AplikacjeUstawka – naprawdę fajna gra karciana.

Maciej Kulesa20 marca 201511 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/2015/03/gra-ustawka.jpg

Druga aplikacja z cyklu „najlepsze polskie aplikacje”, w którym przedstawiam ciekawe i mało znane tytuły, które mają szansę za jakiś czas stać się bardzo popularne. „Ustawka – karcianka z klimatem” jest ciekawą aplikacją, która naprawdę ma szanse zaistnieć wśród polskich użytkowników Androida, a w przyszłości również iOS.

Należy uprzedzić wrażliwych użytkowników, że gra zawiera specyficzny humor, a niektóre teksty są obraźliwe. Chociaż grałem w gry, które są bardziej wulgarne i nie w tym przypadku ma nic do zarzucenia. Kolejnym wymaganiem, oprócz dystansu i poczucia humoru, jest połączenie z internetem. Najlepiej połączyć się z siecią WiFi, co zalecane jest w grach online.

ustawka karty

Przy pierwszym uruchomieniu, po akceptacji regulaminu, powinna pojawić się opcja logowania do Google Play Games. W tym serwisie zbierane są osiągnięcia, które będziemy zdobywali w trakcie gry „Ustawka”. Później dochodzimy do menu, w którym do wyboru mamy: wprowadzenie, nowa gra, osiągnięcia i ranking Google Play Games, opcje i info o grze.

Wprowadzenie zostało przygotowane rewelacyjnie i przebiega ona w formie fajnych rysunków z tekstami w dymkach. Jednocześnie, w tle słychać lektora, który nam wszystko wyjaśnia i trzeba przyznać, że oprawa audio stoi na wysokim poziomie w tej grze, ale o tym dalej. Najważniejsza jest rozgrywka, która odbywa się na planszy podzielonej na dwie części.

Przed samą rozgrywką musimy stworzyć swoją drużynę i zebrać odpowiednią ilość kart, które składają się z różnych postaci, dodatkowych umiejętności i kart, które wprowadzają dodatkowy chaos do gry. Ostatnie karty nie są mniej ważne od postaci, bo naprawdę potrafią namieszać w planach przeciwnika. Pamiętajcie tylko, że każda postać na karcie posiada odpowiednią ilość punktów życia i obrony, dodatkowo mają przypisane różne umiejętności. Na przykład jedna postać kobiety (Labadziara) nie może być atakowana przez mężczyzn, medyk dodaje 2 punkty życia swoim, a kart i przykładów jest zdecydowanie więcej i trzeba rozważnie wybierać swoje karty podczas walki.

labadziara

Autorzy zapewne dobrze bawią się wymyślając charakter postaci, a nazwy są bardzo trafione i tutaj punkt dla nich. Weźmy na przykład taką „Labadziarę”, która jest najczęściej wybieraną kartą jak do tej pory. Wybrana ponad 3000 razy (~7,5%) z wszystkich wybieranych kart.

Tak jak wspominałem, cała walka odbywa się na polu składającego się z dwóch części, a naszym zadaniem jest umieszczanie swoich kart na wybranym polu. Trzeba jednak pamiętać o taktyce i punktach ruchu. To nie jest gra, w której bez pomyślunku można wykładać wszystkie karty, a głównym celem jest obniżenie morale przeciwnika, poprzez atak lub przebywanie na polu nieprzyjaciela.

ustawka online

Wygrywając kolejne potyczki podnosisz swój poziom doświadczenia, który umożliwia Ci odblokowywanie coraz mocniejszych kart. System doboru przeciwnika wybiera gracza o podobnym poziomie doświadczenia co Twój, aby rozgrywka była jak najbardziej wyrównana.

Moim zdaniem największym atutem w grze jest oprawa audio, która idealnie pasuje do całości. Trzeba przyznać, że autorzy postawili sobie wysoko poprzeczkę i głosy, które możemy wywoływać podczas walki, są bardzo dobrej jakości i nawet śmieszne. Osobiście uważam, że mogłyby być troszeczkę dłuższe, szczególnie te, które rzucamy w stronę przeciwnika. Ciekawie prezentują się również głosy postaci, kiedy ich karty wrzucamy na planszę.

Ci co myślą, że granie w ustawki może być bezsensowne i głupie niech chociaż spróbują, bo naprawdę warto przyjrzeć się tej grze. Jest ona przemyślana, świetnie wykonana i mam nadzieję, że będzie jeszcze mocniej rozwijana. Oprawa audio stoi na wysokim poziomie, a graficznie powinna przypaść do gustu każdemu fanowi gier karcianych.

google play przycisk

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Related Posts

{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}