News3 rodzaje szkieł hartowanych na telefon: szkło z pełną warstwą klejenia, szkło z ramką oraz szkło 3D UV Glass

Paweł17 czerwca 202024 min

W sklepach z akcesoriami GSM znajdziemy trzy rodzaje szkieł hartowanych. Spora różnorodność może budzić pewne wątpliwości zwłaszcza wtedy, gdy z tego typu produktem, mamy do czynienia po raz pierwszy. Akcesoria te, posiadają zarówno swoje wady, jak i zalety. Różnią się od siebie pod względem konstrukcji oraz sposobu instalacji, dlatego też są dedykowane na różne rodzaje ekranów. W dzisiejszym poradniku wyjaśniamy, jakie są poszczególne modele szkieł, a także do jakich smartfonów należy je wybierać.

Wśród produktów ochronnych na ekrany wyróżniamy folie, szkła hybrydowe oraz szkła hartowane. Poziom ich ochrony oraz twardości oznacza się na skali Mohsa od 0 do 10. Tym samym folia zyskuje twardość na poziomie 3H, szkło hybrydowe 7H a szkło hartowane 9H. Folia ochronna zapewnia bezpieczeństwo jedynie przed zarysowaniem, dlatego zalecana jest do stosowania z etui z klapką. Natomiast dwoma, głównymi produktami są kolejno szkło hybrydowe oraz szkło hartowane. Aby nie robić zbytniego zamieszania wśród wszystkich gatunków szkła, w dzisiejszym poradniku zajmiemy się wyłącznie trzecim rodzajem akcesoriów, odznaczających się najwyższą twardością i zapewniających największą ochronę przed stłuczeniem ekranu. Wśród szkieł hartowanych znajdziemy produkty 2D czyli z pełną warstwą klejenia, szkła klejone na ramce oraz ostatnie, czyli szkło hartowane UV, które montuje się na płynny klej.

Szkło z pełną warstwą adhezyjną – szkło płaskie

Rodzaj telefonu smartfony z płaskim ekranem:

 • Samsung Galaxy A5, Galaxy A30, Galaxy A50, Galaxy A70, XCover
 • Apple iPhone 5, iPhone 6, iPhone X, iPhone XR, iPhone SE 2020
 • Xiaomi Redmi Note 7, Xiaomi Redmi Note 8

Choć „pełna warstwa adhezyjna” brzmi dość tajemniczo i skomplikowanie to tak naprawdę nie skrywa się pod nią nic innego, jak wewnętrzna powierzchnia szkła, która w całości została pokryta substancją klejącą. Jest to najbardziej klasyczne szkło hartowane, jakie od lat stosowaliśmy na naszych smartfonach. Jest ono całkowicie płaskie, dlatego w ostatnich latach coraz częściej wypierane jest przez szkła o zakrzywionych krawędziach.

Tego typu szkło niestety, ale sprawdza się wyłącznie na smartfonach o płaskim ekranie. W przeciwnym razie, gdy nałożymy je na ekran telefonu o zakrzywionych krawędziach, będzie wyglądało tak, jakby było za małe. Co więcej najprawdopodobniej spotkamy się także z efektem aureoli powietrznej, związanej z tym, że szkło nie jest w stanie przylegać do całej powierzchni zaokrąglonego ekranu i w miejscach, w których zostaje otwarta przestrzeń dostaje się powietrze. Szkło hartowane o płaskim wykrojniku nie nadaje się do smartfonów o zaokrąglonych krawędziach, jednak jest w zupełności wystarczające w przypadku telefonów z płaskim ekranem. Posiada dokładnie tę samą twardość co pozostałe szkła (9H), bardzo dobrze zabezpiecza ekran przed porysowaniem oraz stłuczeniem, a także kosztuje dużo mniej niż produkty na zaokrąglony ekran. Jeśli jesteśmy posiadaczami telefonów z tego typu ekranem, wybór jest naprawdę prosty, przez co nie potrzebujemy głowić się nad całą resztą akcesoriów ochronnych do smartfonów.

Przykłady szkła z pełną warstwą adhezyjną:

 • Hofi Glass Pro+, cena 19 zł
 • 3mk Hardglass 9H, cena 29 zł
 • Spigen Glas.TR Slim, cena 39 zł

Szkło klejone na obrzeżach – szkło lekko zaokrąglone z ramką

Rodzaj telefonu smartfony z zakrzywionym ekranem:

 • Samsung Galaxy S8, Galaxy S9, Galaxy S10, Galaxy S20, Galaxy Note 10
 • Huawei P30, Huawei P40, Huawei Mate 20, Huawei Mate 30
 • Apple iPhone 11, Apple Watch 4 / Apple Watch 5

Przed nami pierwszy rodzaj szkła, dedykowanego na smartfony o zaokrąglonych ekranach. Poniżej znajdzie się również drugi produkt, który przeznaczony jest jednak na najbardziej zakrzywione wyświetlacze. Tak jak pierwszy typ szkła posiadał pełną warstwę klejenia, tak szkło klejone na obrzeżach posiada substancję lepką wyłącznie na barwionej ramce. Tego typu rozwiązanie pozwoliło na stworzenie szkła hartowanego o zakrzywionych krawędziach, które można zainstalować na ekranie poprzez klejącą ramkę. Ramka posiada barwienie w kolorze czarnym lub białym, dostosowanym do koloru smartfona.

