GooglePoznaj możliwości przeglądarki Chrome 11 – ciekawe eksperymenty

Maciej Kulesa28 kwietnia 201112 min

Jak zapewne wiecie Google wydał stabilną wersję przeglądarki internetowej Chrome 11. Wydano szereg nowości i poprawiono wiele błędów w najnowszej odsłonie. Przy tej okazji Google wypłacił osobom zgłaszającym dostrzeżone dziury rekordową kwotę 16,5 tysiąca dolarów. Wśród nowych funkcji, które trafiły do Chrome 11 należy wymienić obsługę komend głosowych w HTML5.

Jednak najciekawsze rzeczy można obejrzeć na stronie z eksperymentami. Możliwe jest wypróbowanie ponad 200 eksperymentów stworzonych przez webdeweloperów, które mają na celu uświadomić użytkownikowi, jak wielkie możliwości istnieją przy umiejętnym wykorzystaniu dostępnych technologii i nowoczesnej przeglądarki jaką jest Chrome.

Kilka z nich jest naprawdę warte uwagi. Przedstawię te, które mnie zaciekawiły.

Na stronie www.chromeexperiments.com znajdziemy szereg eksperymentów, które pokazują potencjał możliwości technologi takich jak: HTML5, Canvas, SVG, and WebGL.

1. Ball Pool.


Wykorzystane technologie: javascript, canvas, box2d-js

W oknie wyświetlą nam się kule, które możemy potrząsać i rzucać. Możemy nimi poruszać potrząsając oknem przeglądarki. Klikając na puste pole tworzymy nowe kule.

Strona eksperymentu: ball-pool

2. Sketch.


Wykorzystane technologie: Canvas, JavaScript, PHP, SQL

Jak sama nazwa wskazuje, eksperyment polega na szkicowaniu. Jest to prosty eksperyment, ale dający wiele możliwości. Do rysowania standardowo wykorzystujemy myszkę. Do cofnięcia „kreski” wciskamy ctrl+z. Aby obracać w 3D musimy wcisnąć klawisz SPACE i używać myszki.

Na stronie eksperymentu możemy podglądać prace innych użytkowników. Oto jedna z ciekawszych: hakim.se/experiments

Strona projektu: sketch

3. Google Body.


Wykorzystane technologie: WebGL, JavaScript

Większość z was pewnie kojarzy model Gogle Body. Za pomocą wirtualnego modelu możemy zaznajomić się z tajnikami budowy ludzkiego ciała. Google Body umożliwia szczegółowe zapoznanie się z budową wszystkich narządów oraz układów mięśniowego, szkieletowego, krwionośnego, oddechowego i wszystkich innych.

Aplikacja umożliwia przekrojowy podgląd wszystkich części ciała, powiększenie widoków, obracanie widoków w trzech wymiarach oraz dostarcza nazw poszczególnych części ciała i narządów. Istnieje też możliwość odszukania dowolnego narządu i mięśnia na mapie ciała przy wykorzystaniu specjalnej wyszukiwarki.

Strona projektu: body-browser

4. Arcade Fire.


Na koniec najciekawszy eksperyment. Zrobiony w postaci wirtualnego filmu. Wchodząc na stronę zobaczymy po środku pole, w którym musimy wpisać miasto gdzie dorastaliśmy. Oczywiście możemy wpisać dowolny adres. Najlepiej podać miasto gdzie jest dostępny widok ulic z Map Google i jak najlepszy zoom. Podając jakieś większe miasto uzyskamy najlepszy efekt. Film tworzony jest między innymi z Map Google. Podczas oglądania animacja integruje się z tą usługą. Zresztą zobaczcie sami. Najlepiej obejrzeć do końca. Po filmie możemy utworzyć pocztówkę. Gdy będziecie oglądać filmik, to nie klikajcie w okna. Niech eksperyment sam przełącza się między okienkami przeglądarki.

Projekt był tworzony we współpracy z ludźmi pracującymi w Google.

Strona projektu: www.thewildernessdowntown.com

źródło1, źródło2, źródło3

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.