Artykuł eksperckiNewsSmartfon z zakrzywionym ekranem. Jakie wybrać szkło hartowane do Galaxy S20 Plus? Poradnik

Paweł28 sierpnia 202022 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/szklo-hartowane-do-galaxy-s20.jpg

W ofercie sklepów z akcesoriami gsm znajdziemy przynajmniej kilka rodzajów szkieł i folii ochronnych. Ich ilość nierzadko budzi wątpliwość, zwłaszcza jeśli pomiędzy poszczególnymi produktami istnieje spora różnica cenowa. Większa niepewność pojawia się także wtedy, kiedy posiadamy smartfon z ekranem o zaokrąglonych krawędziach. Jak się okazuje, dobranie odpowiedniego szkła na tego typu ekran nie jest takie proste. Częste problemy, z którymi spotykają się użytkownicy to przede wszystkim niepełne pokrycie ekranu, a także ramka powietrza, która tworzy się wokół nałożonego szkła. W dzisiejszym poradniku omawiamy, jakie są rodzaje szkieł ochronnych na Galaxy S20 Plus, przedstawiając ich wady oraz zalety, a także prezentując przykładowe produkty.

Przeglądając ofertę szkieł do Galaxy S20 natkniemy się zazwyczaj na trzy rodzaje akcesoriów ochronnych na ekran, którymi są: folia, szkło hybrydowe oraz szkło hartowane UV. Każdy z wymienionych produktów różni się od siebie nie tylko ceną, ale przede wszystkim stopniem ochrony wyświetlacza, materiałem z jakiego zostało ono wykonane, a także wykrojnikiem, który może pokrywać płaską lub całą powierzchnię ekranu. Poniżej zestawiliśmy ze sobą każdy z tych akcesoriów, omawiając to, jakie są między nimi wady i zalety, a także wyjaśniając dla kogo będzie odpowiednie dane akcesorium. W zestawieniu pomocnym zagadnieniem jest skala Mohsa, która mówi nam o twardości i odporności poszczególnych szkieł (skala od 1H do 10H). Każde z omawianych akcesoriów pochodzą z oferty hurtowni akcesoriów gsm Flavour-Design.pl. Mamy nadzieję, że szczegółowe zapoznanie się z poradnikiem pomoże w wyborze odpowiedniego produktu.

Folia ochronna – poziom twardości 3H, ochrona przed rysami

Można powiedzieć, że folia ochronna jest najbardziej podstawową formą zabezpieczenia ekranu. Jest to produkt wykonany z miękkiego, syntetycznego materiału. W odróżnieniu od pozostałych produktów ochronnych jest ona najbardziej cienka, a zatem i elastyczna, a także podatna na wyginanie. Dzięki temu folia nałożona na ekran smartfona, jest niemal niewyczuwalna i niezauważalna podczas użytkowania. Również dzięki swojej cienkiej konstrukcji, folia ochronna nie wpływa na jakość wyświetlanego obrazu, a także na poprawne reagowanie smartfona podczas próby odblokowania za pomocą odcisku palca. Mimo wymienionych zalet, folia ochronna ma również swoje minusy, a największym z nich jest słabe zabezpieczenie przed stłuczeniem.

Folia ochronna – poziom twardości 3H

Jest to produkt zdecydowanie przeznaczony do ochrony przed drobnym zarysowaniem, jednak nie sprawdzi się u użytkowników, których telefony często upadają na ziemię lub, które mają styczność z ostrymi przedmiotami. W skali Mohsa, folia ochronna jest oceniana na 3H, a zatem trzykrotnie mniej niż szkło hartowane. Nie oznacza to jednak, że jest to najgorszy produkt. Z całą pewnością z cienkiej i delikatnej konstrukcji folii ochronnej skorzystają np. użytkownicy, którzy przechowują swój telefon w etui z klapką a także ci, którzy w szczególnie bezpieczny sposób potrafią korzystać z swojego smartfona.

Wady i zalety folii ochronnej

-miękka struktura folii szybciej się zarysowuje

-niski poziom ochrony przed pęknięciem

+bardzo prosta instalacja

+nie zakłóca działania czytnika linii papilarnych

+niemal niezauważalna i niewyczuwalna

Przykładowe produkty

Ringke Dual Easy / Spigen Neo Flex HD / 3MK Curved Arc

Szkło hybrydowe – poziom twardości 6H, ochrona przed głębszymi rysami i niewielkimi upadkami

Wśród trzech omawianych akcesoriów ochronnych na ekran, bardzo ciekawym produktem jest szkło hybrydowe. Nie jest to bowiem typowe twarde szkło, jakie występuje na ekrany smartfonów, a produkt będący połączeniem folii ochronnej i szkła hartowanego. Szkło hybrydowe w przeciwieństwie do szkła hartowanego wykazuje się większą elastycznością, dzięki czemu jest prostsze w montażu, ponieważ lepiej wybacza wszelkie błędy. W razie powstania bąbelków z powietrzem przez dostanie się drobinek kurzu, szkło hybrydowe można lekko podważyć i za pomocą naklejki wyciągnąć kurz i ponownie przykleić szkło. Szkło hybrydowe ma jeszcze jedną bardzo ważną zaletę – nie tłucze się – dzięki czemu wystarcza na dłuższy czas użytkowania . Jest to produkt, który przybiera postać nieco grubszej i sztywniejszej folii, a zatem w jego przypadku nie ma szans na pęknięcie.

