TelefonyPorównaj Galaxy A50 z Galaxy S10e

Paweł22 listopada 201929 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/samsung-galaxy.jpg

Samsung to główny producent urządzeń mobilnych, który gości na polskim rynku od dobrych kilkunastu lat. Przez wiele lat doświadczeń marka testowała z różnymi rodzajami urządzeń, by wreszcie w obecnych czasach stać się pionierem wśród producentów specjalizujących się w smartfonach o niezwykłym, nowoczesnym wyglądzie. Marka przygotowuje szeroką ofertę urządzeń z różnych półek cenowych. Do tej pory smartfony oferowane w niższych i średnich cenach nie miały czym się pochwalić, ponieważ konkurencja z Chin już dawno zdobyła mistrzostwo w produkowaniu telefonów o wysokiej jakości i niskiej cenie.

Samsung robi dobre i stosunkowo drogie flagowe telefony, czy jest jednak w stanie stworzyć coś taniego i dobrego, co zadowoli przeciętnego użytkownika?

Tak, jak nie mamy zarzutów do flagowych urządzeń Samsunga, tak do tych tańszych mieliśmy wiele wątpliwości. Koreańczyk jednak w ostatnim czasie pokazał klasę prezentując telefon Samsung Galaxy A50, który jest jednym z najczęściej kupowanych średniobudżetowców w roku 2019. Zaraz po nim premierę przeżywała cała linia Galaxy S10. Rodzina z serii S doczekała się trzech nowych modeli. Dwa z nich Galaxy S10 oraz Galaxy S10+ trafiły na rynek urządzeń premium, natomiast Galaxy S10E może śmiało konkurować z wspomnianym Galaxy A50. Z jednej strony mamy telefon z przedrostkiem „A”, który mówi nam o klasie średniej z drugiej strony mamy urządzenie z przedrostkiem „S”, które wskazuje na przynależność do urządzeń z wyższej półki.

Zbliża się końcówka roku i być może jesteś jedną z osób, która planuje zakup jednego z najpopularniejszych urządzeń Samsunga. Zebraliśmy najważniejsze informacje o Galaxy A50 i Galaxy S10E, abyś mógł przyjrzeć się porównaniu tych urządzeń. W skrócie powiemy tyle, że obydwa smartfony są bardzo dobre i w przystępnej cenie, zwłaszcza teraz kilka miesięcy po premierach. Jeżeli jesteś po prostu ciekawy nowych technologii to również zapraszamy Cię do lektury.

Ile kosztuje Galaxy A50 i Galaxy S10E?

Zaczynamy od porównania cen, bowiem dla wielu jest to kluczowa determinanta przy podejmowaniu decyzji. Obydwa smartfony występują w dwóch konfiguracjach pamięci operacyjnej i przechowywania, dlatego należy być świadomym, że ceny smartfonów mogą się mocno wahać. Podajemy więc ceny wyłącznie dla modeli bazowych w konfiguracji 4GB RAM + 64GB pamięci przechowywania dla Galaxy A50 oraz dla S10E w konfiguracji 6GB RAM + 128 GB pamięci użytkownika.

  • Galaxy A50 (4+64 GB) 1200 zł
  • Galaxy S10E (6+128GB) 2100 zł

Jak widać różnica jest naprawdę spora, a być może okaże się, że warto zaufać tańszym urządzeniom lub przeciwnie zainwestować kilkaset złotych więcej w droższy sprzęt?

Różnica pod względem wizualnym, który model jest ładniejszy?

Zdajemy sobie sprawę, że wygląd telefonów dla wielu z Was jest bardzo istotny. Być może na innych nie robi on większego wrażenia, jednak kwestia wizualna A50 i S10E jest wartą omówienia. Mimo, że A50 jest przedstawicielem telefonu z niższej półki cenowej, a S10E jest tańszą alternatywą największych flagowców to subiektywnie oceniamy, że są one wykonane naprawdę ładnie i solidnie. Różnią się pod względem konstrukcji i użytych tworzyw.

Tył smartfonów

Obudowa Samsunga Galaxy A50 w przeciwieństwie do S10E została wykonana z tworzywa sztucznego. Jest to najprościej mówiąc plastik, jednak nie byle jaki. Samsung opracował formułę materiału, którą nazwał Glasstic. Jest to wysokiej jakości plastik, który ma imitować naturalne szkło.

