AplikacjeNewsAndroid Pay już w Polsce.

Maciej Kulesa17 listopada 2016214 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/2016/11/android-pay-1-1024x577.jpg

W tym momencie powinniście mieć już dostęp do najnowszego systemu płatności Android Pay. Piszę „powinniście”, bo tekst ten powstaje 16 października, a oficjalny start usługi przewidziany jest na 17 października 2016 roku. Na samym starcie informuję Was, że musicie posiadać smartfona z NFC i Androidem 4.4. Na szczęście na rynku jest już co raz więcej modeli z modułem NFC, ale niestety nie jest to jeszcze norma, szczególnie w tańszych modelach.

Dobrze, że Google nie decydował się na wprowadzenie Android Pay tylko w smartfonach, które posiadają najnowszą wersję systemu. Takich użytkowników w Polsce jest zdecydowanie za mało, a gigant musi walczyć z takimi graczami jak Blik. Ten ostatni ma już wyrobioną markę nad Wisłą, ale nie ma co się oszukiwać i pisać, że istnieje w świadomości większości posiadaczy smartfonów.

[g1_quote author_description_format=”%link%” align=”right” size=”s” style=”simple” template=”03″]

When you make a purchase with Android Pay, a unique number is used instead of your actual card information. You’re also covered by Zero Liability, and only Mastercard provides its cardholders with services free of charge to help detect and resolve identity theft.

[/g1_quote]

Android Pay, HCE i Blik w Polsce.

Android Pay jest bliźniaczo podobny do technologii HCE, która swój debiut w Polsce miała dawno temu. Płatności tutaj wyglądają podobnie i odbywają się na podstawie tokenów. Rejestrując kartę płatniczą w Android Pay smartfon nie magazynuje jej numer, ale właśnie odpowiedni token. Dlatego też nie ma obaw, jeśli ktoś przechwyci taki ciąg znaków, bo nic mu one nie dadzą. MasterCard twierdzi, że system zabezpieczeń Android Pay stoi na bardzo wysokim poziomie.

Największym konkurentem dla Android Pay nie będzie HCE, które raczkuje w Polsce, pomimo w miarę dojrzałego wieku. Bliskim rywalem będzie polski system płatności Blik, z którego korzystam codziennie i złego słowa o nim nie powiem. Nie jest to system idealny, ale dąży do tego, by tak o nim myślano. Blik obsługuje większą ilość banków niż Android Pay na starcie (3 placówki). Blik obsługuje wiele innych, w tym mBank, który niebawem również dołączy do Android Pay.

Banki obsługujące Android Pay:

 • Alior Bank;
 • Bank Zachodni WBK;
 • T-Mobile Usługi Bankowe.

Banki obsługujące Blik:

 • Alior Bank
 • Bank Millennium
 • Bank Zachodni WBK
 • ING Bank Śląski
 • mBank
 • PKO Bank Polski
 • Orange Finanse
 • Getin Bank

Na pewno Android Pay, przynajmniej przez jakiś czas, będzie miał przewagę nad Blikiem ze względu na płatności zbliżeniowe. Jednak Blik idzie do przodu i planuje wprowadzić taką funkcjonalność, a to nie wszystko. Niedawno dowiedzieliśmy się, że Blik trafił do Allegro.

Obecnie Android Pay obsługuje zdecydowanie za mało banków, ale płatności zbliżeniowe powodują, że można płacić praktycznie wszędzie. Sytuacja Blik jest dokładnie odwrotna, bo lista banków jest prawie trzy razy dłuższa, ale nie obsługuje płatności zbliżeniowych, a to nie pozwala na duże manewry.

blik-nfc

Android Pay w Polsce, to nie tylko płatności.

Android Pay będzie obsługiwało nie tylko płatności mobilne, ale również pomoże ogarnąć karty lojalnościowe, rabatowe i podarunkowe. Na razie nie jest to możliwe, tak samo jak płatności w aplikacjach. W niedalekiej przyszłości będzie można korzystać z Android Pay z poziomu aplikacji na Androida i Google podają pierwsze firmy, które mają być obsługiwane: Uber, Allegro, iTaxi czy Ceneo. Na tę chwilę jednak Android Pay pomaga przede wszystkim w płaceniu.

Aplikacja Android Pay w naszym języku powinna być dostępna dla wszystkich już dziś. Jednak niektórzy otrzymują możliwość pobierania od kilku dni, ale bez możliwości rejestrowania kart, bo ta funkcja jest odblokowywana dopiero  w dniu dzisiejszym. Poniżej jedno ze zdjęć aplikacji, które pojawiły się na tej stronie.

android-pay-screen

Do którego rozwiązania jest Wam bliżej? Ja na tę chwilę będę korzystał tylko z Blika, ale to ze względu na dostępność tej platformy. Jeśli wprowadzą Android Pay do mBank lub BNP Paribas, to na pewno sprawdzę tę usługę Google.

Co powinieneś wiedzieć o Android Pay.

 • Możesz dodać kilka kart, z kilku banków. Nie tak jak w HCE.
 • Płatności odbywają się, tak jak w przypadku kart zbliżeniowych. Dlatego można korzystać praktycznie wszędzie.
 • Nie trzeba uruchamiać aplikacji, tak jak w przypadku Blik.
 • mBank wprowadzi obsługę Android Pay już niebawem.
 • Android Pay nie przechowuje numeru Twojej karty płatniczej.

2 comments

 • kusz

  17 listopada 2016 at 10:32

  Tia, ale telefon nie może mieć roota ani odblokowanego bootloadera..

  Reply

  • Maciej Kulesa

   17 listopada 2016 at 11:20

   Nie pisałem o tym, bo uznałem to za fakt oczywisty.

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Related Posts

{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}