Kanały TVP znikają z popularnej aplikacji na czas Mistrzostw świata w piłce nożnej 2018.

Kanały TVP znikają z popularnej aplikacji na czas Mistrzostw świata w piłce nożnej 2018.

To jest cios dla wielu kibiców piłki nożnej. Kanały TVP znikną z aplikacji WP Pilot na czas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2018. System ten działa na trochę innych zasadach niż kanały TVP udostępnione przez popularnych operatorów telewizyjnych.

Stacje TVP1, TVP2 oraz TVP Warszawa były dostępne w usłudze WP Pilot na podstawie obowiązku must carry – must offer zawartego w ustawie o radiofonii i telewizji. Takie stanowisko przedstawiła KRRiT we wrześniu 2015 roku, kiedy to nakazała TVP udostępnić Netwizor sp. Z o.o. program TVP1, TVP2, TVP Regionalna. Później (2016 rok) Wirtualna Polska kupiła za 549 tys. zł spółkę Netwizor. Dzięki tej transakcji WP weszła w posiadanie usługi Videostar. W połowie ubiegłego roku usługa telewizyjna została przekształcona w WP Pilot.

– Zależy mi na wypracowaniu nowego modelu biznesowego, który będzie dostosowany do współczesnego rynku medialnego i będzie brał pod uwagę jego wszystkie niuanse- temu będą służyły zbliżające się negocjacje. Naturalna wydaje się sytuacja, że Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, będą transmitowane na antenach Telewizji Polskiej i w na VOD.TVP.pl. czyli u nadawcy, który poniósł koszty pozyskania praw do tego wydarzenia – powiedział Jacek Kurski prezes TVP S.A.

Wielu widzów może boleć takie podejście, ale trzeba też zrozumieć drugą stronę, w tym TVP. Ja, jako kibic również chciałbym żeby takie transmisje były udostępniane w jak największej liczbie aplikacji i usług. Jednak za tym wszystkim stoją pewne prawa i pieniądze. Najlepiej to tłumaczą słowa Macieja Maciejowskiego (Discovery i TVN):

– Nadawca, który musi pozyskać niezwykle drogie prawa sportowe, a następnie bez możliwości jakiejkolwiek monetyzacji w sieci tych kanałów po prostu oddaje je każdemu do reemisji, jest na pozycji straconej, bo za chwilę będzie musiał zamknąć biznes – stwierdził Maciejowski.

Sygnał TVP dla usługi WP Pilot wyłączono do 16 lipca. Obydwie strony w tym czasie chcą wypracować nowe warunki, ale to pewnie nie zadowoli kibiców piłki nożnej. Na szczęście wszystkie mecze będzie można obejrzeć przez stronę TVP Sport i aplikację na Android TV – TVP Stream.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *