AplikacjeGoogleNewsSystemyBezpieczeństwo i prywatność w internecie (na Androidzie).

Urządzenia mobilne obecnie odgrywają tak dużą rolę, że bez nich trudno wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie. Smartfony umożliwiają robienie zdjęć, surfowanie po sieci, wykonywanie przelewów czy korzystanie z serwisów społecznościowych. Jednocześnie oznacza to, że na telefonach znajduje się duża ilość prywatnych danych, które trzeba odpowiednio chronić. Większość urządzeń mobilnych obsługiwana jest przez system Android. Pojawia się więc pytanie – co zrobić, by zachować prywatność na Androidzie? Spis treściBlokowanie aplikacji.Menedżer urządzeń Android.Programy antywirusowe.LastPass Password Manager.Funkcje systemowe –...
Maciej Kulesa7 sierpnia 2017213 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/2017/08/ransomware-2321110_1920-e1502090782436.jpg

Urządzenia mobilne obecnie odgrywają tak dużą rolę, że bez nich trudno wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie. Smartfony umożliwiają robienie zdjęć, surfowanie po sieci, wykonywanie przelewów czy korzystanie z serwisów społecznościowych. Jednocześnie oznacza to, że na telefonach znajduje się duża ilość prywatnych danych, które trzeba odpowiednio chronić. Większość urządzeń mobilnych obsługiwana jest przez system Android. Pojawia się więc pytanie – co zrobić, by zachować prywatność na Androidzie?

Blokowanie aplikacji.

Co prawda większość urządzeń posiada opcję ukrywania lub wyłączania zainstalowanych aplikacji, nie gwarantuje to jednak pełnego bezpieczeństwa. W związku z tym powstały uniwersalne aplikacje mające na celu ukrycie zainstalowanego oprogramowania w sposób bezpieczny. Jednym z narzędzi wartych polecenia jest AppLock – niezwykle prosty w obsłudze, a jednocześnie gwarantujący bezpieczeństwo. Po pierwszym uruchomieniu aplikacji należy utworzyć hasło dostępu, które w przyszłości posłuży do uruchamiania zablokowanych programów i samej aplikacji. AppLock umożliwia przeglądanie listy usług oraz zainstalowanych programów, które jednym ruchem można zablokować. Aplikacja pozwala także na blokowanie odbierania połączeń przychodzących, zmianę ustawień urządzenia czy odinstalowywanie programów, a także zabezpieczenie hasłem zdjęć i plików.

Menedżer urządzeń Android.

Jest to absolutne minimum, dla wszystkich osób, które chcą zachować prywatność na Androidzie i czuć się bezpiecznie, korzystając z urządzenia mobilnego. Za pomocą menadżera można namierzyć zagubiony telefon, uruchomić alarm, a nawet zdalnie zablokować smartfona. Dzięki menadżerowi użytkownik ma także zdalnie przywrócić ustawienia fabryczne, tym samym kasując zgromadzone w telefonie dane i uchroniąc się przed wykorzystaniem prywatnych informacji przez osoby trzecie.

Programy antywirusowe.

Wirusy są poważnym problemem nie tylko dla użytkowników komputerów. Coraz częściej pojawiają się także na smartfonach. System Android z założenia umożliwia instalowanie niesprawdzonych aplikacji, dlatego ryzyko pobrania wirusa na urządzenie mobilne jest naprawdę wysokie. Warto więc zainstalować program antywirusowy taki jak na przykład AntiVirus, który umożliwia skanowanie urządzenia, kasowanie plików systemowych oraz bezpieczne korzystanie z przeglądarki. Dodatkowo program pokazuje, które programy i procesy spowalniają działanie telefonu albo przyczyniają się do szybkiego wyczerpania baterii.

LastPass Password Manager.

Każdy na co dzień korzysta z kilku, a nawet kilkudziesięciu serwisów wymagających podania hasła. Trudno je wszystkie zapamiętać, a jednocześnie nie warto powtarzać tego samego hasła, bo w ten sposób znacznie obniża się bezpieczne korzystanie ze swojego urządzenia mobilnego. Istnieje jednak doskonałe rozwiązanie – LastPass Password Manager, który pozwala na zapisywanie własnych haseł lub generowanie nowych i silniejszych. Aplikacja umożliwia także zapisywanie kart kredytowych lub debetowych, korzystając z szyfrowania typu AES-256.

