NewsKto na programistę, a kto na testera gier?

Paweł9 czerwca 2020111 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/programisci-w-gamedev.jpg

O dziwo, dawniej, czyli w czasach raczkującej jeszcze branży gier komputerowej, rola programisty była nieco szersza. Mianowicie, mieściła w sobie zarówno projektowanie, jak i bycie artystą. Gry w tamtych czasach były dość proste, tak samo jak konstrukcja ówczesnych komputerów. Przez co, nie było popytu na projekty IT w dziedzinie gier komputerowych. Ale to już historia i to zamierzchła, której dzisiejsi młodzi ludzie wchodzący na rynek pracy mogą w ogóle nie kojarzyć. Wraz ze wzrostem złożoności gier i ilości wymaganej pracy, pojawiło się zapotrzebowanie na programistów.

Programista gier, kto to taki?

Proces tworzenia współczesnych gier jest mocno rozbudowany. Obecnie praca nad grą komputerową przypominać może pracę nad produkcją filmową, w którą angażuje się zespoły wyspecjalizowanych osób odpowiedzialnych za programowanie, tworzenie grafiki, animacji, dźwięków, testów, aż po dystrybucję. Czyli, mamy w czym wybierać w tej branży.

Wpisując w wyszukiwarkę: praca programista gier komputerowych albo tester praca, dowiadujemy się, co taki pracownik powinien umieć. I tak: do projektowania prostych gier i zrozumienia podstaw działania świata gamedev wystarczy dobra znajomość jednego z wymienionych języków programowania: Java, JavaScript, C, C#, C++, PHP, lub Python. Jednym z ważniejszych wymogów jest posiadanie wyższego wykształcenia technicznego, pozyskanego na kierunku informatycznym lub podobnym. Kursy i dyplomy z uczelni to tylko połowa sukcesu, ogromnym atutem jest posiadanie portfolio kandydata i projekty, które jest w stanie przygotować samodzielnie. Oczywistym wymogiem jest obsługa komputera i środowisk programistycznych na zaawansowanym poziomie, znajomość rynku gier komputerowych, aktualnych trendów i standardów programistycznych.

W ofertach pracy jako programista gier widzimy szeroki wachlarz opcji zatrudnienia. Możemy zdecydować się na pracę na zasadach B2B IT lub, jeśli wolimy na umowę o pracę na pełen etat. Ponadto, częstym wabikiem dla potencjalnych pracowników jest możliwość pracy zdalnej. Jest to przykład wygodnego zarówno dla pracodawcy jak i pracownika modelu pracy na zasadzie  outsoursing IT. Co więcej, niektórzy rekruterzy w miejscu o warunkach zatrudnienia, piszą w ogłoszeniach: „poznajmy się i optymalne warunki współpracy ustalimy wspólnie”. To wszystko brzmi kusząco. Jak widać, popyt na programistów (ale tych z jakimś już portfolio w kieszeni), jest spory. Mimo to, w kwestii wynagrodzenia nie jest już tak idealnie. Oczywiście mamy na myśli „nieidealnie” w odniesieniu do programistów w innych sektorach, czy to w reklamie, czy w klasycznym IT. Bo zarobki w branży gamedevu nadal są dość wysokie, tj. na standardowym stanowisku kwoty mieszczą się między 5 a 9 tys. zł brutto. Dlatego mówi się, że praca programisty ze świata gamedev jest dla entuzjastów gier.

Tester gier na dobry początek

Jeśli mowa o pracy jako tester gier komputerowych, dowiadujemy się, że osoba taka odpowiedzialna jest zazwyczaj za testowanie poprawnego funkcjonowania gier, raportowanie znalezionych błędów w języku angielskim, zgłaszanie sugestii prowadzących do poprawy jakości testowanych produktów. Czyli, oprócz zamiłowania do grania w gry na różnych urządzeniach ważne jest, żebyśmy byli precyzyjni, doskonale znali zasady gramatyki, ortografii i stylistyki języka polskiego, byli spostrzegawczy oraz bardzo dobrze znali język angielski.

Co istotne, częstą praktyką wśród pracodawców, jest wyszukiwanie potencjalnych pracowników testerów na różnych forach internetowych, stronach branżowych, blogach, które mają związek z grami. Zatem, jeśli poszukujesz pracy jako tester gier, udzielaj się we wszelkich możliwych kanałach.

Zaskoczyć może fakt, że praca testera, to niekoniecznie praca zdalna. Powodem tego jest oprogramowanie, które znajduje się zazwyczaj w siedzibie firmy. Tak więc, wyszukiwanie pracy jako tester warto wykonać według hasła – miejsce zamieszkania. Oczywiście średnie wynagrodzenie testera gier jest znacznie niższe od wynagrodzenia programisty gier. Kwota miesięcznego wynagrodzenia oscyluje między 1500 a 5 000 zł brutto. W ogłoszeniach też często znaleźć można informację, że oferta dotyczy umowy zlecenia ze stawką 17-22zł brutto za godzinę pracy. To niedużo, ale może wystarczająco dla osób, które wchodzą właśnie tymi drzwiami do branży IT?

One comment

  • Czytelnik

    11 czerwca 2020 at 09:37

    Troche taki niepelny ten wrzut. Niby jest poczatek ale nie ma srodka jak i zakonczenia. Taka przystawka.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Black Friday 2020

Related Posts

{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}