AplikacjeGoogleSystemyCzy sztuczna inteligencja ma wyrzuty sumienia? Czy superinteligencja będzie ostatnim wynalazkiem ludzkości?

Maciej Kulesa19 maja 2018314 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/2016/11/google-inteligencja-sztuczna-1024x486.jpg

Czy sztuczna inteligencja ma wyrzuty sumienia, czy może popaść w depresję, czy może cię obrazić? Jesteśmy na samym początku ewolucji sztucznej inteligencji, a nie potrafimy odpowiedzieć na wiele ważnych pytań. Oczywiście, możemy teoretyzować, ale wiele sytuacji jest dla nas wielką niewiadomą. To są bardzo ciekawe tematy, które warto poruszać i takie wątki mogą rozruszać naszą wyobraźnię.

Superinteligencja będzie ostatnim wynalazkiem ludzkości. Brzmi strasznie? Nie musi, bo to nie oznacza koniec naszego gatunku. To „tylko”znaczy, że maszyny będą mądrzejsze od nas i będą wymyślać wszystko za nas. Wiążę się to z pewnym ryzykiem, bo niektóre scenariusze są pesymistyczne. Może się zdarzyć, że dla superinteligentnych maszyn będziemy zwierzętami, tak jak mniej inteligentne gatunki są w tej chwili dla nas. To nie jest dobra wiadomość i nie ma problemu z wyobrażeniem sobie pewnych sytuacji, w których ludzie są podobnie traktowani.

W tym wszystkim jest jednak coś pocieszającego. Przyszłość może rysować się inaczej, to wcale nie musi być całkiem czarna wizja. To nasz gatunek zaprojektuje superinteligentne maszyny i to my możemy nadać im odpowiedni kształt. Dzięki takiemu podejściu możemy się przygotować lub przynajmniej spróbować.

To są bardzo ciekawe wątki, którymi zajmiemy się w takim cyklu. W najbliższym czasie poruszymy kwestię sztucznej inteligencji w naszym codziennym życiu. Wcześniej mogliście zapoznać się z tekstem o sztucznej inteligencji w biznesie. Jednak wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że AI towarzyszy nam od dawna i pomaga nawet w nudnych obowiązkach. Poprawia naszą jakość życia, a także ułatwia odbiór rzeczywistości. Sztuczna inteligencja zawitała nawet do sportu i na pewno o niej słyszałeś.

W ostatnim czasie Google poruszyło cały świat dzięki technologii Duplex, która została zaprezentowana na Google I/O. W wielkim uproszczeniu chodzi o pomoc AI w codziennych zadaniach, takich jak telefon do fryzjera (polecam szkołę z łodzi przygotowującą do zawodu fryzjera), banku lub rezerwacji w hotelu. Nie będę gdybał czy podczas prezentacji Google zaprezentowała prawdziwe rozmowy, czy może je sfabrykowała (takie opinie się pojawiają). Ważne jest to, że jesteśmy blisko pokonania pewnej bariery/granicy.  To prowadzi do wielu pytań i powoduje, że ludzie częściej sięgają po tematy związane ze sztuczną inteligencją. Filmy i seriale od dawna poruszają te kwestie i nawet w ostatnim czasie otrzymaliśmy ciekawy serial Westworld na HBO. Dzięki niemu w sieci pojawia się wiele ważnych pytań, ale i bez niego mądre głowy walczą z etyką. Jak będziemy traktować takie istoty i czy można przypisać im prawa podobne do ludzkich? Do tego dochodzi definicja świadomości, bo bez niej nie da się podejść do tego tematu.

Sztuczna inteligencja i uczące się roboty to nie tylko pomoc w codziennych pracach, niższe koszty produkcji lub praca w biznesie. Takie rozwiązania pomagają rozwiązywać wiele problemów dzisiejszego świata. Google również prezentowało nową technologię, która pomagała wykrywać choroby z większą skutecznością. Mi najbardziej podoba się pomysł uczenia robotów i wykorzystywania ich w celu poznania chorób. Dzięki takiemu podejściu naukowcy starają się rozpracować autyzm i wiele innych zaburzeń.

Ludzie od okresu niemowlęcego rozwijają się dzięki badaniu swojego otoczenia i eksperymentowaniu z ruchem oraz mową. Sami zbierają niezbędne dane, adaptują się do nowych sytuacji i dzielą się między sobą wiedzą. Mniej więcej na przełomie wieków robotycy, neuronaukowcy i psychologowie zaczęli zastanawiać się nad możliwością zbudowania maszyn zdolnych naśladować taki spontaniczny rozwój. Współpraca specjalistów z różnych dziedzin zaowocowała powstaniem androidów, które potrafią manipulować przedmiotami, opanować podstawowe słownictwo i elementarną arytmetykę, a nawet uwidaczniać pewne sygnały społeczne. Te same systemy sztucznej inteligencji pomagają naukowcom zrozumieć, jak przebiega proces uczenia się u dzieci. (Świat nauki)

W tekście przedstawiono kilka ciekawych przykładów, ale najbardziej zainteresował mnie jeden fakt. Roboty uczą się w podobny sposób jak dzieci i obecne maszyny są na etapie kilkuletniego dziecka. Żeby dotrzeć do pewnego punktu musimy je traktować jak małe dzieci, co za tym idzie – zacząć się nimi opiekować. Tutaj postawiono ciekawe pytanie. Czy ktoś jest w stanie zaopiekować się i wychować robota? To jest najszybsza metoda na wykształcenie „naturalnej” sztucznej inteligencji.

To jest początek całej ewolucji, a już jest wiele pytań, na które trzeba odpowiedzieć. Warto rozmawiać sztucznej inteligencji, świadomości, uczeniu maszynowym i podobnych tematach. Wszystko toczy się w niesamowitym tempie i ja cieszę się, że jestem tego świadkiem. Z pomocą specjalistów postaramy się przybliżyć wymienione tematy w dosyć przystępny sposób. Mam nadzieję, że cykl spodoba ci się i włączysz się do rozmowy.

Jakie filmy, seriale i książki polecacie, które nawiązują do powyższych tematów? Piszcie w komentarzach.

3 comments

 • AI.Fan

  19 maja 2018 at 17:07

  Bardzo dużej liczbie osób przyda się wyjaśnienie czysto techniczne i wyobrażenie sobie w jaki sposób działa AI. Fajny pomysł na serię artykułów. Z filmów oczywiście 2001: Odyseja kosmiczna! Hal jako maszyna sprawia że łatwiej sobie wyobrazić jak cienka granica jest pomiędzy świadomością komputera a nasza.

  Reply

  • Maciej Kulesa

   19 maja 2018 at 17:43

   Dzięki za komentarz.
   2001: Odyseja kosmiczna – to trzeba zobaczyć. Jest na Netfliksie na szczęście.
   Moim zdaniem warto również Westworld, Łowca androidów, Modyfikowany węgiel i wiele innych. Ten ostatni nie jest jakoś wybitny, bo im dalej, tym gorzej. Jednak warto ze względu na tematykę.
   Jestem jeszcze na etapie czytania Świadomości D. Dennetta, ale jest mega ciężka.

   Reply

  • Maciej Kulesa

   19 maja 2018 at 17:44

   PS
   ten temat pojawia się w kinie i telewizji od dawna. Szykuję oddzielny wpis z nim związany. Tam postaram się wymienić najpopularniejsze tytuły, które fajnie zobaczyć.

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.