AplikacjeNewsTworzenie aplikacji na Androida. Pisanie apki na smartfona…

Maciej Kulesa6 marca 2019617 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/2017/05/android-user-interface-1024x581.jpg

To, że Android jest zdecydowanie najpopularniejszą platformą mobilną nie ulega żadnej wątpliwości. W związku z tym wiele osób jest zainteresowanych tworzeniem własnych aplikacji dla tego systemu. Kierują nimi różne motywacje: jedni chcą prostu przekuć swoją od dawna rozwijaną ideą na gotową aplikację. Inni mogą to traktować jako sposób na ewentualną karierę zawodową. Są też i tacy, którymi kieruje czysta ciekawość i chęć nauczenia się czegoś nowego. Każda z tych osób na pewno zadaje sobie to samo pytanie: jak zacząć pracę nad własną aplikacją?

Jak napisać i stworzyć aplikację na Android?

Tworzenie aplikacji dla Androida to zajęcie typowo programistyczne i dla wielu osób może być to czynnikiem, który mocno odstrasza już na samym początku. Oczywiście jeśli miałeś kiedyś do czynienia z jakąkolwiek formą tworzenia stron, programowania to Twój start będzie dużo łatwiejszy.

Co jednak mają zrobić te osoby, które nie mają żadnej programistycznej wiedzy albo z jakiegoś powodu nie chcą zabierać się za studiowanie trudnych, technicznych zagadnień? Od czego zacząć najlepiej?

Wybierz dobre kursy do tworzenia aplikacji i gier na Android

Jednym ze sposobów, aby opanować podstawy jest skorzystanie z praktycznych kursów online dla początkujących programistów, np: Strefa Kursów jest platformą, gdzie w dobrej i okazyjnej cenie można nabyć uporządkowaną wiedzę zapakowaną w jednej paczce.

Jak zrobić grę na Androida lub zbudować aplikacje na smartfona?

Oto przydatne szkolenia online

App Inventor – na ratunek mały i darmowy poradnik!

Jeśli chcesz szybko i bez większego wysiłku rozpocząć pracę nad własnymi aplikacjami to powinieneś zainteresować się świetnym narzędziem App Inventor. Oryginalnie stworzony przez Google, a obecnie rozwijany przez słynny Massachusetts Institute of Technology – App Inventor jest idealnym wyborem dla takich osób jak Ty. To narzędzie dostępne jest zupełnie za darmo i umożliwia tworzenie aplikacji dla Androida bez użycia jakiekolwiek kodu. Aplikacje składasz po prostu z gotowych elementów – tak jakbyś składał je z klocków. W krótkim czasie możesz zbudować interfejs swojej aplikacji, dodać do niego różne funkcjonalności oraz wyeksportować do formatu ‘apk’. Dzięki temu aplikacje utworzone w App Inventor możesz nawet opublikować w Google Play!

App Inventor na ratunek

Jak to działa?

App Inventor wymaga od ciebie tylko jednej rzeczy – komputera z przeglądarką Firefox albo Chrome. Do tego będziesz jeszcze potrzebował darmowego konta Google i już możesz rozpocząć pracę. Wystarczy, że otworzysz adres http://appinventor.mit.edu/explore/, zalogujesz się na konto i po paru sekundach będziesz już tworzyć swój pierwszy projekt aplikacji.

Jak to działa? app inventor

Narzędzie App Inventor pracuje w dwóch podstawowych trybach: projektowania interfejsu (Designer) oraz tworzenia logiki aplikacji (Block). W każdym z tych trybów masz do dyspozycji zestaw gotowych do użycia elementów, z których łatwo możesz złożyć swoją aplikację. Elementy te obejmują m.in. komponenty widoku: listy, przyciski, pola tekstowe itp. Po za tym masz możliwość wykorzystania typowych funkcji urządzenia jak GPS, SMS czy karta pamięci.

Testowanie tego co utworzyłeś również nie sprawia żadnego problemu. Możesz łatwo podpiąć urządzenie z Androidem albo przetestować apkę na wbudowanym emulatorze.

Możesz łatwo podpiąć urządzenie z Androidem albo przetestować apkę na wbudowanym emulatorze.

Co zrobić z gotową aplikacją?

App Inventor umożliwia eksportowanie gotowej aplikacji do formatu apk. W praktyce oznacza to po prostu, że możesz ją bez problemu dystrybuować do końcowych użytkowników. Jeśli swój projekt prawidłowo skonfigurujesz to możesz także aplikację opublikować w sklepie Google Play.

Co zrobić z gotową aplikacją w app inventor

Podsumowując

Jeśli chcesz bezproblemowo rozpocząć swoją przygodę z tworzeniem aplikacji na Androida to App Inventor będzie doskonałym rozwiązaniem. To niezwykle ciekawe narzędzie jest z jednej strony łatwe w użyciu, a z drugiej umożliwia zbudowanie kompletnej, funkcjonalnej aplikacji. To wszystko oczywiście bez konieczności pisania ani jednego kawałka programistycznego kodu!

Wpis powstał we współpracy ze stroną StrefaKursów.pl, a dokładniej jest autorstwa Ksawerego Kargóla. Jeśli chciałbyś wziąć udział w kursie, to możesz skorzystać z przycisku poniżej, za co ja dostanę prowizję. Jednak bardziej zależy mi na dalszej współpracy i pozyskiwaniu ciekawych treści, niż na prowizji ze sprzedaży. Więc, jeśli interesuje Cię temat tworzenia aplikacji na Androida, udostępnij dalej ten wpis lub daj lajka.

Przejdź do strony z kursami internetowymi na Androida.

6 comments

 • Aneta Maciejewska

  8 maja 2020 at 10:59

  Potrzebuje stworzyć app do szkolnego projektu czy ten program nie obciąży mnie finansowo???

  Reply

 • Dawid Reclik

  2 maja 2020 at 07:42

  zlecę napisanie bardzo prostej aplikacji , tel 694-463-367

  Reply

 • Dominika Majewska

  17 kwietnia 2020 at 21:01

  Polecam serdecznie !

  Reply

 • Szymon

  28 sierpnia 2019 at 14:36

  To jest gra o ludku który ucieka przed dinozaurami i wilkami

  Reply

 • Sylwester

  17 czerwca 2019 at 08:57

  Ciekawe nie mam o tym pojęcia ale spróbuje z ciekawości :)

  Reply

 • sklep

  15 kwietnia 2019 at 21:21

  Ciekawe czy dam sobie z nimi radę, potrzebuję napisać aplikację do przesyłania zdjęć na ftp.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Related Posts

{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}