SystemyTelefonyUrządzeniaMasz smartfona OnePlus? Nawet nie wiesz jakie dane wysyłasz do producenta.

Maciej Kulesa11 października 20178 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/2017/06/oneplus-5.jpg

Zapewne kojarzycie podstawowe etapy podczas pierwszego uruchamiania smartfona z Androidem. Jest tam jeden krok, który pyta o anonimowe wysyłanie danych do Google, w celu poprawy jakości systemu. Jest to coś normalnego i możecie się na to zgodzić lub nie. Ja zawsze wyłączam tę opcję, chociaż wiem, że innymi metodami również są zbierane moje dane. W przypadku OnePlus sprawa wygląda dosyć dziwnie, bo forma zbiera informacje, o których użytkownicy nie mieli pojęcia, że wysyłane są na serwery producenta.

Do takich wniosków doszedł serwis Chris’s Security and Tech Blog. Nie będę Was męczył technicznymi szczegółami i jeśli ktoś chce się bardziej zagłębić w temat, to może przejść na stronę, gdzie opisano to szczegółowo. W tym wszystkim chodzi o wysyłanie informacji, takich jak: IMEI, numery telefonów, adresy MAC, nazwy sieci komórkowych i prefiksy IMSI, a także ESSID i BSSID sieci bezprzewodowej i numer seryjny telefonu.  Autor wpisu wykrył, że smartfon łączy się ze stroną open.oneplus.net, a ta z kolei powiązana jest z chmurą AWS Amazon.

Dosyć dużo tych informacji, ale to jednak nie wszystko, bo smartfon rejestruje, a później wysyła na serwery, nazwy aplikacji i czas ich otwierania i zamykania. System wysyłał informacje o uzywaniu aplikacji, ale nie są to podstawowe dane o problemach jakie występują w nich (błędy, niespodziewane zamknięcia). Napisał o dwóch przypadkach, że we wtorek, 10 stycznia 2017, miał otwartą aplikację Slack między 20:25:40 UTC a 20:25:52 UTC i  aplikację Microsoft Outlook otwartą między 21:38:41 UTC a 21:38:53 UTC. W połączeniu z innymi danymi daje to nieciekawy obraz, który wysyłany jest do producenta.

Zainteresowany użytkownik postanowił napisać na Twitterze do firmy OnePlus i poprosić o jakieś rozwiązanie. Zapytał, czy da się funkcję wysyłania danych wyłączyć w smartfonie. Otrzymał odpowiedzi, którymi delikatnie pisząc można sobie podetrzeć d…. Jak myślicie? Czy przywrócenie smartfona do ustawień fabrycznych coś daje w takim przypadku?

Podobno jest jedno rozwiązanie, ale część z użytkowników twierdzi, że może mieć wpływ na działanie systemu. Chodzi o usunięcie aplikacji OnePlus Device Manager za pośrednictwem narzędzia adb. Do tej czynności nie jest wymagany root. Wystarczy wpisać poniższą komendę:

pm uninstall -k –user 0 net.oneplus.odm

Mam takie wrażenie, że OnePlus walczy o miano dziwnego producenta. Niby dba o klientów, bo produkuje świetne i w miarę tanie smartfony. Jednak czasami pokazuje inne oblicze, kiedy wprowadza w błąd podczas uruchamiania benchmarków i teraz kolekcjonując ciekawe dane. Nie byłoby żadnego problemu jeśli by o tym informowali swoich użytkowników, a wychodzi na to, że tak nie jest.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Black Friday 2020

Related Posts

{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}