NewsJak wybrać słuchawki do gier?

Paweł15 lipca 202030 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/jak-wybrac-sluchawki-do-gier-sluchawki-gamingowe.jpg

Słuchawki gamingowe są jednym z najważniejszych akcesoriów w arsenale graczy, pozwalając im w pełni zanurzyć się w wirtualnych światach, a nawet uzyskać przewagę nad innymi uczestnikami zabawy. Podpowiadamy, jak wybrać słuchawki do PS4, Xboksa, PC oraz urządzeń mobilnych.

Dlaczego dobre słuchawki do gier są ważne?

Słuchawki gamingowe są bez wątpienia idealnym rozwiązaniem dla większości graczy. Pozwalają nie tylko uniknąć konfliktu z rodziną lub sąsiadami, którzy narzekają na zbyt głośne odgłosy dochodzące z konsoli lub PC, ale umożliwiają też w pełni zatopić się w wirtualnych światach oraz osiągnąć przewagę w niektórych tytułach multiplayer, co doceniają zwłaszcza miłośnicy zażartej rywalizacji w sieci. W zależności od ceny i jakości wykonania są również świetnym substytutem drogich systemów nagłośnieniowych. Potrafią nawet zapewnić zbliżone doświadczenia z dźwiękiem przestrzennym co niezwykle drogie zestawy kina domowego. Bez względu na to, czy wybieramy słuchawki do PS4, peceta lub zabawy z produkcjami mobilnymi, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat słuchawek dla graczy.

Jakie słuchawki dla graczy?

Rozpoczynając poszukiwania słuchawek gamingowych, powinniśmy w pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na pytanie, w jaki sposób będziemy z nich korzystać oraz jakim budżetem dysponujemy. Czy będą one naszym podstawowym źródłem dźwięku podczas gry, czy też zakładać będziemy je okazjonalnie lub jedynie wtedy, gdy korzystamy z zamontowanego w nich mikrofonu. Dodajmy, że słuchawki dla graczy są oczywiście tylko jednym z elementów niezbędnego wyposażenia gamingowego. Więcej porad na temat sprzętu dla miłośników elektronicznej rozrywki znajdziesz w innych artykułach na ekspert.ceneo.pl.

jak wybrać słuchawki gamingowe

Słuchawki nauszne gamingowe

Klasyczny i najpopularniejszy wśród graczy typ słuchawek, w wielu wypadkach zapewniający najwyższą możliwą jakość dźwięku. W sklepach bez problemu znajdziemy setki dedykowanych gamingowych słuchawek nausznych, które dodatkowo wzbogacone są o wysuwany mikrofon, a także różnego rodzaju dodatkowe funkcje, takie jak wymienne nauszniki i kable, opcje redukcji szumów, a nawet podświetlenie LED. Poza nimi popularne wśród bardziej wymagających odbiorców i audiofilów są również premiowe modele studyjne, w cenach o kilkuset do ponad tysiąca złotych, które co prawda pozbawione są mikrofonów i gamingowych dodatków, ale w zamian oferują np. podzespoły zbudowane z najlepszych materiałów oraz doskonały dźwięk przestrzenny. Niezmiennie największym powodzeniem cieszą się jednak najtańsze modele w cenie do 200 złotych, zapewniające solidne brzmienie i nie obciążające zanadto kieszeni oszczędnego gracza. Często sprzęt z tego segmentu jest również idealnym rozwiązaniem awaryjnym, gdy okazjonalnie gramy online lub z różnych przyczyn nie możemy włączyć głośników.

Słuchawki nauszne dzielą się na trzy kategorie – otwarte, półotwarte oraz zamknięte, różniące się pomiędzy sobą konstrukcją muszli urządzenia. Na półkach sklepowych najczęściej znajdziemy modele zamknięte, w których słuchawka przykrywa całe ucho, szczelnie izolując je od czynników zewnętrznych. Cecha ta jest sporą zaletą dla graczy oczekujących całkowitej imersji w wirtualnym świecie. Modele zamknięte oferują też najmocniejsze basy, ale z kolei mogą zniekształcać niektóre dźwięki, co będzie zauważalne zwłaszcza przy słuchaniu muzyki. Ich wadą może być też niższy komfort użytkowania, szczególnie podczas dłuższych sesji z grami. Źle dobrane nauszniki bowiem boleśnie uciskają głowę, a w letnie miesiące prowadzą do nieprzyjemnego pocenia się uszu. Muszle modeli otwartych i półotwartych nie okrywają całego ucha i nie odcinają nas tak mocno od zewnątrz, za to zapewniają większy komfort w ciepłe dni. Zdarza się też, że potrafią lepiej symulować dźwięk przestrzenny.