Funkcje systemowe – jak je włączyć? Gdzie się znajdują?

Warto także skorzystać z funkcji systemowych. Jedną z najważniejszych opcji jest możliwość szyfrowania danych na urządzeniu, by nikt nie uzyskał do nich dostępu. Aby zwiększyć prywatność na Androidzie należy wejść w Ustawienia >> Zabezpieczenia >> Szyfrowanie, a następnie wybrać opcję „Zaszyfruj telefon”. Kolejna funkcja, o której większość osób nie ma pojęcia, to możliwość przypinania ekranów. Znajduje zastosowanie w sytuacji, kiedy użycza się telefon drugiej osobie, a jednocześnie nie chce się przekazać jej pełnego dostępu do urządzenia. Aby skorzystać z tej możliwości należy „przypiąć ekran” danej aplikacji, której nie będzie można „odpiąć” bez podania hasła. W celu włączenie funkcji przypinania ekranów należy wejść w Ustawienia >> Osobiste >> Zabezpieczenia >> Zaawansowane >> Przypinanie ekranu >> Włącz. Po włączeniu funkcji zyskuje się możliwość zdecydowania, czy odpinanie ekranu ma być potwierdzane hasłem, wzorem lub kodem PIN.

Usługi VPN.

VPN, czyli Wirtualna Sieć Prywatna to sieć, do której dostęp jest ograniczony i kontrolowany. Dzięki temu możliwe jest zachowanie maksymalnego bezpieczeństwa podczas korzystania z urządzenia mobilnego, szczególnie w przypadku użytkowania hotspotu publicznego lub niezaufanych połączeń sieciowych. Dużą popularnością cieszy się usługodawcy VPM, którzy dostarczają aplikacje na smartfony z Androidem i iOS – wystarczy dołączyć do sieci, ściągnąć aplikację i połączyć się z siecią. VPN umożliwia bezpieczne korzystanie z serwisów społecznościowych i szybkie blokowanie stron za pomocą jednego kliknięcia. Aplikacja gwarantuje także anonimowe korzystanie z przeglądarki, dzięki ukryciu adresu IP Androida oraz lokalizacji, a także skutecznie chroni smartfona podczas korzystania z Wi-Fi. Największą zaletą VPN jest zapewnienie ochrony korespondencji, informacji z banku czy wszelkiego rodzaju haseł. Sieć VPN zabezpieczona jest protokołem SSL z 256-bitowym szyfrowaniem i stale ulepszana w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa. Aby zapobiec wyciekowi danych, najlepiej ustawić opcję VPN na stałe lub poprzez wyłączenie automatycznej odpowiedniej aplikacji dostarczanej przez usługodawcę VPN. Przed wyborem odpowiedniego rozwiązania, warto sprawdzić rankingi VPN i przeczytać recenzje.

Bezpieczeństwo i prywatność w internecie (na Androidzie).

Opinia2 comments

 • Marcel

  24 lipca 2019 at 02:07

  Jeśli korzystamy z publicznych sieci wifi to vpn wtedy to podstawa. Natomiast antywirus niekoniecznie jest potrzebny, jeśli świadomie korzystamy z internetu.

  Reply

 • Nysdroid

  13 sierpnia 2017 at 13:58

  Wirus z definicji ma możliwość replikacji, a na Androidzie nie ma takiej możliwości, mowa o adware i spyware. Antywirus? Nie lepiej Google Play Protect? Fabrycznie dostępny. Lepiej ustawić dobre hasło i odcisk palca, niż pobierać AppLocker. Większość nowych telefonów, z Nougatem ma domyślnie zaszyfrowane dane. Najbezpieczniej będzie ograniczyć się do aplikacji z Google Play i nie zasyfiać telefonu, np. CleanMasterem i innymi wątpliwymi aplikacjami. I pamiętać o racjonalnym przyznawaniu uprawnień.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.