Pozostałe urządzeniaTestyUrządzeniaFRITZ!Box 6820 – szybka recenzja routera LTE.

Maciej Kulesa21 marca 201725 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/2017/03/6820-promo1-1024x675.jpeg

Ostatnio miałem dłuższą rozłąkę ze sprzętami firmy AVM. Co prawda, dalej korzystam z dobrego modelu 7490, telefonu VOIP i „przedłużacza” Wi-Fi, ale w ostatnim czasie nie miałem nic z nowości. W sumie model, który otrzymałem również nie należy do „najświeższych”, ale wydaje się ciekawy. Tym bardziej, że w tamtym roku podpisałem umowę na abonament w sieci Orange. Jest okazja, by sprawdzić w akcji router LTE. Producent chwali się, że FRITZ!Box 6820 LTE jest sprzętem, który sprawdzi się w domu, jako router stacjonarny i w podróży, jako router mobilny. Z tym ostatnim niewiele ma wspólnego, ale o tym później.

Zapraszam również do zapoznania się z innymi urządzeniami AVM, które miałem okazję testować:

Dzięki powyższym urządzeniom można stworzyć inteligentną sieć domową, nawet nie znając się na tym. Wszystkie produkty można w bardzo łatwy sposób skonfigurować ze sobą i to jest bardzo duża zaleta tej firmy. Od razu zdradzę, że w przypadku 6820 LTE nie zmieniło się podejście producenta. Proces konfiguracji jest niesamowicie uproszczony i każdy sobie z nim poradzi.

Kupując przez powyższy link wspierasz moją pracę. Za każdy zrealizowany zakup otrzymam zaledwie 1,13% od całej transakcji. Ty nic na tym nie tracisz. Dziękuję za zakup poprzez ten link.

Najważniejsze funkcje i parametry routera 6820 LTE:

 • LTE
  Modem LTE kategorii 4 (FDD)
  Prędkość pobierania do 150 Mbit/s, prędkość wysyłania do 50 Mbit/s
  Praca wielozakresowa: zakres 1 (2,1 GHz), zakres 3 (1,8 GHz), zakres 5 (850 MHz), zakres 7 (2,6 GHz), zakres 8 (900 MHz) i zakres 20 (800 MHz)
  Obsługa szerokości pasma 1.4, 3, 5, 10, 15 i 20 MHz
  Technologia antenowa MIMO (Multiple In Multiple Out)
  Zintegrowane anteny LTE
 • Internet
  Router LTE z zaporą sieciową/NAT, serwerem DHCP, klientem DynDNS, UPnP
  Zapora sieciowa Stateful Packet Inspection z udostępnianiem portów, zapewniająca bezpieczne surfowanie w Internecie
  Obsługa protokołów internetowych IPv4 oraz IPv6
  Bezpieczny, zdalny dostęp przez Internet za pomocą VPN (IPSec)
  Kontrola rodzicielska przy użyciu list filtrów
  Zdalny dostęp przez https
 • WLAN
  Bezprzewodowe sieci WLAN wg standardu 802.11n (do 450 Mbit/s brutto; 2,4 GHz, MIMO 3 x 3) oraz 802.11b/g
  Zapewnione fabrycznie bezpieczeństwo dzięki włączonemu szyfrowaniu WPA2
  Szyfrowanie za pomocą WPA2, WPA/WPA2 w trybie mieszanym
  Przycisk WLAN (ręczne włączanie i wyłączanie sieci WLAN)
  Wi-Fi Protected Setup (WPS) zapewnia bezpieczne połączenia WLAN po naciśnięciu przycisku lub podaniu PIN-u
  Dostęp do WLAN dla gości: możliwość bezpiecznego korzystania z Internetu przez znajomych i gości
  Tryb Eco WLAN zapewniający optymalną wydajność przy minimalnym zużyciu prądu
 • FRITZ!OS
  Przejrzysty interfejs użytkownika, intuicyjna obsługa przez przeglądarkę internetową
  Interfejs użytkownika optymalnie dostosowany do smartfonów i tabletów (responsywny design) w kilku językach (DE, EN, ES, FR, IT i PL)
  Przyrząd do ustawiania anteny pozwala optymalnie umiejscowić FRITZ!Box
  Bezpłatne aktualizacje nowych funkcji i opcji bezpieczeństwa
  Rozszerzony widok umożliwiający wprowadzanie specjalnych ustawień, obejmujący funkcję pomocy z wyszukiwaniem pełnotekstowym
  FRITZ!App WLAN do łączenia z routerem i wyświetlania informacji dotyczących połączenia WLAN (Android)
 • Łącza
  Połączenie z radiową siecią szerokopasmową LTE (Tri-band) za pomocą karty SIM LTE (mini SIM)
  Dostęp do Internetu również przez UMTS/HSPA+ (3G) oraz GSM/EDGE (2G)
  1 x Gigabit Ethernet (10/100/1000 Base-T, gniazdo RJ45) do komputera, konsoli do gier i sieci
  Punkt dostępowy WLAN N (IEEE 802.11n, g, b w paśmie 2,4 GHz) dla komputera, notebooka, tabletu, smartfona

