NewsIntel czy AMD Ryzen? Jaki procesor wybrać?

Paweł28 kwietnia 20229 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/jaki-procesor-wybrac.jpg

W dzisiejszym świecie sprawnie działający komputer jest niezwykle ważny. Każdy użytkownik pragnie szybkości, którą zaoferować może tylko dobry procesor. Dwa wielkie koncerny od lat walczą o dominację w tym aspekcie, ciągle zmieniając się na pozycji lidera. Jak dziś przedstawia się sytuacja tej walki? Czy lepiej będzie wybrać procesor AMD, czy Intel?

Intel vs AMD – co wybrać?

W wielkiej walce AMD vs Intel wiele do powiedzenia ma samo przeznaczenie pracy danego podzespołu. Wydawałoby się, że im więcej rdzeni o lepszej częstotliwości, tym lepiej – w zasadzie tak jest, jednak często wiele z nich nie zostanie w pełni wykorzystanych. Użytkownik, który w głównej mierze przegląda sieć będzie różnił się zapotrzebowaniem od uwielbiającego najnowsze produkcje gracza.

Właśnie dlatego warto przejrzeć najpopularniejsze zastosowania procesorów i wybrać najlepszą markę do każdego z nich.

  • Procesor dla gracza – bitwa pomiędzy Intel i AMD do pewnego czasu nie miała wielkiego znaczenia w przypadku najbardziej zaawansowanych modelów. Od lat najlepszym wyborem były urządzenia marki Intel. Od czasu wprowadzenia serii Ryzen, coraz więcej graczy przerzuciło się na ich produkty, gdyż często mają porównywalne moce, a kosztują troszkę mniej. Warto jednak wiedzieć, że gdy mowa o procesorach z naprawdę najwyższej półki, rozwiązania Intel Core i7 i i9 wciąż mają kilkuprocentową przewagę w benchmarkach.
  • Procesor do pracy – mówiąc o pracy, nie mówimy tutaj o osobach parających się projektowaniem grafik. U nich najlepiej sprawdzą się procesory, które przydałyby się również graczom. Praca w tym znaczeniu nawiązuje do biurowych aplikacji, które będą użytkowane na porządku dziennym. Tutaj procesory ze średniej półki będą odpowiednim wyborem, gdzie królują modele Ryzen 5, zapewniając lekko lepsze parametry i dobry stosunek jakości do ceny.
  • Procesory do niewielkich potrzeb – mowa tutaj o oglądaniu filmów, przeglądaniu internetu. W tym wypadku Intel zaprasza lepszymi zintegrowanymi układami graficznymi Intel HD Graphics, co pozwala na oszczędność przy zakupie. Warto jednak wiedzieć, że choć często słabsze wydajnościowo, opcje Ryzen 3 są bardziej energooszczędne, co przy laptopach ma duże znaczenie.

Jak widać, walka Ryzen vs Intel jest bardzo zacięta, a zwycięzca jest zależny w dużej mierze od przeznaczenia sprzętu. Co jeszcze wpłynie na wybór?

Stosunek ceny do jakości – kto wygrywa?

Wartość procesora zależy w dużej mierze od punktu spojrzenia. Jeśli użytkownik poszukuje maksymalnie szybkich rozwiązań, najczęściej jego wybór padnie na opcje marki Intel. Warto jednak spojrzeć na ten wybór z perspektywy osoby, która chce po prostu najlepiej wydać swoje pieniądze. Okazuje się, że wtedy wiele może się zmienić.

Od lat procesory AMD są o wiele tańsze, niż rozwiązania Intel – nie inaczej przedstawia się to z serią Ryzen. Procesory o delikatnie mniejszych możliwościach łączyć się będą często ze stosunkowo niższą ceną, przez co dla użytkowników o niewielkich zapotrzebowaniach i dużej dbałości o pieniądze, mogą okazać się lepszą opcją.

Przy wyborze procesora trzeba zawsze określić swoje oczekiwania, gdyż są one podstawą dobrego zakupu. Nie warto wydawać wielkich pieniędzy, jeśli procesor nie zostanie w pełni wykorzystany. Warto jednak dołożyć, jeśli maksymalne osiągi są tym, czego szukamy.

Artykuł partnera

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Related Posts

{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}