GooglePozostałe urządzeniaUrządzeniaNowy sprzęt Google TV to Chromecast na sterydach.

Maciej Kulesa14 kwietnia 2018210 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/google-tv-1024x703.jpg

Google jednak pracuje nad kolejną przystawką z Android TV. W ostatnich miesiącach pojawiały się sprzeczne informacje i ciężko było wyłapać te bardziej prawdopodobne. Pojawiały się głosy, że Google porzuciło pomysł tworzenia urządzeń z systemem Android TV. Moim zdaniem była to głupia plotka, bo to by znaczyło, że w niego nie wierzy i całe rozwiązanie zostało porzucone. Dziś już wiemy, że Google nie zostawia tego systemu i w najbliższym czasie zobaczymy nową przystawkę Google TV.

[contentcards url=”https://www.fandroid.com.pl/recenzja-xiaomi-mi-box-4k-z-systemem-android-tv-6-0,13778″]

W tej chwili na rynku mamy dwa popularne urządzenia, które różnią się od siebie możliwościami. Chodzi o przystawkę Xiaomi Mi Box 4K i Chromecast od Google. Niebawem może się to zmienić, bo Google planuje połączyć możliwości jednego i drugiego sprzętu. Ma powstać Chromecast na sterydach, który będzie wyposażony w pilota i posiadać zainstalowany system Android TV.

Nowa przystawka Google z systemem Android TV jest na ostatniej prostej przed wprowadzeniem na rynek. Wygląda na to, że możemy spodziewać się jej już w najbliższym czasie i ja obstawiam, że nastąpi to podczas konferencji Google I/O w maju tego roku. W sieci pojawiła już nawet podręcznik z szybką instrukcją. PDF możecie podejrzeć tutaj.

Na stronie FCC można zobaczyć również specyfikację. Jest to niemal identyczna konstrukcja, którą znamy z Chromecasta. Niestety, ale przystawka będzie pozbawiona wielu przydatnych portów, w tym LAN, USB, a nawet czytnika kart pamięci. Rozumiem, że chodzi o to, by przystawka Android Box była mała i nie da się wszystkiego zmieścić, ale pewne elementy powinny być w standardzie. Brak LAN jestem w stanie wybaczyć, ale portu USB już nie.

Jeśli chodzi o pilota… Ciężko nie zauważyć, że nawiązuje do przystawki Xiaomi Mi Box 4K. Na pierwszy rzut oka można je nawet pomylić, ale widać, że Google stawia tutaj na dodatkową funkcję – asystenta głosowego.

Specyfikacja nowej przystawki Google TV:

W tabeli nie uwzględniono wersji systemu Android TV, ale ze zdjęć można wywnioskować, że będziemy mieć do czynienia z Android 8.0. Na ten moment większość chińskich przystawek ma zainstalowany system w wersji 7.0. Niestety, posiadacze Xiaomi Mi Box 4K mogą czuć się pominięci, bo już dawno obiecywano aktualizację do wersji Nougat. Po „tajnych” testach wersji beta nic się nie zmieniło i Xiaomi dalej bazuje na Androidzie 6.0.

Google może też zaskoczyć i wraz z premierą nowej przystawki pokaże Android TV 9.0 P. Wiemy dobrze, że podczas Google I/O będą prezentować możliwości systemu Android P na smartfony. Podczas ostatniej imprezy tylko liznęli temat systemu na TV i przystawki i być może ten rok coś zmieni.

Czy nowa przystawka Google TV pojawi się w Polsce?

Ciężko odpowiedzieć, ale jakieś szanse są. Jednak, żeby to nastąpiło gigant musi wykonać jeden ważny krok. Asystent Google po Polsku – to jest wymóg. Inaczej nie zdecydują się na oficjalną sprzedaż w naszym kraju. Android TV od wersji 8.0 Oreo jest zintegrowany z Asystentem Google. Nie jest sercem tego urządzenia, ale też stanowi ważny element tego organizmu.

2 comments

 • Przemo

  4 lipca 2018 at 00:01

  Nie przystawka a odtwarzacz multimedialny! Ważne jest aby dziennikarz technologiczny używał prawidłowego nazewnictwa ;-)

  Reply

  • WiemIpowiem

   4 lipca 2018 at 07:49

   ja nie znalazłem czegoś takiego ze nie mozna uzywac słowa przystawka do tv.

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.