Wpis sponsorowanyCo to jest serwer VPS?

Paweł28 marca 201911 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/serwer-vps.jpg

Wśród usług serwerowych dostępne są serwery współdzielone, zwane również hostingami współdzielonymi, serwery VPS oraz serwery dedykowane. W przypadku pierwszej z usług zasoby serwera mogą być dzielone pomiędzy setki użytkowników, natomiast jeśli chodzi o ostatnią – ze wszystkich zasobów może korzystać jeden klient. Pośrednią usługą pomiędzy nimi jest VPS. Kto powinien się na niego zdecydować?

Co to jest VPS?

Różnicę pomiędzy wymienionymi przez nas usługami najlepiej będzie pokazywać to, ile osób korzysta z zasobów danego serwera w ramach tych usług:

  • serwer współdzielony – np. 1000 użytkowników,
  • serwer VPS – np. 100 użytkowników,
  • serwer dedykowany – 1 użytkownik.

Oczywiście te liczby są przykładowe – w zależności od firmy może to wyglądać inaczej.

VPS to skrót od Virtual Private Server, co oznacza wirtualny prywatny serwer. Korzystając z usług serwerowych danej firmy, otrzymujesz dostęp do zasobów, które są uzależnione od tego, z jakiej oferty skorzystasz. Skoro w przypadku serwera dedykowanego otrzymasz dostęp do wszystkich zasobów maszyny i tym samym ogromnych możliwości, to po co masz brać pod uwagę VPS-a? Ze względu na koszty i potrzeby. Poza tym – czy potrzebujesz całych zasobów serwera dla usługi, jaką oferujesz? Sklep internetowy będzie doskonale sobie radzić na serwerze VPS, ale nie zapominajmy, że wszystko zależy od danego sklepu. Serwerem dedykowanym warto zainteresować się wtedy, kiedy VPS przestaje być wystarczający.

W przypadku serwera VPS mówimy o serwerze wirtualnym – nie jest to odrębna maszyna, lecz maszyna wirtualna, część zasobów danego komputera. Korzystając z VPS-a, masz pełny dostęp do zarządzania usługą jako jej administrator. VPS zapewnia określoną ilość zasobów, jeśli chodzi o pamięć RAM, procesor czy powierzchnię dyskową.

Kiedy powinieneś się zainteresować serwerem VPS? Jeśli:

  • posiadasz stronę, która jest odwiedzana przez tysiące użytkowników dziennie;
  • jesteś deweloperem i tworzysz własne oprogramowanie;
  • chcesz się uczyć administracji serwerem;
  • chcesz założyć własny serwer poczty;
  • chcesz założyć serwer gier.

Oczywiście to tylko przykładowe zastosowania. VPS sprawdzi się w przypadku większości usług, dla których niewystarczające będą zasoby serwera współdzielonego.

Pełna wirtualizacja i parawirtualizacja

Serwery dzielone są na mniejsze części za pomocą oprogramowania do wirtualizacji. Użytkownik danego serwera nie widzi pozostałych VPS-ów, jakie są na nim zainstalowane. Jeśli chodzi o wirtualizację, to istnieją dwa zasadnicze jej typy:

  • Pełna wirtualizacja – w tym przypadku każdy serwer VPS może mieć całkowicie niezależny system operacyjny. Elementami współdzielonymi są zasoby sprzętowe, ale nie elementy systemu operacyjnego. Dzięki temu na serwerze można uruchomić w zasadzie dowolny system operacyjny. Pełna wirtualizacja nie jest wykorzystywana w środowiskach produkcyjnych ze względu na obciążenie procesora fizycznej maszyny, wynikające z konieczności emulacji każdego urządzenia. Ten typ wirtualizacji to również pełna kontrola nad wirtualnym serwerem. W tym przypadku mamy najbliżej do możliwości, jakie daje serwer dedykowany.
  • Parawirtualizacja – ten rodzaj wirtualizacji wiąże się z tym, że nie można mieć zainstalowanego systemu z innej rodziny niż system bazowy. Jeśli np. systemem bazowym jest Linux, to nie ma możliwości uruchomienia np. Windowsa.

Inne rodzaje wirtualizacji to wirtualizacja sprzętowa, hybrydowa czy na poziomie systemu operacyjnego. Jakie są różnice w cenie w zależności od typu wirtualizacji? Roczny koszt przy pełnej wirtualizacji może być kilkukrotnie wyższy niż przy parawirtualizacji. Sprawdź aktualne oferty serwerów VPS – zobacz, ile zapłacisz za usługę w zależności od parametrów.

Serwer VPS – czy warto?

Jeśli zasoby oferowane przez serwer współdzielony przestają być wystarczające dla twojej działalności, to warto przetestować serwer VPS. Daje on zdecydowanie większe możliwości i gwarantowaną moc obliczeniową.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.