Słuchawki douszne gamingowe

Popularne wśród miłośników zabawy na konsolach przenośnych, urządzeniach mobilnych lub laptopach. Są one lekkie i łatwe w przenoszeniu oraz przechowywaniu. Zaletą słuchawek dousznych jest również ich przystępna cena. Dobre modele możemy kupić już za nieco ponad sto złotych, choć w przypadku dedykowanego i markowego sprzętu musimy liczyć się nawet z kilkukrotnie wyższymi wydatkami. Czyni to z nich doskonałą alternatywę dla klasycznych gamingowych modeli nausznych. Na plus trzeba zaliczyć im to, że nie uciskają one głowy i uszu, zapobiegając temu, że użytkownik powoli „gotuje się” w dużych i ciężkich nausznikach. Dla niechcących przeszkadzać domownikom graczy będzie to więc niezwykle wygodne rozwiązanie, choć trzeba pamiętać, że przy wysokiej głośności dźwięki nasze wyczyny w grach mogą być słyszalne przez inne osoby w otoczeniu.

jak wybrać słuchawki bezprzewodowe do gier

Słuchawki dokanałowe gamingowe

Słuchawki dokanałowe w ostatnich latach wypromowali profesjonalni atleci oraz sportowcy hobbyści, którzy korzystali z nich podczas długich sesji treningowych. Zalety tego typu słuchawek szybko docenili jednak także zwykli gracze, którzy zauważyli, że pod względem komfortu użytkowania, a także jakości dźwięku większość dostępnych na rynku modeli zostawia w tyle standardowe słuchawki douszne, dorównując droższym rozwiązaniom nausznym.

Podobnie jak w przypadku modeli dousznych wielką zaletą słuchawek dokanałowych jest  komfort ich użytkowania. Słuchawki wkładamy głęboko do zewnętrznego przewodu słuchowego, co izoluje nas znacznie lepiej od otoczenia, podobnie jak w przypadku zamkniętych słuchawek nausznych. Dzięki temu dźwięk jest wyrazistszy i mocniejszy. Droższe modele oferują wymienne gumowe końcówki, które pozwalają dopasować słuchawki do kształtu ucha i poprawić wygodę słuchania.

Konstrukcja słuchawek dokanałowych sprawia również, że rzadko kiedy będą one wypadać z uszu, nawet podczas wykonywania najbardziej intensywnych ruchów. Ich wadą może być cena, która zazwyczaj będzie o kilkadziesiąt procent wyższa w porównaniu do odpowiedników dousznych. Obecnie zdecydowana większość słuchawek dousznych z komputerami lub konsolami, takimi jak PlayStation 4, komunikować będzie się wyłącznie bezprzewodowo.

Słuchawki gamingowe z mikrofonem

Słuchawki wyposażone w mikrofon, często klasyfikowane przez producentów jako „headsety”, wybierają przede wszystkim gracze, którym zależy na komunikacji głosowej z towarzyszami zabawy w sieciowych tytułach wieloosobowych. Obecnie praktycznie wszystkie dedykowane gamingowe słuchawki posiadają funkcję rejestracji dźwięku. Jakość ich mikrofonu zależy w dużej mierze od ceny wybranego sprzętu. Tańsze modele wystarczą w zupełności do krótkich rozmów przez komunikatory internetowe oraz podczas meczów multiplayer. Jeżeli jednak chcemy np. streamować rozgrywkę, powinniśmy zainwestować w sprawdzony headset z wyższej półki. Droższe słuchawki gamingowe oferują nie tylko lepszą jakość nagrań, ale także pozwalają czasami odłączyć lub schować mikrofon, gdy nie jest nam potrzebny.

nauszne słuchawki dla graczy

Większość słuchawek dousznych i dokanałowych posiada mikrofon wbudowany w kabel lub jedną ze słuchawek. Ich jakość zależy od ceny i marki wybranego modelu, ale nawet najlepsze nie dorównają temu, co oferują duże nauszne headsety. Pojedyncze droższe modele dokanałowe mogą posiadać także standardowe mikrofony na pałąku, ale ich obecność zmienia wówczas całkiem konstrukcję urządzenia, która wzbogacona zostaje o sztywną opaskę.

