NewsTelefonyUrządzeniaJestem uzależniony od smartfona, a Ty? Zobacz jak z tym walczyć.

Maciej Kulesa23 czerwca 20187 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/smartfon-sms-wiadomość-1024x683.jpg

Uzależnienie od smartfona – to nie jest taki głupi temat. Warto go podejmować, bo wiele osób ma z tym problem. Ja zdałem sobie z tego sprawę kilka lat temu i od tamtego momentu staram się ograniczać zaglądanie do telefonu. Nie zawsze kontroluję ten odruch, ale muszę przyznać, że poczyniłem pewne kroki, które pomogły mi w pewnym stopniu ograniczyć czas korzystania ze smartfona. Okazuje się, że na świecie ten problem jest bardzo poważny i można tutaj podrzucić badanie Deloitte. W 2017 roku 47% użytkowników w USA próbowało ograniczyć czas spędzony ze smartfonem. Niestety, nie udało się tego zrobić większej grupie, bo do porażki przyznaje się aż 30% badanych.

Amerykanie zaglądają do telefonów średnio 47 razy dziennie. Niby niewiele, bo łapałem się na większych wartościach, ale chodzi tutaj o średnią. Na pewno część z badanych zaniżała te wyniki, a wielu z nich znalazła się powyżej średniej. Jeszcze kilka miesięcy temu ja zapewne osiągnąłbym wynik dwa razy wyższy. Są jednak sposoby, dzięki którym można ograniczyć i odzwyczaić się sięgania po smartfona. Szczególnie warto się tego nauczyć gdy przebywasz wśród znajomych.

Powyższą grafikę wrzucam, bo jakiś czas temu zastosowałem podobne podejście i przyznaję, że bardzo pomogło. Warto podjąć kilka kroków, bo dzięki nim w mniejszym stopniu będziesz więźniem swojego telefonu. Ja w pierwszej kolejności usunąłem zbędne aplikacje. Takie, które pochłaniały mój czas, ale nic nie wnosiły do życia. Mam na myśli tutaj bezmózgie gry i aplikacje, które przewijałem bez żadnego zastanowienia. Nie udało mi się wyeliminować Facebooka jeszcze, ale na ten moment traktuję go jako narzędzie pracy, do kontaktu ze znajomymi i archiwum swoich głupich przemyśleń.

Nie wyłączam smartfona na noc, ale największą robotę zrobiło wyłączenie powiadomień. Dzięki temu prostemu zabiegowi, nie biegnę do telefonu gdy włączy się wibracja, zapali dioda powiadomień, czy smartfon wyda irytujący sygnał. Wyłączenie powiadomień w smartfonie zlikwidowało taką smycz pomiędzy nami. Niby nic, ale polecam każdemu. Do tego warto zostawiać telefon w innym pomieszczeniu, plecaku lub nie wyjmować z kieszeni. Wiem, może to być trudne w towarzystwie gdzie większość z was korzysta ze smartfona, ale spróbujcie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Related Posts

{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}