NewsKobiety również pracują w IT – i jest ich coraz więcej!

Paweł28 kwietnia 202213 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/kobiety-rowniez-pracuja-w-it-i-jest-ich-coraz-wiecej.jpg

No Fluff Jobs opublikował rozszerzoną wersję raportu „Kobiety w IT 2022”, który obrazuje sytuację oraz tendencje rynkowe wśród specjalistek z Polski oraz Węgier. Jeszcze w 2020 roku wśród wszystkich specjalistów IT w Europie kobiety stanowiły 18,5% (Eurostat), a według prognozy na 2022 może to być nawet 25% (Deloitte). Choć skojarzenia na temat IT są zdominowane przez programowanie, to branża obejmuje szeroki wachlarz innych specjalizacji – także tych nietechnicznych.

Aż 46,26% respondentek przyznało, że na stanowiskach, które piastują, znajomość języków programowania nie jest konieczna. Wyniki dają obraz bardzo zróżnicowanej branży, w której miejsce znajdą osoby o różnych predyspozycjach i zainteresowaniach. Jakie kategorie niewymagające programowania stają się coraz popularniejsze wśród kobiet w IT?

Project Management

Z raportu wynika, że Project Managerki w Polsce są najliczniejszą grupą specjalistek (15,96%) zajmujących stanowisko, na którym programowanie nie jest konieczne, choć jedną ze ścieżek rozwoju jest przebranżowienie z roli programistki. A jak wygląda to na Węgrzech? Kategoria Project Management również zyskuje na popularności – 13,60% Węgierek wybrało ją jako swoją specjalizację.

Decydując się na karierę jako Project Managerki, specjalistki muszą cechować się komunikatywnością i często asertywnością, ale też wciąż rozwijać inne kompetencje miękkie, związane z umiejętnością elastycznego planowania oraz znajomością kontekstów branżowych i biznesowych. W tej roli podstawy programowania mogą być pomocne we współpracy z zespołem deweloperskim, ale to tylko dodatkowe ułatwienie, a nie warunek.

Jakich stawek można się spodziewać na tym stanowisku? Z raportu No Fluff Jobs o rynku pracy IT w Polsce w 2021 roku wynika, że widełki w kategorii Project Management na umowie o pracę przy poziomie mid wyniosły 10,3-16 tys. zł brutto na, a na poziomie senior 15-20 tys. zł brutto. W przypadku B2B były to odpowiednio: 13-19 tys. zł netto (+VAT) dla poziomu mid i 16,8-24 tys. zł netto (+VAT) na poziomie senior.

UX Design

W 2021 roku kategoria UX Design odnotowała wzrost publikacji ofert o 243% na polskim rynku IT w porównaniu do roku poprzedniego. Wśród kandydatek do pracy w branży aż co trzecia chciałaby rozwijać skrzydła właśnie w tej specjalizacji. Wcześniej niszowa, a dziś zyskująca na znaczeniu w świecie IT kategoria przyciąga coraz większą grupę kandydatek i specjalistek o różnych historiach karier. Częstą ścieżką jest przebranżowienie z grafiki, ale także liczna grupa kobiet startuje do tego sektora ucząc się od zera.

Stawki w UX Designie z roku na rok stają się coraz bardziej atrakcyjne. Na polskim rynku IT 2021 rok był czasem wzrostu dolnych i górnych widełek wynagrodzenia o 25% przy zatrudnieniu w oparciu o B2B. UX Designerki mogły liczyć na stawkę 10-15 tys. zł netto (+VAT), a przy umowie o pracę widełki wynagrodzenia wynosiły 10-14 tys. zł brutto.

Business Analysis

Business Analysis polega na definiowaniu potrzeb biznesowych, a celem specjalistek zajmujących stanowiska w tej kategorii jest rekomendacja najlepszych możliwych rozwiązań w organizacji. Specjalistki z Polski i Węgier coraz częściej wybierają tę ścieżkę w IT, co ma odzwierciedlenie w statystykach. Na polskim rynku w obszarze Business Analysis pracuje 11,11% respondentek, a na węgierskim 16,54%. To jedna z najczęściej wskazywanych kategorii wśród specjalistek IT, które nie zajmują się programowaniem.

W 2021 roku przedział stawek na poziomie mid przy B2B wynosił 15-20,2 tys. zł netto (+VAT), przy umowie o pracę było to 12-17 tys. zł brutto. Seniorki zaś zarabiały 19,2-26,1 tys. zł netto (+VAT) na B2B, a przy umowie o pracę mogły liczyć na 16,5-22,9 tys. zł brutto.

Praca przy danych to jeden z bardziej opłacalnych kierunków rozwoju w branży IT, a w nadchodzących latach ma jeszcze silniej zyskać na znaczeniu.

O tych specjalizacjach w kontekście IT nie mówi się zbyt wiele

O tych specjalizacjach w kontekście IT nie mówi się zbyt wiele

Czy można mówić, że do grona specjalistek IT należą również kobiety pracujące w marketingu firm technologicznych, w działach HR czy szeroko rozumianej obsługi klienta? Naszym zdaniem zdecydowanie tak. Wymienione kategorie stają się coraz istotniejsze w okolicznościach postępującej cyfryzacji, a więc coraz więcej obszarów wymaga kompleksowej obsługi. Dzisiaj IT potrzebuje nie tylko ludzi zajmujących się kodem, aspektami technicznymi i analitycznymi, ale też osób o zróżnicowanych kompetencjach w obrębie innych dziedzin, które ze światem tech łączą się kontekstowo, stanowiąc pomost pomiędzy produktem a użytkownikiem końcowym.

Trzeba jednak przyznać, że szczególnie marketing i kategoria Sales bywają niewidoczne raportach branżowych i prawdopodobnie specjalistki z tych obszarów skrywają się w grupie nazwanej jako „Inne”, gdy odpowiadają na pytanie o zajmowane stanowisko. W publikacji „Kobiety w IT 2022” to aż 14,34% na rynku polskim i 8,82% na rynku węgierskim. Niewiele więc wiemy o widełkach, specyfice pracy i narzędziach, z jakich korzystają. Mimo wszystko jest to obszar warty zbadania.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, co słychać w branży IT lub myślisz od czego zacząć swoją ścieżkę przebranżowienia, zajrzyj na Enter The Code. Na portalu poruszamy tematy związane z pierwszymi krokami w świecie tech, a także dostarczamy najświeższe technologiczne newsy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Related Posts

{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}