Trzeba przyznać, że wygląd A50 mimo plastikowej obudowy pozostaje bez zarzutu, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z tańszym sprzętem. Galaxy A50 w wersji holograficznej niemal do złudzenia przypomina telefon ze szklaną obudową. Jest ona solidna, odpowiednio gruba i błyszcząca, dzięki czemu prezentuje się wyjątkowo. W przypadku droższego Galaxy S10E mamy już obudowę wykonaną ze szkła Gorilla Glass 5, które zostało położone również na wyświetlaczu. Galaxy S10E to urządzenie premium więc zastosowanie plastikowej obudowy nie miałoby tu racji bytu.

Przód smartfonów

Z tyłu Galaxy A50 został umieszczony panel z trzema obiektywami ustawiony pionowo. W Galaxy S10E mamy podwójny aparat ustawiony poziomo, tak jak jest to w przypadku pozostałych modeli S10. Dolna i górna ramka A50 są różnych wielkości. Dolna krawędź jest nieco szersza od górnej, na której po środku umieszczono także aparat do selfie. Dolna i górna krawędź S10E jest takiej samej grubości, jednak wcięcie z aparatem zostało przesunięte do prawej strony i nie łączy się ono z górną krawędzią. Tańsze z urządzeń otrzymało ekran o lekko zakrzywionych krawędziach natomiast droższe posiada płaski wyświetlacz. W przypadku płaskich wyświetlaczy łatwiej jest dobrać szkła hartowane oraz etui.

Uwaga: Tańszy z smartfonów, z racji na zaokrąglenia w ekranie wymaga odpowiedniego dopasowania szkła lub folii oraz dedykowanego etui do Samsunga Galaxy A50. W razie uszkodzeń również płaskie szkło jest tańsze w wymianie, co należy mieć na uwadze jeżeli wiemy, że nasz smartfon może być narażony na upadki.

Czy Samsung Galaxy S10E jest bardziej wydajny niż A50?

Wydajność oceniamy na poziomie długości czasu działania oraz szybkości w reakcji. Pamiętajmy, że oba modele dystrybuowane są na wiele krajów Europejskich i poza Europą. W związku z tym możemy się spotkać, że jedne z opisów będą nam mówiły, że smartfony posiadają procesor Qualcomm’a. Rozwiewamy te wątpliwości przypominając, że polskie wydanie smartfonów oparte jest na autorskim procesorze Samsunga.

Prędkość działania

Samsung Galaxy A50 został wyposażony w procesor starszej generacji Exynos 9610 z taktowaniem zegara 2300MHz a S10E posiada nowszy procesor Exynos 9820 z zegarem 2700 MHz. Tańszy z telefonów posiada również w podstawowej wersji 4GB RAM’u, a droższy 6GB. Różnicę w liczbach widać gołym okiem. Nie możemy zaprzeczyć, że Galaxy S10E jest bardziej wydajny i szybszy niż Galaxy A50. Należy jednak pamiętać, że różnica będzie, ale nie szczególnie wielka. Jeżeli zależy nam na tańszym smartfonie o satysfakcjonującej wydajności to warto rozważyć zakup A50. Inaczej jeśli wydajność jest dla nas priorytetem, wtedy z pewnością warto dołożyć do S10E.

Długość działania

Tym co robi największą furorę Galaxy A50 jest jego niezwykle pojemna bateria. Akumulator tego urządzenia to aż 4000 mAh. W porównaniu do S10E mamy tu aż 900mAh różnicy, bowiem S10E ma akumulator o pojemności 3100 mAh. To jednak nie koniec. Bateria baterią, jednak warto uzmysłowić sobie, że moc podzespołów w tym procesora również wpływa na wydajność baterii. W przypadku A50 mamy wydłużony czas pracy do 1,5 dnia w porównaniu z niecałym dniem pracy dla S10E. Werdykt – pod względem czasu pracy wygrywa A50, natomiast pod względem prędkości S10E.

Na którym smartfonie obejrzę filmy w lepszej jakości?

Zacznijmy od tego, że zarówno A50 jak i S10E posiadają dokładnie ten sam panel AMOLED. To ogromny plus, ponieważ w chwili obecnej jest to jedna z najlepszych technologii wykorzystywanych podczas tworzenia ekranów do smartfonów. Samsung Galaxy S10E jest nieco mniejszy niż Galaxy A50. Jego rozmiar to 5.8 cala, gdzie w A50 mamy przekątną 6.4 cala co w rzeczywistości daje nam około centymetra różnicy na przekątnej. Obydwa smartfony posiadają bardzo podobną rozdzielczość i zagęszczenie pikseli 403 ppi dla A50 i 435 ppi dla S10E. W dużym przybliżeniu obrazu wygra S10E, natomiast przy normalnej wielkości obrazów nie zobaczymy żadnej różnicy. Kwestia wyboru zależy wyłącznie od preferowanej wielkości. Filmy na obu smartfonach będą wyglądać wyjątkowo dobrze.

