Artykuł eksperckiOperatorzyWpis sponsorowanyO czym pamiętać przed wybraniem operatora domen? 8 wskazówek

Maciej Kulesa17 grudnia 201813 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/shutterstock_1024337068.jpg


8 rzeczy, o których musisz pamiętać, wybierając operatora domen

W Polsce instytucją odpowiedzialną za funkcję operatora domen z rozszerzeniem .pl jest Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa, czyli w skrócie – NASK. Instytucja ta ma zawartą umowę z wieloma operatorami domen, u których firmy i osoby fizyczne mogą rejestrować adresy z rozszerzeniem .pl. Każdy z tych operatorów sam ustala swój cennik. Jak wybrać odpowiedniego operatora? Co powinno mieć szczególne znaczenie?

Jak wybrać operatora domen?

Firmy, które udostępniają nam możliwość rezerwacji i rejestracji domen, zazwyczaj kuszą nas przeróżnymi promocjami. Np. w momencie pisania tego artykułu domeny w AZ, czyli popularnym Az.pl, można było zarezerwować za darmo. Chodzi m.in. o 5 domen z rozszerzeniem .pl. Oczywiście takie promocje są kuszące, ale wybierając operatora domen, warto brać pod uwagę również inne kwestie.

  1. Dostępność rozszerzeń – operatorzy mają różną ofertę w zakresie rozszerzeń domen. O ile zdecydowana większość zapewni domeny .pl, to już nie każdy oferuje np. domeny regionalne, np. waw.pl czy czest.pl. Nie wszędzie również dostępne będą rozszerzenia poszczególnych krajów czy też tzw. nowe domeny, czyli np. .marketing, .club, .pizza itp.
  2. Zasady transferu domeny – czy operator nie sprawia problemów przy wydawaniu kodu authinfo, niezbędnego do wytransferowania domeny? Czego wymaga jego wydanie? Pisemnego wniosku wysłanego pocztą lub e-mailem? Jakie inne wymagania się z tym wiążą?
  3. BOK – biuro obsługi klienta w przypadku domeny nie będzie przydatne szczególnie często, ale istotne, żeby działało profesjonalnie. Ważna jest dostępność nie tylko za pośrednictwem e-maila, ale również telefonu czy też czatu online. Oczywiście – kluczowy jest poziom uzyskiwanych odpowiedzi i szybkość reakcji na zapytania.
  4. Panel administracyjny – warto założyć konto na stronie danego operatora i zobaczyć, jak jego system wygląda od środka. Ważne jest, aby dotarcie do wszystkich istotnych funkcji było łatwe. Możliwość przeprowadzania kluczowych operacji powinna być dostępna pod ręką, bez konieczności poświęcenia mnóstwa czasu na szukanie.
  5. Warunki przedłużenia domeny – przed upływem 12 miesięcy korzystania z domeny otrzymamy powiadomienie o tym, że dalsze jej używanie będzie wymagało uiszczenia opłaty. Sprawdźmy to zdecydowanie wcześniej – najlepiej jeszcze przed rejestracją, aby później zwyczajnie nie przepłacić. Oczywiście cena nie powinna być jedynym czynnikiem wyboru.
  6. Wymogi związane z promocyjną ceną – skorzystanie z atrakcyjnej promocji i rejestracja domeny na rok za darmo czy za kilka złotych to znakomita promocja, jednak koniecznie należy sprawdzić, z jakimi związana jest warunkami. Czy operator nie wymaga np. minimum jednego przedłużenia domeny? Czy nie blokuje możliwości transferu domeny? Wszelkie uwarunkowania muszą być opisane w regulaminie.
  7. Możliwość założenia opcji na domenę – założenie opcji oznacza możliwość zarezerwowania sobie na 3 lata rejestracji domeny, która jest zajęta, a jej aktualny abonent by jej nie przedłużył. Jedynie część operatorów daje taką możliwość. Najłatwiej kwestie te można sprawdzić w bazie partnerów NASK-u, mianowicie pod adresem – https://www.dns.pl/lista_rejestratorow. Oczywiście z tej możliwości korzystają głównie zaawansowani użytkownicy i osoby, które handlują domenami.
  8. SSL w promocyjnej cenie – możliwe, że dany operator oferuje w atrakcyjnej cenie zakup certyfikatu SSL dla danej domeny. Jeśli tak, to warto skorzystać z oferty. Certyfikaty są coraz popularniejsze i stanowią potwierdzenie dbałości o bezpieczeństwo danych ze strony właścicieli serwisu. Są one standardem m.in. w przypadku banków, instytucji rządowych, sklepów, ale również stron firmowych. Wszystko m.in. ze względu na to, że wyszukiwarka Chrome zaczęła oznaczać serwisy bez SSL jako niezabezpieczone. Poznaj 14 powodów dla których warto wdrożyć SSL – poradnik specjalisty SEO.

Wybór operatora nie taki prosty?

Większość początkujących użytkowników wybiera operatora domen zupełnie przypadkowo. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Warto zwrócić uwagę na wymienione w artykule kwestie, aby po prostu wybrać firmę, z której będziemy zadowoleni.

Warto sprawdzić także ranking prezentujący najtańsze domeny do rejestracji i corocznego odnowienia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.