NewsJak uczyć dzieci programowania i od czego zacząć? Sprawdź, co musisz wiedzieć

Paweł28 sierpnia 2020114 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/programowanie-dla-dzieci.jpg

Jeszcze do niedawna pomysł programowania dla dzieci budził kontrowersje. Dzisiaj coraz więcej rodziców zauważa potencjał tej nauki i korzyści z niej płynące. Szkoły, które uczą dzieci programowania, pękają w szwach, a specjaliści są zgodni: naukę warto zacząć jak najwcześniej. No właśnie, ale od czego zacząć i czy na pewno warto? Odpowiadamy!

programowanie-dla-dzieci

Programowanie dla dzieci – dlaczego warto?

Nauka programowania przynosi korzyści w każdym wieku i w różnych sferach życia. W jaki sposób? Jej rdzeniem jest logiczne i kreatywne myślenie. To umiejętności, które przydają się w wielu codziennych aktywnościach i – w przypadku dzieci – mogą być kluczem do późniejszych sukcesów. Wykrywanie błędów, pojęcie ciągu przyczynowo-skutkowego, precyzja, cierpliwość – wszystko to przydaje się w życiu.

Inną korzyścią z nauki programowania, która może być szczególnie istotna dla rodzica, jest wykreowanie szansy na lepszy start dla dziecka. To umiejętności cyfrowe są tymi najbardziej pożądanymi na dzisiejszym rynku pracy. Zapotrzebowanie na specjalistów IT jest bardzo duże i wszystkie trendy związane z rozwojem nowych technologii wskazują na to, że możemy mówić już o tendencji. Bardzo możliwe, że za kilka, kilkanaście lat wysoko rozwinięte kompetencje cyfrowe będą po prostu koniecznością. Warto się na to przygotować.

Czy dziecko w każdym wieku może uczyć się programowania?

Przyjmuje się, że dziecko może opanować podstawy programowania, kiedy umie już czytać i pisać. Okres ten przypada zwykle na 6-7 rok życia. Większość szkół z nauką kodowania dla dzieci rozpoczyna kursy właśnie od tej grupy wiekowej.

Co jednak istotne, nie oznacza to, że w młodszym dziecku nie zaszczepimy zainteresowania techniką i technologiami. Specjaliści w tej dziedzinie twierdzą zresztą, że dzieci już z natury są ciekawe tego, co jest podstawą programowania, chociaż o programowaniu oczywiście nie mają pojęcia. Posłużmy się prostym przykładem – ulubione pytanie wszystkich rodziców “a dlaczego?”. Szukanie związku przyczynowo-skutkowego jest dla dzieci czymś naturalnym. Jeśli rodzic odpowiednio wykorzysta tę i inne predyspozycje, właściwa nauka programowania będzie samą przyjemnością.

jak uczyć dzieci programowania

A skoro już poruszyliśmy problem predyspozycji, to warto podkreślić, że w przypadku młodszych dzieci nie ma żadnych umiejętności i zainteresowań, które są koniecznością do nabycia umiejętności programowania. Nieco inaczej jest, gdy dziecko rozpoczyna swoją przygodę, mając ok. 10 lat lub więcej. Wtedy mówimy o prawie nastolatku, który ma już swoje upodobania, rozwija określone zdolności i mniej więcej wie, czego chce się uczyć. Może się więc okazać, że programowanie nie będzie mu sprawiać żadnej radości. Bez problemu zweryfikujesz to, zapisując dziecko na lekcję próbną lub próbując rozwiązań alternatywnych np. aplikacji-gier, o których więcej przeczytasz w dalszej części artykułu.

Od czego zacząć naukę programowania?

Jeśli chcesz nauczyć dziecko programowania, pamiętaj o jednym. Nie traktuj tego zbyt poważnie. Wywieranie presji, sztywne godziny nauki, mierzenie wyników nie przyniosą dobrych efektów, a już na pewno nie zaszczepią w dziecku pasji do programowania. Zarówno psycholodzy, jak i programiści prowadzący kursy, są zgodni co do tego, że najlepiej sprawdza się nauka poprzez zabawę, zwłaszcza w przypadku młodszych dzieci.

Jak taką zabawę wprowadzić? Niezwykle przydatne okazują się aplikacje i gry, które umożliwiają postęp poprzez rozwiązywanie problemów algorytmicznych. Wbrew pozorom nie są to skomplikowane zadania – dzieci w wieku wczesnoszkolnym bez problemu sobie z nimi poradzą. Polecane gry znajdziesz np. na code.org.

Warto też zapoznać się z materiałami dostępnymi na stronie rządowej koduj.gov.pl, gdzie znajdziesz pomysły na zabawę z dzieckiem. Co istotne, nie wszystkie wymagają komputera – tak naprawdę naukę programowania można zacząć nawet od… gry w statki! M.in. o tym rozwiązaniu napisała Fundacja Orange, której materiał także polecamy – https://fundacja.orange.pl/blog/wpis/programowanie-dla-dzieci

Listę pomocy w postaci aplikacji znajdziesz poniżej. Wszystkie propozycje są dostępne w języku polskim.

Darmowe aplikacje do nauki programowania dla dzieci

 • Code.org
 • Scratch
 • Kodu Game Lab
 • Blockly
 • Codemoji.com
 • Pixblocks
 • CodeCombat
 • Microsoft MakeCode (umożliwia m.in. tworzenie modyfikacji do gry Minecraft)
 • Tynker.com
 • Scratch jr
 • Run Marco!

Nauka w domu czy kurs?

Istnieje wiele pomocy naukowych, które umożliwią opanowanie nie tylko podstaw programowania, ale także zdobycie bardziej zaawansowanych umiejętności. Zapis na kurs nie jest więc koniecznością, jednak z pewnością ułatwia i przyspiesza cały proces. Minimalizuje też ryzyko błędów, bo prowadzący zawsze je zauważy, rodzic już niekoniecznie.

Należy jednak pamiętać, że o chęci pójścia na kurs warto najpierw porozmawiać. Jeśli dziecko będzie tym zainteresowane, choćby tylko “testowo”, możemy zacząć szukać odpowiedniej szkoły. Powinna to być placówka z dobrymi opiniami, prowadząca lekcje na różnym stopniu zaawansowania.

One comment

 • Mateusz

  30 sierpnia 2020 at 15:12

  Dlaczego by nie połączyć nauki w domu wraz z konkretnym programem oraz wsparciem? Moim zdaniem to przyszłość edukacji.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Related Posts

{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}