AplikacjeNewsPomysł na tani czujnik ruchu z aplikacją Shelly

Paweł14 października 20197 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/alarm.jpg

Tworzenie prostych obwodów domowej automatyki użytkowej, nie tylko prowadzi do stworzenia określonego produktu finalnego, ale też daje możliwość zaprojektowania czegoś zupełnie nowego. Czymś takim jest niewielki, prosty i co najważniejsze sterowany bezprzewodowo czujnik ruchu, oparty na przekaźniku Shelly 1.

Źródło: https://wroled.pl/shellyandPIR

Oryginalnie nie znaczy nieprofesjonalnie!

Na początku chcemy zaznaczyć, że opisywana w niniejszym artykule czujka, nie jest urządzeniem w pełni profesjonalnym. Jej działanie opiera się prostej zależności, wynikającej ze współdziałania modułu Shelly 1 (sterowanego przez WiFi), czujnika ruchu i oczywiście urządzenia mobilnego.

Tym samym, powyższy prototyp czujnika powinien w przypadku wykrycia jakiegokolwiek ruchu poinformować nas o tym na urządzeniu mobilnym. Dodajmy, że przekaźnik Shelly 1 może pracować w oparciu o technologię chmury (wymagana rejestracja), dzięki czemu możemy sterować nim zdalnie z każdego miejsca na Ziemi. Nie zapominajmy, że działanie powyższego układu jest uzależnione od zainstalowania na smartfonie aplikacji Shelly!

shelly

Jak to działa i jak to zbudować?

Jak zatem zbudować nasz oryginalny i pomysłowy czujnik ruchu z aplikacją Shelly?

  1. Bezpośrednio do źródła napięcia (230V) podłączamy dwie, trójkanałowe kostki WAGO. Wyprowadzamy z nich po dwa przewody, to jest jedną parę na fazę (L) a drugą na przewód neutralny (N).
  2. Z kostki „fazowej” jeden przewód wyprowadzamy w stronę czujnika ruchu a drugi w stronę przekaźnika Shelly.
  3. Z kostki „neutralnej” przewody wyprowadzamy w dokładnie ten sam sposób, pamiętając, by podłączyć je według oznaczeń na obudowie.
  4. Na module Shelly1 znajdują się trzy wejścia, z których pierwsze dwa muszą być połączone w mostek. Informację na ten temat można znaleźć na opakowaniu przekaźnika, bądź na stronie https://wroled.pl/shellyandPIR

Podsumowując, w powyższym układzie czujnik ruchu działa jak wciskany ręcznie przełącznik. Ruch w obrębie czujki sprawi, że na naszym smartfonie pojawi się stosowne ostrzeżenie. Pamiętajmy jednak, że powyższy układ nie jest rozwiązaniem profesjonalnym a co za tym idzie – sprawdzi się wyłącznie jako uzupełnienie standardowych instalacji alarmowych.

Źródło:

https://systemyzabezpieczen.pro/blog/pomysl-na-tani-system-alarmowy-z-czujnikiem-ruchu-smart-home/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Related Posts

{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}