Czy Samsung Galaxy A50 robi lepsze zdjęcia przez swój potrójny aparat?

Tradycja Samsunga przyzwyczaiła nas do tego, że tańsze urządzenia posiadają mniejszą ilość obiektywów. Samsung Galaxy A50 zdaje się łamać tę zasadę. W przypadku tego urządzenia mamy tu potrójny zestaw kamer, w skład którego wchodzą obiektyw główny 25 MP z f/1.7, obiektyw ultraszeroki 8 MP z f/2.2 oraz obiektyw do głębi obrazu 5 MP z f/2.2. Samsung Galaxy S10E w odróżnieniu od swoich lepszych braci posiada dwa obiektywy, główny 12 MP z f/1.5-2.4 oraz ultraszeroki 16 MP z f/2.2 .

Obiektyw główny

Jeżeli chodzi o jakość zdjęć wykonywanych głównym obiektywem nie ma tu żadnej różnicy mimo, że istnieje różnica w liczbach. W rzeczywistości Galaxy A50 mimo swoich 25 MP używa, a raczej my używamy 12 MP w najczęściej stosowanych proporcjach obrazu 3:4. Różnicę możemy odczuć w jasności obrazu, gdzie S10E posiada szerszą przysłonę, która automatycznie zbiera większą ilość światła bardzo potrzebną przy zdjęciach nocnych.

Obiektyw ultraszeroki

Oba smartfony posiadają obiektyw ultraszeroki co jest ich ogromną zaletą. Przysłona w obydwóch obiektywach jest identyczna, różnią się one matrycą. Galaxy S10E , dzięki dwukrotnie większej matrycy wykonuje lepsze zdjęcia w trybie ulraszerokim pod względem ostrości oraz kolorystyki. Zdjęcia z tego telefonu posiadają lepszą jakość w porównaniu do A50. Jesteśmy jednak w pełni zadowoleni, że tego typu obiektyw wystąpił w urządzeniu powyżej 1000 złotych.

Obiektyw do głębi

Ostatni podpunkt odnosi się wyłącznie do aparatu Galaxy A50, ponieważ S10E posiada jedynie dwa obiektywy. Obiektyw do głębi obrazu jest niewątpliwym atutem tego telefonu, dzięki któremu wykonamy portrety z rozmytym tłem. Jest to efekt, który bardzo lubimy stosować, który do tej pory był możliwy do uzyskania przez aparaty fotograficzne. W większości przypadków efekt rozmytego tła prezentuje się naprawdę dobrze.

Ogólna ocena aparatu w obydwóch tych smartfonach jest nieco trudna, ponieważ obydwa modele posiadają gorsze i lepsze strony. W Galaxy A50 zabrakło wyższej rozdzielczości dla obiektywu ultraszerokiego oraz niższej przysłony w obiektywnie głównym. Z kolei w S10E nie mamy czujnika głębi ostrości, który wykonywałby zdjęcia z efektem rozmytego tła. Jeżeli nie potrzebujesz robić zdjęć portretowych to aparat S10E będzie dla Ciebie bardziej jakościowy, jeżeli jednak lubisz portrety lub zdjęcia, które prezentują jeden główny element na rozmytym tle to A50 będzie Twoim rozwiązaniem.

Nasza subiektywna opinia: który z smartfonów wybrać Galaxy A50 czy S10E?

Odpowiadamy wprost, że osobiście wybralibyśmy Samsunga Galaxy A50. Za wyborem przemawia przede wszystkim jego niska cena, wystarczająca wydajność, potrójny aparat oraz potężna bateria. Samsung Galaxy S10E bez wątpienia robi lepsze jakościowo zdjęcia, jednak nie oferuje możliwości wykonywania zdjęć w trybie portretowym. Różnica faktycznie występuje, jeżeli jednak potrzebujesz smartfona fotograficznego to warto rozważyć jeszcze inne modele. Galaxy A50 oferuje bardzo dobry aparat na tej półce cenowej. W dodatku mamy tu bardzo pojemną baterię 4000 mAh, która z nieco wolniejszym procesorem niż w S10E stanowi zgrany duet, który zapewnia do 1,5 dnia pracy. Samsung Galaxy S10E jest oczywiście bardziej wydajny i szybszy pod względem reakcji. Jednak patrząc na całość naszym zdaniem bardziej opłaca się kupić Galaxy A50.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Related Posts

{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}