Na co zwracamy uwagę przy zakupie słuchawek dla graczy?

Przy wyborze słuchawek dla gracza warto zwrócić także uwagę na kilka podstawowych czynników. Przed zakupem zazwyczaj nie będziemy mieli okazji wypróbować na żywo wypatrzonego modelu ani tym bardziej przekonać się, czy sprawdzi się on w trakcie długich sesji z ulubioną grą. W głównej mierze skazani jesteśmy na opinie innych osób oraz dostępne w internecie recenzje. Na szczęście istnieje wiele wskaźników pozwalających określić, czy warto zainwestować w dany model. Oto kilka z nich.

Pasmo przenoszenia

Jest to zakres dźwięków rejestrowanych przez ludzkie ucho podawany w hercach. Przeciętny człowiek odbiera dźwięki o częstotliwości od 16 Hz do 20 kHz. Oznacza to, że idealnie słuchawki powinny posiadać pasmo przenoszenia w tym zakresie. Zapewnia ono naturalnie brzmiący odgłosy otoczenia oraz muzykę.

Jakość wykonania

Chodzi tu o materiały, z których między innymi wykonana jest opaska lub nauszniki. Wpływają one bezpośrednio na komfort użytkowania oraz odporność urządzenia na zniszczenia. Użycie przez producenta niskiej jakości plastiku w opasce może np. łatwo doprowadzić do jej uszkodzeń lub pęknięć, które będą nie do naprawienia, co jest bolesne, zwłaszcza gdy słuchawki same w sobie działają bez zarzutu.

Dodatki

Z punktu widzenia gracza najważniejszym dodatkiem będzie dobry mikrofon. Równie dużą popularnością cieszą się jednak wzmocnione kable połączeniowe (korzystające z różnego rodzaju wytrzymałych oplotów), funkcja redukcji szumów, wymienne nauszniki oraz ledowe podświetlenie urządzenia.

Bezprzewodowe czy przewodowe słuchawki do grania?

Ważnym aspektem przy wyborze słuchawek do grania będzie decyzja o tym, czy stawiamy na rozwiązanie bezprzewodowe, korzystające z technologii Bluetooth, czy też standardowe kablowe. Obecnie decyzja ta nie wpływa już praktycznie na jakość słyszalnego dźwięku, tak więc wybór jednej lub drugiej opcji zależy w dużej mierze od osobistych preferencji kupującego.

W przypadku gamingowych słuchawek Bluetooth będziemy musieli liczyć się z częstym ładowaniem sprzętu. Może okazać się to kłopotliwe, gdy okaże się, że bateria słuchawek wyczerpuje się w środku intensywnego meczu multiplayer. Ponieważ przed komputerem lub konsolą gramy zazwyczaj w nieruchomej pozycji siedzącej, plączący się kabel nie będzie aż tak wielkim problem jak wtedy, gdy korzystamy ze słuchawek na smartfonie podczas spaceru lub na siłowni. Jak często zmuszeni zostaniemy do uzupełnienia baterii, zależy oczywiście od typu używanych słuchawek. W przypadku niewielkich modeli dousznych i dokanałowych musimy liczyć się z tym, że energia urządzenia wyczerpie się po zaledwie kilku godzinach. Duże modele nauszne posiadają z kolei baterie pozwalające na nieprzerwane działanie przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt godzin. Kwestia wygląda nieco inaczej w przypadku gier mobilnych oraz konsol przenośnych, wówczas lepiej zainwestować w rozwiązania bezprzewodowe. Na koniec warto zaznaczyć, że w przeciwieństwie do konsol nie wszystkie komputery wyposażone są jednak w odbiorniki Bluetooth. Jeżeli ich producent nie dostarczył odpowiedniej przejściówki USB (co powinno być normą) będziemy zmuszeni sami takową znaleźć i kupić.

Autor: Michał Kułakowski

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Related Posts

{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}