NewsJak przygotować się do zakupu laptopa?

Paweł10 sierpnia 202013 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/zakup-laptopa.jpg

Zakup laptopa dla wielu osób nadal pozostaje poważną inwestycją. Przed zakupem konkretnego modelu warto się więc dokładnie przyjrzeć dostępnym na rynku propozycjom i precyzyjnie określić własne wymagania co do sprzętu. Każdy użytkownik ma bowiem nieco inne potrzeby i oczekiwania, natomiast wielość rozwiązań dostępnych na rynku pozwala na znalezienie sprzętu odpowiadającego tym wymaganiom. 

Wybór systemu

Poszukiwania idealnego laptopa warto rozpocząć nie od określenia wymagań dotyczących procesora, matrycy czy karty graficznej, ale od ustalenia, z jakim systemem chcesz pracować. Obecnie wybór notebooka determinuje bowiem także system, na którym będziesz pracował. Laptopy w sprzedaży komercyjnej mają już bowiem wstępnie zainstalowane oprogramowanie. Oczywiście istnieje jeszcze możliwość zakupu sprzętu bez oprogramowania, natomiast jest to znacznie mniej popularne obecnie rozwiązanie. Część komputerów jest zaprogramowana w taki sposób, który uniemożliwia innemu systemowi działanie na tym samym sprzęcie, dlatego przed zakupem laptopa koniecznie zastanów się, czy chcesz kupić laptop z Windowsem, Linuxem czy macOS. Ten ostatni jest bardzo dopracowany, stabilny i funkcjonalny, ale dostępny tylko w drogich komputerach Apple. Nie daje on także specjalnych możliwości jego modyfikacji. Duże możliwości konfiguracji systemu daje z kolei Linux. Jest on przy tym mniej awaryjnym systemem niż Windows, ma także lepsze zabezpieczenia, natomiast dla początkujących użytkowników może on się okazać trudny w obsłudze. Najpopularniejszy Windows sprawia, że komputer właściwie od razu jest gotowy do pracy, łatwo się go obsługuje, nie wymaga on zaawansowanej konfiguracji. Niestety ma on najczęściej bardzo dużą ilość, zupełnie niepotrzebnego, ale fabrycznie zainstalowanego oprogramowania. Sprawdź laptopy w RTV Euro AGD.

Podzespoły dobrej klasy

Kiedy już ustalisz, jakiego rodzaju system preferujesz, czas przejść do szczegółowych parametrów samego komputera. Najpierw musisz oczywiście określić, do czego przeznaczony będzie komputer (przeglądania witryn, obsługi programów multimedialnych, gier komputerowych, pracy biurowej). Ta informacja pomoże ci w ocenie konkretnych podzespołów:

  • procesor – możesz zakupić oczywiście komputer z procesorem zapewniającym moc do wykonywania podstawowych zadań; jeśli szukasz jednak dobrego komputera gamingowego (ten powinien dysponować taktowaniem 2.5-4.0 GHz) lub planujesz przygotowywać na laptopie zaawansowane projekty techniczne, postaw na sprzęt wyższej jakości; dobrej klasy procesory zapewnią ci zarówno AMC, jak i Intel, choć na rynku spotkać można więcej urządzeń z procesorami tej drugiej firmy; największą popularnością obecnie cieszą się układy siódmej, ósmej i – najnowszej – dziewiątej generacji.
  • karta graficzna – do wyboru masz karty przede wszystkich dwóch firm: AMD i Nvidia. Podobnie jak w przypadku procesorów, na rynku znaleźć można chipsety do użytku podstawowego, jak i te do gamingu czy wykorzystania profesjonalnego. Kluczowym wyznacznikiem jakości karty graficznej jest jej moc obliczeniowa, taktowanie rdzenia i pamięci oraz kwestia obsługiwanych technologii; karty przeznaczone do gamingu niespecjalnie sprawdzą się w przypadku użytkowania profesjonalnego i na odwrót; do wyboru masz dedykowaną kartę graficzną zapewniającą wyższą wydajność dzięki zastosowaniu zewnętrznego układu graficznego lub grafikę zintegrowaną z procesorem, która świetnie sprawdza się do oglądania filmów i gier o średnich wymaganiach technologicznych.
  • pamięć RAM – obecnie absolutnym minimum do domowego użytku jest 4 GB, natomiast jeśli potrzebujesz komputera do gry, szukaj sprzętu z co najmniej 8GB RAM.
  • dyski twarde – standardem obecnie przestają być dyski HDD o dużej pojemności; coraz więcej urządzeń wyposażona jest w dyski SSD, które charakteryzują się szybszym dostępem do danych i większą trwałością. Czas wywoływania danych jest dużo szybszy, więc dyski SSD coraz częściej wykorzystuje się do instalacji systemu; wadą komputerów z dyskami SSD jest ich znacznie wyższa cena.

Liczy się wyposażenie laptopa

Oprócz parametrów technicznych, nie mniejszą uwagę powinieneś zwrócić na podstawowa wyposażenie laptopa:

  • matrycę – liczy się wybór wielkości przekątnej (standard do 15 cali, choć jeśli dużo pracujesz przed laptopem, może warto pomyśleć o nieco większym sprzęcie) oraz technologia wykonania (matryca TN zalecana jest do użytku standardowego, natomiast matryca IPS polecana jest użytkownikom, którym zależy na najwyższych doznaniach wizualnych). Warto zwrócić także uwagę na  rozdzielczość: do wyboru masz HD/ Full HD/ WQHD/WQXGA/ 4K.
  • podstawowe porty: minimum to USB (najlepiej oprócz 3.0 także USB typu C), HDMI/Display Port, gniazdo sieciowe(RJ-45) oraz czytnik kart pamięci.
  • kamerę z rozdzielczością co najmniej 720p.
  • napęd (DVD/ Blue-Ray) – montowany głównie z laptopach 15 i 17 cali, choć i w nich pojawia się coraz rzadziej.

Możesz zwrócić także uwagę na podświetlaną klawiaturę, trackpoint – szczególnie jeśli jesteś miłośnikiem gamingu. Przydać ci się może także stacja dokująca wyposażona w dodatkowe porty, baterię czy nawet napęd.

Artykuł sponsorowany

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Related Posts

{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}