NewsWłasna firma i praca na etacie… w tym samym czasie?

Paweł19 lutego 202018 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/praca.jpg

Do odważnych świat należy! Mobilność i dostępność cyfrowych usług powoduje, że rekrutacja specjalistów IT stwarza szereg nowych możliwości pracy na B2B, takich jak outsourcing czy body leasing IT. Mimo to, nie każdy chce lub może zrezygnować z pracy na etacie, którą w dalszym ciągu postrzegamy jako najbezpieczniejszą formę współpracy. Dziś postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy warto połączyć pracę na etacie z własną działalnością.

Czy to w ogóle możliwe?

Praca zadaniowa na etacie – zwłaszcza, jeśli jest to praca zdalna lub w niepełnym wymiarze godzin – często pozwala nam dysponować swoim czasem z dużą swobodą. Nierzadko stwarza to możliwość otworzenia własnej firmy – tym bardziej, że polskie przepisy nie wykluczają takiej możliwości. Zanim jednak wystartujesz swój biznes, warto zastanowić się, jakie są plusy i minusy łączenia etatu z własną firmą.

Dublowanie składek?

Jak powszechnie wiadomo, posiadanie własnej firmy wiąże się z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Pracując jednocześnie na etacie, mamy do czynienia ze zbiegiem dwóch tytułów ubezpieczeniowych. W przypadku składki na ubezpieczenie społeczne (czyli ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe), nie musimy opłacać dodatkowych składek z tytuły prowadzonej działalności jeżeli na etacie zarabiamy kwotę równą lub wyższą minimalnemu wynagrodzeniu (w 2020 jest to 2550 zł). Oczywiście, przedsiębiorca może dobrowolnie podnieść wysokość swojej składki. Odmiennie wygląda sytuacja w przypadku składek na ubezpieczenie zdrowotne, które należy opłacać zarówno z tytułu pracy na etacie, jak i posiadanej działalności.

Brak konieczności odprowadzania składek społecznych ma konsekwencję w postaci utraty przywileju opłacania tzw. małego ZUS-u, który przysługuje przedsiębiorcom przez pierwsze 24 miesiące prowadzenia działalności. Utrata ulgi obowiązuje tylko w tych miesiącach, w których opłacamy składki z tytułu etatu, czyli możemy załapać się na mały ZUS jeżeli zrezygnujemy z pracy na etapie w ciągu dwóch lat od założenia firmy.

Opłacanie jednej składki zdrowotnej wiąże się również z możliwością otrzymywania tylko jednego zasiłku chorobowego w przypadku zwolnienia lekarskiego. Co więcej, podczas zwolnienia nie możemy pracować na rzecz swojej działalności – w przypadku kontroli grozi to koniecznością zwrotu świadczenia.

Podsumowanie

Prowadzenie własnej działalności przy jednoczesnej pracy na etacie ma sporo zalet. Kluczem jest stworzenie dobrego biznesplanu i umiejętne oszacowanie swoich możliwości. Warto też zapoznać się z zagadnieniami prawnymi i podatkowymi, by wybrać odpowiednią formę prowadzonej działalności. Jeśli działasz na B2B IT, najwygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług wyspecjalizowanej agencji, która zajmuje się w pośredniczeniu pomiędzy samozatrudnionym specjalistą IT a zleceniodawcą.

One comment

  • Rafał

    21 lutego 2020 at 21:28

    To świetne rozwiązanie pod warunkiem, że praca na własny rachunek nie jest działalnością konkurencją oraz nie jest zbyt absorbująca by nie pracować cały dzień

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Related Posts

{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}