Krótko o wyglądzie. Router jest kompaktowy i może dlatego producent uważa, że można go nazywać również mobilnym. Jednak, pomimo jego niewielkich rozmiarów, tak nie jest. Przypomina on literę Y odwróconą do góry nogami/nogą. Jak przystało na routery FRITZ!Box, ten również nie należy do najładniejszych, ale trzeba przyznać, że ma więcej klasy od zwykłych, stacjonarnych rozwiązań.

Na przodzie znajdują się diody, które sygnalizują: zasilanie, Wi-Fi i moc sygnału 3G/LTE. Z tyłu znajduje się jeden port LAN i dwa przyciski: WPS i wł./wył. sieci Wi-Fi. Pod spodem są wszystkie informacje, które zostały przypisane przez producenta: nazwa sieci, hasło, dostęp do routera. To wszystko można w każdej chwili zmienić. Pod routerem znajduje się również port zasilania i gniazdo na kartę SIM.

Niestety, ale możecie zapomnieć o zasilaniu z portów USB lub z wykorzystaniem powerbanków. To dyskwalifikuje 6820 LTE jako router mobilny, a tak między innymi jest opisywany przez producenta. Osobiście nie mogę narzekać na zasięgi i mi nie brakuje opcji podłączenia dodatkowej anteny, ale w mojej ocenie powinna być taka możliwość. W końcu ten router kosztuje blisko 900 złotych.

Znajduję się blisko centrum Poznania i mam średni zasięg, co potwierdzają diody na routerze. Przestawiając router w głąb pokoju, świeci się tylko jedna dioda. Wystawiając go na parapet siła sygnału wskakuje do dwóch kresek. Żeby sprawdzić, czy trzecia dioda działa i nie jest przepalona, router musiałem wystawić na balkon. Wtedy siła sygnału jest prawie największa.

Diody na routerze wskazują najlepszy siłę sygnału, ale dopiero w panelu konfiguracyjnym fritz.box można zobaczyć rzeczywistą moc. Poniżej kilka testów. Router znajdował się odpowiednio: na balkonie, na parapecie (wewnątrz mieszkania) i głęboko w pokoju. Tym samym uzyskałem bardzo dobrą jakość sygnału, umiarkowaną i średnią.

Wyniki były dosyć dziwne, co można zobaczyć na poniższych zrzutach ekranu.

Pomiar z routerem na balkonie.

Pomiar z routerem przy oknie, wewnątrz mieszkania.

Pomiar routera z głębi pokoju. Pokój z balkonem.

Dziwne wyniki wskazuje router 6820 LTE. Wychodzi na to, że jeśli komuś zależy na pobieraniu, to najlepiej ustawić go w środku lub w głębi mieszkania. Jeśli ktoś chce mieć najlepszy upload, to musi się liczyć z wyrzuceniem routera na balkon. Natomiast symetryczne łącze można uzyskać przy oknie, wewnątrz mieszkania.

Wyniki mogą różnić się w zależności od pory dnia, ale reguła jest taka sama. Najlepszy upload z routerem na zewnątrz. Najlepszy download z routerem wewnątrz. Od nadajnika dzieli mnie zaledwie kilometr i wydawało mi się, że wyniki powinny być zdecydowanie lepsze. Przyznam, że na moje potrzeby w zupełności akceptowalne, ale ktoś może wymagać o wiele więcej.

Konfiguracja FRITZ!Box 6820 LTE jest banalnie prosta i nie będę się rozpisywał na jej temat. Można używać nazwy sieci i hasła przypisanego przez producenta, albo zmienić je w panelu konfiguracyjnym. Osoby, które nigdy nie instalowały routerów również poradzą sobie z podpięciem do sieci, bo firma AVM wykłada użytkownikom wszystko na tacy.

Router pracuje pod kontrolą systemu FRITZ!OS 6.83. Nowa wersja zawitała kilka dni temu i wprowadza wiele zmian. Jednak część z nich możecie nawet nie zauważyć, bo dotyczą one bezpieczeństwa, sieci niedostępnych w Polsce i innych. To nie znaczy, że poprawki są tylko kosmetyczne. Firma AVM kładzie duży nacisk na bezpieczeństwo i ciągłe aktualizacje. Wszystkie informacje na temat nowej wersji oprogramowania znajdują się na stronie: ftp://ftp.avm.de/ Oprogramowanie jest w języku polskim.

Więcej o routerze wkrótce. Macie jakieś pytania?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.