NewsSklep internetowy online – na co zwrócić uwagę planując swój biznes?

Paweł6 maja 202112 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/sklep-internetowy-online.jpg

Z roku na rok w Polsce rejestrowanych jest coraz więcej sklepów internetowych. Prowadzenie biznesu w sieci wymaga znacznie mniejszych nakładów finansowych, niż prowadzenie stacjonarnego punktu sprzedaży.

Tylko czym należy się kierować, planując założenie własnego sklepu internetowego?

Sklep internetowy online – podstawowe kwestie

Samo otwarcie sklepu internetowego nie jest skomplikowane i nie wymaga poświecenia temu zagadnieniu dużej ilości czasu. Planując jednak tego typu biznes, który z założenia ma osiągnąć sukces, warto starannie przemyśleć kilka absolutnie podstawowych kwestii. Dzięki ułożeniu odpowiedzi na pewne pytania można przeanalizować swój pomysł, układając tym samym optymalny plan działania. Udzielenia odpowiedzi wymagają następujące pytania:

 • jakie produkty mają stanowić podstawę asortymentu sklepu i czy jest na nie popyt na rynku,
 • do jakiej grupy docelowej będzie skierowana oferta sklepu internetowego,
 • z jak dużą konkurencją nowopowstający sklep internetowy online będzie się musiał zmierzyć,
 • jak wygląda program rozwoju sklepu internetowego na najbliższe miesiące i lata,
 • czy sklep internetowy online ma być prowadzony przez jedną osobę, czy przez zespół,
 • jakie kanały e-commerce w danym przypadku będą się sprawdzały najlepiej,
 • jak będą się przedstawiały szacowane koszty związane z uruchomieniem przedsięwzięcia,
 • jaki model wysyłki będzie dla sklepu internetowego najkorzystniejszy.

Warto zastanowić się nad bardzo szczegółowym udzieleniem odpowiedzi na powyższe pytania. Będą one niezwykle pomocne w tworzeniu dobrego biznesplanu, pozwalającego na uruchomienie prężnie działającego biznesu online.

Wymagania formalne

Założenie internetowego sklepu wymaga nie tylko przemyślenia strategii działania, analizy potrzeb rynku i konsumenta, ale również odpowiedniego podejścia do załatwienia wszystkich formalnych kwestii związanych z rozpoczęciem działalności.
Najważniejsze wymagania formalne, jakie muszą zostać spełnione przed rozpoczęciem działalności to:

 • rejestracja przedsiębiorstwa (wymóg konieczny niezależnie od tego, czy ma być to jednoosobowa działalność gospodarcza, czy spółka),
 • wybór odpowiedniej dla danego przypadku formy opodatkowania,
 • zgłoszenie ubezpieczenia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
 • spełnienie wymogów niezbędnych do prowadzenia ewidencjonowania sprzedaży przy pomocy kasy fiskalnej i paragonów,
 • zastosowanie się do przepisów RODO,
 • stworzenie regulaminu sklepu online, który będzie dla każdego klienta przejrzysty i zrozumiały.

Choć samo założenie sklepu internetowego nie jest skomplikowane, nie każdy biznes (między innymi ze względu na znaczącą konkurencję) ma szansę na to, by odnieść sukces. Dlatego też w tym przypadku tak ważne jest, by przed podejściem do załatwienia wszelkich formalności ukonkretnić swój pomysł, ustalając bardzo szczegółowy i starannie przemyślany plan działania.

Internetowy sklep online – dlaczego domena jest tak ważna?

Wielu przedsiębiorców, szczególnie tych, którzy rozpoczynają dopiero swoją przygodę z e-biznesem, zapomina o tym, że dla powodzenia przedsięwzięcia duże znaczenie ma adres, pod którym się znajdzie. Domena powinna być prosta i łatwa do zapamiętania, a jednocześnie ciekawa i chwytliwa. Wymyślenie takiego adresu, w dobie tak dużej konkurencji nie jest łatwe, a ciekawe i budzące zainteresowanie domeny zostały już dawno zajęte. W tworzeniu adresu cenna staje się kreatywność i otwartość na nieszablonowe rozwiązania.

Opisy produktów

O sukcesie sklepu internetowego online decydują nie tylko kwestie techniczne, ale przede wszystkim dostępny asortyment, który musi zostać odpowiednio przedstawiony przy pomocy zdjęć oraz opisów. W obu przypadkach ważne jest, by odpowiednio zachęcić klienta do dokonania zakupu. Warto jednak pamiętać o tym, że zarówno zdjęcia jak i opisu muszą odzwierciedlać stan faktyczny produktu, do którego się odnoszą. Ciekawe opisy stanowią bardzo ważny atut wspomagający budowę pozytywnego wizerunku marki.

Bezpieczeństwo zakupów w sieci

Zainteresowanie ofertami internetowych sklepów jest bardzo duże. Wiele osób chce robić w ten sposób zakupy, jednak w czasie ich wykonywania i płatności za transakcję ważne jest bezpieczeństwo, o co należy z dużą starannością zadbać zakładając sklep internetowy online. W tym celu warto stosować między innymi certyfikaty SSL, gwarantujący szyfrowanie połączenia. To jednak nie wystarczy. Niezbędne jest także regularne wprowadzanie poprawek bezpieczeństwa, a także śledzenie na bieżąco decyzji wydawanych przez Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Related Posts

{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}