Szkło hybrydowe

Mimo swoich oczywistych zalet, szkło hybrydowe nie jest idealne i ma również swoje wady. Jedną z nich jest niższy poziom zabezpieczenia ekranu przed pęknięciem, co wynika z jego mniejszej twardości określanej jako 6H w skali Mohsa. Co więcej szkło hybrydowe, zazwyczaj posiada płaski wykrojnik, co w przypadku smartfonów z zaokrąglonym wyświetlaczem w ogóle się nie sprawdza. Jeżeli już decydujemy się na zakup szkła hybrydowego koniecznie należy wybrać to posiadające jeszcze kolorową ramkę, która pokryje również krawędzie ekranu.

Wady i zalety szkła hybrydowego

-szybciej się zarysowuje

-niższy poziom ochrony 6H

+jest elastyczne dzięki czemu nie tłucze się

+może posiadać wykrojnik 3D na zaokrąglone krawędzie

+prosty sposób montażu (możliwa kilkukrotna instalacja)

Przykładowe produkty

Hofi Ultraflex Glass, 3mk Flexible Glass

Szkło hartowane UV Glass – poziom twardości 9H, ochrona przed głębokimi rysami i stłuczeniem

W ostatnich czasach, jednym z najpopularniejszych produktów do smartfonów z zakrzywionymi ekranami jest szkło hartowane UV Glass. Jest to klasyczne szkło hartowane, takie jakie kiedyś mogliśmy znaleźć na niemal każdym telefonie, z tą różnicą, że teraz zyskało ono nieco inny kształt, inną różnicą jest także nowy sposób montażu. Szkło hartowane typu UV Glass posiada wykrojnik o zaokrąglonych krawędziach, dzięki czemu pokrywa ono niemal całą powierzchnię ekranu zostawiając jedynie niewielką część na miejsce dla etui. W związku z swoim nietypowym kształtem, szkła hartowanego UV nie można zamontować za pomocą standardowej metody, a wyłącznie na klej. W skrócie sposób montażu UV Glass odbywa się poprzez wylanie kleju na ekran, nałożenie szkła i utwardzeniu go za pomocą lampki. Całość może wydawać się skomplikowana, jednak po zapoznaniu się z instrukcją montażu szkła UV Glass można sobie na spokojnie z tym poradzić.

Szkło hartowane UV Glass

Mimo tego, że szkło hartowane UV Glass zapewnia najwyższe bezpieczeństwo wyświetlaczowi, to niestety ma jedną dość sporą wadę. Jest ono najdroższe z całej oferty szkieł i folii. Wybierając ten produkt należy przygotować się na kwotę rzędu 80 zł do nawet 150 zł. Inną wadą jest również dość skomplikowany montaż, z którym należy bardzo uważać, by nieutwardzony klej nie dostał się w nieodpowiednie miejsca w smartfonie.

Wady i zalety szkła hartowanego UV Glass

-ciężki montaż wymagający wprawy

-najdroższy produkt wśród wszystkich folii i szkieł

+pełne pokrycie wyświetlacza „od krawędzi do krawędzi”

+wysoka trwałość produktu, nie zarysowuje się

+najwyższy poziom zabezpieczenia ekranu 9H

Przykładowe produkty

UV Glass / T-Max / Whitestone / Mocolo UV

Kompleksowe zabezpieczenie Samsunga Galaxy S20 Plus przed zniszczeniem

Niewątpliwie szkło lub folia ochronna są najważniejszym produktem zabezpieczającym ekran naszego smartfona. Dzięki niemu przede wszystkim unikamy zarysowań, powstających w kontakcie z ostrymi powierzchniami różnych przedmiotów. Warto jednak pamiętać, że szkło i folia to nie wszystko, a równie ważnym elementem jest etui do Galaxy S20 Plus. Obudowa okazuje się nieoceniona w chwili upadku telefonu na ziemię. Dobrej jakości pokrowiec odpowiednio zabezpieczy krawędzie oraz boki smartfona. Dzięki niemu siła upadku zostaje rozproszona po gumowej ramce i nie przekłada się na ekran, który jest niezwykle wrażliwy na tego typu upadki. Podsumowując, bez względu na to, na które szkło lub folię się zdecydujemy pamiętajmy, że żadne akcesorium na ekran nigdy w 100% nie zabezpieczy wyświetlacza przed pęknięciem. Tego typu produkty są niezbędne do podstawowej ochrony urządzenia, stanowiąc pierwszą „linię obrony”. Jednak to po naszej stronie leży bezpieczne i ostrożne posługiwanie się naszym urządzeniem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.