Share, , Google Plus, Pinterest,

Print

Posted in:

Nowa wersja Chrome dla Androida już dostępna.

Zapraszamy do świeżo otwartego forum o systemie Android i nie tylko!

Od kilkunastu godzin można pobierać ze sklepu Google Play najnowszą wersję przeglądarki Chrome. Wersja oznaczona numerem 55 otrzymała bardzo przydatną funkcję pobierania i zużywa zdecydowanie mniej pamięci. Wersja desktopowa Chrome 55 udostępniona została kilka dni wcześniej i również została zoptymalizowana pod kątem pamięci. Natomiast użytkownicy mobilnego Chrome Beta mogli z najnowszymi funkcjami zapoznać się wcześniej. Najważniejsze rozwiązania przeniesiono z kanału Beta do wersji stabilnej i już każdy może z nich korzystać.

chrome-pobierz chrome-pobrane

Najważniejszą funkcją, która została wprowadzona w nowej wersji, jest możliwość pobierania audio, wideo a nawet całych stron internetowych. Nie liczcie jednak, że będziecie mogli pobrać każdą treść na swojego smartfona, bo są tu pewne warunki. Materiał wideo nie może być nadawany na żywo, właściciel strony nie zablokował takiej możliwości i musi być oferowany w standardzie HTML5. Także zapomnijcie o pobieraniu filmów z serwisu Youtube, ale chyba nikt nie liczył na taką możliwość.

Funkcja ta może okazać się bezcenna w sytuacjach, kiedy wiemy, że za jakiś czas znajdziemy się w miejscu, w którym nie będzie dostępu do internetu. Pobieranie stron i korzystanie z nich w trybie offline jest dobrym krokiem. W tym celu Google odcięło przeglądarkę Chrome od systemowej aplikacji do pobierania plików. Od dziś wszystkie pobrane strony magazynowane są w dedykowanej zakładce, do której dostaniecie się poprzez przeglądarkę Chrome – Pobrane pliki.

Idąc śladem komputerowej wersji, Chrome 55 na Androida również został zoptymalizowany i według Google zużywa zdecydowanie mniej pamięci. Jest to dobra wiadomość dla osób, które posiadają budżetowe modele, ale użytkownicy flagowców niespecjalnie odczują różnicę. Poniżej porównanie zużycia pamięci w Chrome 55 i Chrome 54. Na słupkach wygląda to bardzo dobrze, ale sprawdzimy to w praktyce.

pamiec-chrome