AplikacjeNews7 ciekawych nakładek dla systemu Android.

Maciej Kulesa18 czerwca 2016218 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/2015/12/android-637457_1920-1-1024x539.jpg

Upłynęło wiele czasu (2014!) od mojego ostatniego wpisu na temat nakładek dla systemu Android. W sumie, przez jakiś czas, nie widziałem takiej potrzeby używania takich narzędzi. W końcu producenci mają coraz lepsze rozwiązania, które nie obciążają systemu. Wydawałoby się, że jeszcze kilka lat temu było średniowiecze pod tym kątem, ale weszliśmy w lepsze czasy. Jeśli więc macie smartfona znanej marki, z górnej półki, to zapomnijcie o instalowaniu nakładek. Inaczej na ten temat mogą patrzeć użytkownicy posiadający smartfony z niższego segmentu. W tym przypadku dalej warto rozważyć inne rozwiązania, które są dostępne w sklepie Google Play.

Przypomniałem sobie i zatęskniłem o nakładkach na system w momencie testowania telefonów mniej znany producentów. Najczęściej o nich myślałem w trakcie używania chińskich smartfonów i firm, które wkraczają na polski rynek. Rozwiązania zaimplementowane przez takie firmy czasami są poniżej krytyki. Wtedy właśnie z pomocą mogą przyjść nakładki na system Android, a te najnowsze mogą się pochwalić bardzo ciekawymi i oryginalnymi pomysłami.

Wpis ten jest aktualizacją spisu aplikacji, który pojawił się dawno temu. Nie mogę uwierzyć, że ostatni raz o nich pisałem aż w 2014 roku. Niektóre z opisywanych aplikacji już zniknęły ze sklepu, inne zostały zapomniane, a pewne przeszły niemałą rewolucję. Rynek zmienia się w szybkim tempie i warto uwzględnić najnowsze rozwiązania, które są popularne w połowie tego roku.

ZenUI Launcher

Bardzo ciekawa nakładka na Androida, o której wcześniej nie wspominałem. W tym momencie muszę się przyznać, że trafiłem na nią przypadkowo, ktoś polecał ją na Google+. Jestem mile zaskoczony tą aplikacją, szczególnie ze względu na jej lekkość i możliwość doinstalowania ciekawych widgetów. Osoby posiadające smartfony firmy Asus mogą sobie odpuścić ZenUI, ale cała reszta powinno sprawdzić tę nakładkę.

Nakładkę można w łatwy sposób spersonalizować, a zmian jakich tutaj da się wykonać jest mnóstwo. Od zmiany czcionki, jej wielkości, przejść między oknami, wyszukiwania aplikacji, po konfigurację menu. Wszystko, to co potrzebuje większość użytkowników.

Google Now Launcher

google now launcher

Nie jest to najlepsze rozwiązanie, przynajmniej pod względem konfiguracji, ale bardzo przyjemnie się korzysta z tej nakładki. Wszystko dzięki usługom Google, które są zintegrowane z Google Now Launcher. Personalizacja jest na niskim poziomie i większość funkcji jest z góry ustalona. Ja jednak chętnie korzystałem z kart Google Now, które dostępne są po lewej stronie pulpitu. Do tego dochodzi szybkie wyszukiwanie i lekkość działania. Pewnie wielu z Was mogłaby umieścić na pierwszym miejscu tę nakładkę i z jednej strony nie zdziwiłbym się. Z drugiej, brakuje jej wielu przydatnych funkcji, które są w innych aplikacjach jako standard.

Buzz Launcher (mój wybór!)

buzz-launcher

Ta nakładka jest genialna. Wydawałoby się, że większość tego typu rozwiązań bazuje na podobnych pomysłach. Byłem przekonany, że Buzz Launcher nie zaskoczy mnie niczym nowym, ale myliłem się. Może większość funkcji i zarys jest podobny, jak w przypadku innych nakładek, ale Buzz Launcher ma przewagę w kilku kwestiach. Po pierwsze – społeczność, po drugie – społeczność, a po trzecie – oryginalne motywy.

Społeczność związana z Buzz Launcher jest na tyle ogromna, że nie jesteście w stanie sprawdzić wszystkich motywów jakie proponują. Przed zainstalowanie konkretnej paczki możecie podejrzeć dokładne zrzuty ekranu, przeczytać opis i zajrzeć w listę sugerowanych aplikacji. Tak, niektóre motywy najlepiej działają z niektórymi aplikacjami z Google Play, ale nie musicie ich instalować. Gdy nie zdecydujecie się na instalację proponowanych tytułów, to na ekranie będziecie widzieli szkic (zarys), tego jak mogłoby to wyglądać z daną aplikacją.

Oryginalne motywy, to jest coś, co wyróżnia Buzz Launcher z tłumu. Tutaj istnieje duże pole do popisu, bo możliwości są ogromne. Widać też, że aplikacja jest powoli tłumaczona na język polski. Pod tym względem wygląda jeszcze jak raczkujące dziecko, ale dobrze, że coś się dzieje. Uwierzcie mi, że warto sprawdzić Buzz Launcher!

Nova Launcher

nova launcher

Nova Launcher jest jedną z najlepszych i najładniejszych nakładek na system Android. Wcale mnie nie dziwi, że jest najbardziej doceniana aplikacja w swoje kategorii, co podkreślałem wiele razy. Może nie zawsze uwzględniałem ją w swoim rankingu, bo nie trzeba jej już reklamować i sama jest w stanie się obronić. Od dłuższego czasu Nova Launcher idzie z duchem czasu i systematycznie wprowadza nowości. W tamtym roku postanowiono całkowicie przejść na Material Desing i widać, że opłaciła się ta zmiana. Użytkowników, którzy z Androida korzystają już od lat, na pewno nie trzeba namawiać do tej nakładki.

Smart Launcher

Smart Launcher to minimalistyczny, wyróżniający się niskim zużyciem pamięci, z intuicyjnym interfejsem, dzięki, któremu za pomocą kilku kliknięć uruchomisz każdą aplikację. Wersja PRO wzbogacona jest o dodatkowy panel na widżety, więcej dostępnych tłumaczeń i kolorów do dostosowania wyglądu. Zdobywa co raz większą popularność (ponad 10 milionów pobrań) i zbiera bardzo pozytywne oceny.

Yahoo Aviate Launcher

Kolejna minimalistyczna nakładka, tym razem od Yahoo. Minimalistycza nie znaczy mała, bo ta aplikacja ma sporo do zaoferowania. Nakładka potrafi się dostosować do konkretnych sytuacji i zadań jakie wykonujesz na urządzeniu. Zainteresujcie się tym rozwiązaniem i postarajcie się jej nauczyć, a na pewno będziecie zadowoleni. Im dłużej korzystacie z Yahoo Aviate, tym bardziej inteligentna staje się nakładka.

Apex Launcher

apex l

Jest to jedna z najbardziej popularnych nakładek na system Android, która zbiera bardzo dobre recenzje i ma ponad 10 milionów pobrań. W Apex Launcher możecie zmienić prawie wszystko w wyglądzie. Znajdziecie tutaj mnóstwo motywów, ikonek, animacji i efektów przejścia. Pozwala na zarządzanie pulpitami i  ustawianie siatki programów (tzw. drawer). Możliwe jest także tworzenie folderów oraz kontrola animacji. Pasek do szybkiego uruchamiania programów może zostać spersonalizowany. Znajdziecie w nim również dużą bazę motywów, dzięki której dowolnie możecie zmieniać wygląd nakładki.

2 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Related Posts

{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}