Rozwiązanie to, wygląda bardzo estetycznie oraz zapewnia pełne dopasowanie do powierzchni ekranu. Jego wadą, w przypadku tanich i słabej jakości szkieł, może być natomiast problem z reakcją na dotyk, w tym z odczytywaniem linii papilarnych. Wynika to z tego, że szkło klejone na ramce w niektórych miejscach może niedokładnie przylegać do powierzchni ekranu. Dlatego bardzo ważne jest to, aby kupować produkt o sprawdzonej jakości i znanych producentów. Jego zaletą jest jednak to, że można je nabyć w atrakcyjnej i stosunkowo niskiej cenie (w porównaniu do szkieł UV 3D). Inną zaletą tego szkła jest bardzo łatwy i bezproblemowy sposób instalacji, z którym poradzi sobie zdecydowana większość osób.

Przykłady szkła klejonego na ramce:

 • Mocolo TD + 3D, cena 29 zł
 • Spigen Glass FC, cena 49 zł
 • Spigen Glass.TR Case Friendly, cena 59 zł

Szkło pełne 3D UV Glass

Rodzaj telefonu smartfony z mocno zakrzywionym ekranem:

 • Samsung Galaxy S8, Galaxy S9, Galaxy S10, Galaxy S20, Galaxy Note 10
 • Huawei P30, Huawei P40, Huawei Mate 20, Huawei Mate 30
 • Apple iPhone 11, Apple Watch 4 / Apple Watch 5

W przypadku smartfonów o zakrzywionym wyświetlaczu, wybór nie jest tak prosty, jak przy ekranach całkowicie płaskich. Trudnością okazuje się dobranie produktu w taki sposób, aby pokrył on możliwie największą część ekranu. Jeśli jednak zależy nam na jak najlepszej ochronie urządzenia, z całą pewnością warto wybrać szkło hartowane UV Glass. Jego największą zaletą jest to, że oprócz tego, że posiada pełen wykrojnik to jest również klejone po całej swojej powierzchni. Dzięki temu szkło, bardzo dobrze przylega do całej powierzchni ekranu, a szanse na jego odklejenie są naprawdę minimalne, a wręcz mikroskopijne.

Mimo tego, że szkło hartowane z klejem zapewnia najwyższy poziom ochrony smartfona, to niewątpliwie ma ono również swoje wady, którymi są proces montażu oraz cena. Zdecydowanie jest to najdroższy z produktów ochronnych na wyświetlacze. Innym problemem może być dopasowanie etui do szkła UV Glass, tak aby nie zachodziło ono zbytnio na ekran, powodując jego podważanie. Jednak finalnie okazuje się, że jest to również najbardziej opłacalny z produktów, ponieważ wystarcza na najdłuższy okres użytkowania. Ten typ produktu jest w szczególności polecany smartfonom o najbardziej zakrzywionych ekranach, którymi w chwili obecnej są przede wszystkim urządzenia z serii Samsung Galaxy. Oczywiście można go stosować również na smartfonach z bardziej płaskimi ekranami np. w najnowszym iPhone 11, jeśli zależy nam na wysokiej ochronie przed zniszczeniem, co w przypadku urządzeń za kilka tysięcy złotych jest jak najbardziej zrozumiałe.

Przykłady szkła 3D UV Glass:

 • Mocolo UV Glass, cena 49 zł
 • T-Max UV Glass, cena 55 zł / 65 zł
 • Whitestone Dome Glass, cena 139 zł / 199 zł

Jakie szkło hartowane wybrać na telefon?

Odpowiadając sobie na to pytanie przede wszystkim trzeba rozdzielić je na dwa rodzaje smartfonów: tych z płaskim ekranem oraz tych z ekranem zakrzywionym. W prosty sposób pozwoli to rozwiać pierwsze wątpliwości związane z tym, który produkt jest najlepszy do naszego telefonu.

szkło hartowane

Jeżeli jesteśmy posiadaczami urządzenia o płaskim ekranie, wybór jest naprawdę prosty, przez co możemy pozwolić sobie na najbardziej klasyczny rodzaj szkła, który został omówiony w punkcie pierwszym. Natomiast w przypadku urządzeń o okrągłym ekranie, mamy do wyboru dwa różne produkty, którymi są szkło klejone na ramce oraz szkło UV. W tym przypadku kwestia wyboru uzależniona jest przede wszystkim od naszego budżetu. Wybierając szkło klejone UV należy liczyć się z kosztem od 70 do nawet 200 złotych, co zależne od samego modelu smartfona. Dlatego jeżeli nie widzimy potrzeby wydawania sporej sumy pieniędzy na kolejny gadżet, warto wybrać tańszy produkt, którym jest szkło z ramką.

szkło z ramką

Jeżeli natomiast chcemy mieć pewność, że ekran naszego smartfona, posiada najwyższy poziom ochrony, warto zainwestować w szkło UV.

W przypadku szkła hartowanego na telefon nie ma jednego najlepszego produktu. Decyzja zakupu uzależniona jest nie tylko od oczekiwań użytkownika, ale również od właściwości smartfona, które współgrają z takim a nie innym rodzajem akcesorium. Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem szkła hartowanego na telefon warto byś odwiedził sklep z akcesoriami GSM Flavour-Design.pl, w którym znajdziesz produkty najbardziej popularnych marek takich jak 3mk, Mocolo, Spigen, T-Max oraz WhiteStone.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Related Posts

{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}