AplikacjeGoogleSystemyKurs programowania dla systemu Android – część 1. Środowisko Android Studio.

Wstęp (Maciej Kulesa). Już od dawna starałem się żeby na blogu pojawiały się wpisy ułatwiające podejście do programowania na Androida, ale skutki były różne. Czasami udostępniałem miejsce osobom, które tworzyły treści dla firm zajmujących się kursami online, ale były to teksty oderwane od całości. Nie było w tym żadnej konsekwencji ani planu. Pod koniec poprzedniego roku nawiązałem rozmowę z Igorem Rogalskim, który wyraził chęć tworzenia takich materiałów. Poniżej możecie zobaczyć jego pierwszy tekst. Jest to...
Igor Rogalski15 stycznia 2018411 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/programowanie-android-1024x751.jpg

Wstęp (Maciej Kulesa).

Już od dawna starałem się żeby na blogu pojawiały się wpisy ułatwiające podejście do programowania na Androida, ale skutki były różne. Czasami udostępniałem miejsce osobom, które tworzyły treści dla firm zajmujących się kursami online, ale były to teksty oderwane od całości. Nie było w tym żadnej konsekwencji ani planu. Pod koniec poprzedniego roku nawiązałem rozmowę z Igorem Rogalskim, który wyraził chęć tworzenia takich materiałów. Poniżej możecie zobaczyć jego pierwszy tekst. Jest to przygotowanie do dalszej pracy i mam nadzieję, że skorzystacie z tych informacji. Osoby, które są na wyższym poziomie wtajemniczenia muszą wybaczyć ten wstęp, który dla nich może okazać się mniej wartościowy, ale muszę również zdawać sobie sprawę, że każdy od czegoś musi zacząć.

Pierwsze teksty są dla osób zaczynających swoją przygodę z programowaniem i mam nadzieję, że zostaną z nami na dłużej. Wydaje nam się, że programowanie na Androida powinno pojawiać się raz w tygodniu, ale jeśli przekonacie autora i zachęcicie go w jakiś sposób, to może będzie udostępniał wpisy częściej,

Ja życzę Wam udanej lektury.

Hello Word!

Programowanie w Androidzie jest prostsze niż mogło by się wydawać. W tym kursie przejdziemy przez podstawowe kroki w programowaniu na platformy oparte na Androidzie. Jeżeli nie masz wcześniejszego doświadczenia w programowaniu – nie martw się! Ten kurs jest dla Ciebie!

Typowymi problemami oraz wymówkami jakie przeszkadzają nam w rozpoczęciu przygody z programowaniem są:

 1. Brak pewności, że poradzisz sobie z programowanie.
 2. Kod wydaje się niezrozumiały.
 3. Narzędzia do programowania są zbyt skomplikowane.
 4. Za dużo żargonu.
 5. Koncepty są zbyt abstrakcyjne.

W naszym kursie weźmiemy te przeszkody na poważnie i krok po kroku będziemy je przezwyciężać. Naszym celem jest uczynienie procesu nauki tak wygodnym jak tylko może być, więc Twoja pewność siebie będzie systematycznie wzrastać.

Na początku będziemy musieli przygotować się do pracy, w tym celu będziemy potrzebować programu Android Studio. Jest to podstawowe i oficjalne narzędzie, w którym będziesz tworzyć swoje aplikacje. Na początek zaczniemy od instalacji Java Developer Kit – wymaganego pakietu bibliotek, który będzie Ci potrzebny, aby zacząć programować.

 • Na początku sprawdź, czy posiadasz Java Developer Kit. W tym celu w wierszu poleceń wpisz „java – version”. Jeżeli posiadasz JDK w wersji powyżej 8.0 możesz przejść do kroku instalacji Android Studio.

 • Jeżeli nie masz odpowiedniej wersji Javy lub Twój komputer nie rozpoznaje komendy musisz ściągnąć odpowiedni zestaw ze strony Javy. W tym celu musisz odwiedzić odwiedź stronę Javy oraz wybrać interesującą Cię platformę.

 • Zweryfikuj czy pakiet Java zainstalował się poprawnie. W tym celu wykonaj kroki z punktu pierwszego

Teraz przejdziemy do instalacji pakietu Android Studio.

 • Zainstaluj pakiet Android oraz poczekaj aż instalator dociągnie niezbędne dane! Uwaga, to może zająć nawet kilkadziesiąt minut!
 • Włącz Android Studio i sprawdź jego poprawne działanie.

W tym momencie jesteś już gotowy do rozpoczęcia przygody z programowaniem na Androida! W następnych częściach przejdziemy przez opis układów na ekranie oraz zaprogramujesz swoją pierwszą aplikację. Pogratuluj sobie pierwszego sukcesu i przygotuj się do dalszej nauki!

Do zobaczenia!

4 comments

 • Beata

  25 października 2018 at 11:42

  Czy będzie kolejna część?

  Reply

 • Tomek

  19 lutego 2018 at 10:48

  No właśnie od 15 stycznia nie pojawią się kolejne części . Powiedzcie czy będzie kontynuacja bo to byłby super kurs .

  Reply

  • Maciej Kulesa

   19 lutego 2018 at 11:34

   Namawiam autora. Wiem, miało być co tydzień, ale coś nie poszło :(

   Reply

 • gacek

  2 lutego 2018 at 11:38

  Wiadomo kiedy będzie kolejna część?

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.