AplikacjeGoogleZa to uwielbiam Google! Technologia na ratunek cudom świata.

Maciej Kulesa17 kwietnia 201811 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/google-kultura-open-heritage-1024x568.jpg

Google Arts & Culture – uwierzcie mi, warto znać tę stronę. Jest to niesamowity projekt i potrafi wciągnąć na kilka godzin. Wspominałem o niej kilka razy na stronie Facebooka, ale pierwszy raz na blogu z okazji nowej funkcji w aplikacji na Androidzie. Dzięki niej zdobyła niesamowitą popularność, ale wiele osób o niższej inteligencji wyraziło swoje niezadowolenie w Google Play. Wszystko z powodu ograniczonej dostępności wykonywania selfie w aplikacji.

Dziś dostałem informację, że Google Arts & Culture połączyło siły z CyArk, by umożliwić wszystkim wirtualne odwiedziny zagrożonych cudów kultury i podzielić się z całym światem ich historiami. CyArk – jest to organizacja non-profit, która stworzyła największe i najbardziej szczegółowe cyfrowe archiwum 3D zagrożonych cudów świata. To trwały zapis dziedzictwa kulturowego, które w przyszłości może zniknąć. Kiedy w 2001 r. Ben Kacyra oglądał w telewizji, jak talibowie niszczą liczące półtora tysiąca lat buddyjskie posągi w mieście Bamian w Afganistanie, poczuł, że musi coś z tym zrobić. Tak właśnie powstała organizacja CyArk.

Chyba nie muszą tłumaczyć zalet tej strony i aplikacji. Nie trzeba wyjaśniać, że przeglądanie takich zabytków i dzieł w Google Arts & Culture jest niesamowitą propozycją. Dzięki nowoczesnej technologii możemy uchwycić skarby kultury z zachowaniem większej niż kiedykolwiek liczby detali. Mowa tu także o kolorze czy fakturze powierzchni, która zostaje uchwycona przez skanery laserowe w 3D co do milimetra. Tak szczegółowe skany mogą też zostać wykorzystane do zidentyfikowania uszkodzonych obszarów i pomocy w restaurowaniu zeskanowanych obiektów.

Częścią naszej nowej wystawy online są historie ponad 25 legendarnych lokalizacji w 18 państwach świata — w tym pałacu Al-Azem w rozdartym wojną Damaszku w Syrii czy starożytnej metropolii Majów, Chichén Itzá w Meksyku. W przypadku wielu miejsc stworzyliśmy także złożone modele 3D, dzięki którym możecie obejrzeć budynek pod każdym kątem przy pomocy widoku 3D w Google Arts & Culture.
Wśród najciekawszych obiektów, o których możecie dowiedzieć się więcej, znajdują się takie jak:

Trójwymiarowa wystawa dostępna jest na stronie g.co/openheritage. Więcej można dowiedzieć się na blogu Google Polska oraz na YouTube. Zobaczcie projekt Open Heritage od Google Arts & Culture w przeglądarce albo w bezpłatnej aplikacji dostępnej do pobrania na Androidalub iOS.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.