różnych krajach/regionach. Standardy oceniania są inne w zależności od lokalizacji i każda organizacja należąca do IARC używa przy ocenianiu aplikacji własnych reguł.

Uwaga: IARC rezerwuje sobie prawo do zmiany oceny aplikacji w dowolnym czasie. Jeśli ocena aplikacji zostanie zastąpiona przez IARC i zechcesz zaktualizować odpowiedzi w związanym z nią kwestionariuszu, konieczne będzie jego ponowne wypełnienie.

Do czego używane są oceny

 • Informują konsumentów o kategorii wiekowej aplikacji.
 • Pozwalają blokować lub filtrować treści w pewnych krajach/regionach lub dla konkretnych użytkowników, gdy wymaga tego prawo.
 • Służą do określenia, czy aplikacja może zostać uwzględniona w specjalnym programie dla programistów.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.