NewsCzy warto kupić czytnik ebook i jakie powinien mieć funkcje?

Paweł30 października 20209 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/czytnik-ebook.jpg

Czytnik ebook to sprzęt dedykowany przede wszystkim do czytania książek, a także gazet i komiksów. Takie urządzenie ma wiele zalet i może sprawdzić się w różnych sytuacjach. Czy warto kupić czytnik ebook i jakie powinien mieć on funkcje? Podpowiadamy.

Czy warto kupić czytnik ebook?

Czytnik ebook może zastąpić tradycyjne książki w formie papierowej i świetnie sprawdzi się w przypadku osób, które lubią używać gadżetów elektronicznych. Warto zaznaczyć, że taki czytnik może przypominać wyglądem tablet lub nowoczesny laptop, a także duży smartfon, jednak jego funkcjonalności są nieco inne. Czytnik ebook ma przede wszystkim służyć do swobodnego i komfortowego czytania, a co za tym idzie wzrok nie może się męczyć.

Oznacza to, że taki sprzęt ma niską wagę, ekran przeznaczony do długiego czytania (zwykle jest to e-papier), możliwość zmiany jasności ekranu, a także odpowiednią nawigację, do poruszania się po stronach. Kiedy więc warto kupić czytnik ebook? Przede wszystkim takie urządzenie sprawdzi się w przypadku osób, które sporo podróżują. Wożenie ze sobą ciężkich, grubych książek, nie jest wygodne, obciąża kręgosłup. Właśnie dlatego czytnik świetnie się tu sprawdzi.

Tego typu urządzenie jest także odpowiednie dla osób, które nie chcą gromadzić w domu książek. Decyzja ta może wynikać na przykład z małej powierzchni mieszkania lub częstych przeprowadzek. Książki w formie elektronicznej są także tańsze niż te w wersji papierowej i oczywiście można je uznać za bardziej ekologiczne. Oczywiście warto zaznaczyć, że dla części osób zapach i dotyk realnej książki jest bardzo ważny, dlatego też w przypadku tej grupy czytnik ebook sprawdzi się tylko czasami, na przykład w podróży lub na wyjazdach zagranicznych.

Jaki czytnik ebook wybrać?

Wybór odpowiedniego dla siebie czytnika ebook nie jest prosty, ponieważ w sklepach dostępne jest sporo różnych modeli. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na rozmiar ekranu czytnika. Dla osób, które głównie czytają w domu, najlepiej sprawdzi się większy ekran, natomiast dla tych, które dużo podróżują, mniejszy rozmiar ekranu może być lepszy. W kontekście ekranu warto zwrócić także uwagę na rozdzielczość, kontrast i liczbę poziomów szarości. Ważna jest także pamięć wewnętrzna i możliwość jej rozszerzenia, ponieważ od tego parametru zależy ilość książek, która zmieści się na czytniku. Znaczenie ma także marka czytnika, a zdecydowanie najbardziej znane  Amazon Kindle i InkBook, przy czym są one też jednymi z droższych typów czytników.

Jakie funkcje powinien mieć dobry czytnik ebook?

Poza parametrami technicznymi i marką, warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje. Do najważniejszych funkcji dobrego czytnika można zakwalifikować następujące:

  • podświetlenie, które umożliwia czytanie zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem oraz w nocy,
  • możliwość podłączenia czytnika do WiFi,
  • zmiana wielkości liter i modyfikacja podświetlenia,
  • ekran dotykowy lub nawigacja w formie przycisków (tutaj wybór zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji),
  • funkcja obliczenia czasu pozostałego do skończenia książki (to dobra opcja dla niecierpliwych oraz dla osób, które lubią statystyki),
  • możliwość zaznaczania pewnych fragmentów elektronicznej książki, na przykład cytatów.

Czytnik ebook jest więc doskonałą alternatywą dla książek w formie papierowej. Warto zdecydować się na zakup porządnego modelu czytnika z wieloma dodatkowymi funkcjami.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Related Posts

{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}