AplikacjeGoogleSystemy7 najważniejszych nowości z pierwszego dnia Google I/O 2018.

https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/google-io-2018-1024x677.jpg

To było pewne, że gigant skupi się na sztucznej inteligencji, która coraz śmielej wkracza do naszego życia. Wszystkie informacje  na ten temat możecie śledzić na dedykowanej stronie o Google I/O 2018. Warto jednak zebrać wszystko w jednym miejscu i opisać najważniejsze zagadnienia z konferencji Google.

Google Asystent w Polsce jeszcze w tym roku.

Takie informacje krążyły po sieci od początku roku, ale teraz Google oficjalnie potwierdziło te przypuszczenia. Asystent Google będzie obecny w 80 krajach i będzie obsługiwać 30 języków. Nie podano czy język polski będzie na liście, ale można się tego spodziewać. Na mapie uwzględniono nasz kraj i ciężko by było Google pominąć język polski.

Android P

To dopiero początek informacji na temat nowego systemu Google, ale i tak wiemy już sporo. Nowe/stare wiadomości na temat nawigacji w nowej odsłonie dzielą użytkowników na całym świecie. Wiele osób zarzuca gigantowi kopiowanie od Apple, ale zapominają oni, że konkurent również zapożyczał gesty od innych. Nie ma co podnosić głosu, trzeba poczekać i sprawdzić na sobie czy taka zmiana wyjdzie na dobre.

Dodatkowo Android P w wersji beta dostępny jest dla wielu użytkowników. Google umożliwia instalację najnowszej wersji na swoich smartfonach, a także Essential, Sony, Nokii i innych. Wiele osób nie ma jeszcze w swoim smartfonie aktualizacji Android Oreo, a inni pobierają już Android P.

Google Duplex

Co to jest Google Duplex? Do końca nie wiadomo jak zdefiniować nowy projekt firmy. Przedstawiono jednak jego możliwości i moim zdaniem był to najlepszy i najstraszniejszy moment całej konferencji. Chodzi o wykorzystanie wirtualnego asystenta do czegoś więcej niż obsługi urządzeń. Można będzie poprosić o umówienie spotkania i ten wykona za nas połączenie, i umówi na wybrany termin, w wybranej lokalizacji. Wszystko to ma odbywać się w naturalny sposób.

Najlepiej zobaczyć to na przykładzie z konferencji Google. Robi wrażenie i jednocześnie może przerażać. Jeśli druga strona (np. fryzjer) nie zorientował się, że rozmawia z maszyną, to chyba Asystent Google przeszedł Test Turinga. Jeśli faktycznie wykonano połączenia z wykorzystaniem Asystenta Google, to mamy do czynienia z ogromnym przełomem.

Inteligentne tworzenie wiadomości w Gmail.

Kolejna nowość działająca na sztucznej inteligencji. Gmail od jakiegoś czasu bardzo ułatwia pracę użytkownikom. Dawno temu otrzymali oni inteligentne odpowiedzi, które niestety nie są dostępne w języku polskim. Być może zmieni się to po wejściu Asystenta Google do Polski.

Na Google I/O zaprezentowano coś więcej. Teraz klienci mogą wspomagać się AI podczas pisania wiadomości. W polu email będzie pojawiać się tekst na zasadzie przewidywania. Coś podobnego widzicie teraz wykorzystując klawiatury w smartfonach. Tutaj jednak przewidywania mają dotyczyć całych zdań, lokalizacji i terminów. Wszystko w oparciu o sztuczną inteligencję i dane zbierane przez Google. No, a co wy sobie myśleliście?

Nowe funkcje w Mapach Google.

Mapy Google mają być bardziej towarzyskie i jeszcze bardziej integrować znajomych. Udostępniona zostanie nowa zakładka For you (Dla ciebie), w której zobaczysz najbardziej interesujące miejsca w okolicy. Będzie też możliwość decydowania, w którym lokalu zjeść ze znajomymi, na zasadzie głosowania.

Oprócz tego w Mapach Google pojawi się obsługa rozszerzonej rzeczywistości. Pamiętam, że dawno temu, pojawiały się podobne funkcje w aplikacjach typu Foursquare. Na początku istnienia Androida bazowano na dosyć archaicznych, ale podobnych opcjach. Teraz Google wraca do takich interakcji z otoczeniem. Będzie to widoczne szczególnie w trybie nawigacji.

Google News

Google łączy ze sobą dwie aplikacje. W ciągu tygodnia będziecie mogli zaktualizować Google Kiosk, który zostanie zastąpiony Google News. Wchłonie on również dotychczasową aplikację do czytania Wiadomości i Pogoda Google. Jeśli jesteście niecierpliwi, to możecie sprawdzić ją pobierając z APK Mirror, ale od razu napiszę, że lepiej poczekać. Nie jest to coś, co zmieni świat.

Aplikacja wygląda bardzo fajnie, ale dalej cierpi na wady poprzednich rozwiązań. Dodanie etykiety ze sztuczną inteligencją nie załatwi sprawy. Dalej potrafi wyświetlać stare materiały, pomimo pojawienia się dużo ciekawszych i nowszych treści na dany temat.

Zdjęcia Google

Nowa wersja aplikacji, to jeszcze głębsza współpraca ze sztuczną inteligencją. Ma ona podpowiadać kiedy zdjęcie ma niski kontrast, za ciemną ekspozycję i w takich momentach wystarczy jedno kliknięcie by poprawić fotografię. Do tego dochodzą podpowiedzi o osobach znajdujących się na zdjęciach. Dzięki temu aplikacja zasugeruje komu szybko wysłać dane zdjęcie.

Nowe zdjęcia Google pozwolą mocno poprawić zdjęcia, a nawet pokolorują je za ciebie. Opócz tego będzie łatwiejsza obsługa dokumentów. System wykryje, przybliży i obetnie w odpowiedni sposób dokument. To pozwoli na szybką wysyłkę ważnych „papierów”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.