Share, , Google Plus, Pinterest,

Print

Posted in:

Takiej aplikacji jeszcze nie testowałem. Pierwszy taki projekt w Europie.

Zapraszamy do świeżo otwartego forum o systemie Android i nie tylko!

Dziwna sytuacja – blog Fandroid jest patronem medialnym albumu jazzowego. Jak to możliwe? W tym przypadku poproszono mnie o napisaniu informacji na bardzo ciekawego projektu. Jest nim fonogram wydany w interaktywnej aplikacji mobilnej. Muszę przyznać, że zainteresowali mnie od razu i zgodziłem się bez wahania.

Aplikacja miała się pojawić zdecydowanie wcześniej, ale były małe problemy, które nie pozwoliły jej pojawić się w sklepie Google Play. Przez jakiś czas można było ją pobrać bezpośrednio ze strony Milian Poznań, ale na szczęście jest już oficjalnie dostępna w sklepie Google. Z wielu względów warto ją pobrać i sprawdzić jej możliwości.

Przede wszystkim dlatego, że za darmo udostępniono świetne utwory, które na pewno przypadną do gustu fanom jazzu. Nie chcę jednak pisać recenzji na ten temat, bo nie czuję się na siłach. Dlatego też odsyłam do ciekawego tekstu, który został udostępniony na stronie LongPlay. Ja zajmę się opisem samej aplikacji, która jest równie interesująca. Najpierw zapraszam do zapoznania się ze zrzutami ekranu z aplikacji.

Jerzy Milian – Music For Mr. Fortuna ukazał się zarówno w postaci płytowej, jak również w aplikacji mobilnej Stretch Milian. Jest to pierwszy w Europie fonogram wydany w interaktywnej aplikacji mobilnej umożliwiającej słuchaczowi dowolne moderowanie materiału dźwiękowego. Możliwości aplikacji są spore i pozwalają na: regulację poszczególnych ścieżek, sterowanie szybkością odtwarzania bez zmiany tonacji, możliwość zapętlenia wybranych fragmentów oraz podgląd zapisu nutowego dla każdego z instrumentów.

To wszystko powoduje, że aplikacja jest świetnym narzędziem dla fanów i osób, które chciałyby zacząć uczyć się grać jazz. Stretch Milian działa bardzo dobrze i jest zaprojektowana tak, że jej obsługa jest intuicyjna. W aplikacji udostępniono za darmo wszystkie utwory, które znalazły się również na płycie.

Niestety, według informacji mi udostępnionych, jest to projekt niekomercyjny. Dlatego też nie będzie można nabyć na rynku tej płyty, co jest złą informacją, bo jest ona świetna. Jedynym miejscem, gdzie można zakupić ten album jest stoisko przed dzisiejszym koncertem w Poznaniu. Na całe szczęście można jej przesłuchać w aplikacji Stretch Milian. Ubolewam tylko, że twórcy nie zdecydowali się na umieszczenie albumu w serwisie Spotify lub Deezer.

Jeszcze raz zapraszam do pobierania aplikacji Stretch Milian ze sklepu Google Play. A poniżej filmik prezentujący jej możliwości.

Dodam jeszcze, że w planach jest podobna aplikacja, ale z naciskiem na koncerty.

Aplikacja Stretch Live będzie przeniesieniem aplikacji Milian Stretch na warunki koncertowe. Dzięki Stretch Live koncerty będą bardziej interaktywne, a publiczność będzie miała bezpośredni wpływ na przebieg koncertu. Użytkownicy aplikacji podczas koncertu będą mieli możliwość manipulować głośnością poszczególnych instrumentów znajdujących się na scenie. Dodatkowo publiczność będzie miała bezpośredni wpływ na wyświetlane podczas koncertu wizualizacje, ponieważ za pośrednictwem aplikacji Stretch Live będzie można bezpośrednio na nie wpływać. (info od autorów)

Milian Stretch jest aplikacją muzyczną, która zmienia sposób w jaki artyści mogą wydawać swoje płyty. W czasach powszechności streamingu muzyki oferowanego przez różnorakie serwisy jest to zupełnie inny pomysł na przedstawianie twórczości. Aplikacja jest odtwarzaczem muzyki, ale to co ją wyróżnia to fakt, że użytkownik ma możliwość dowolnego manipulowania głośnością instrumentów w każdym utworze. Oprócz tego dzięki technologi time stretching możliwe jest zwolnienie oraz przyspieszenie utworów bez zmiany tonacji, co w połączeniu z dostępnymi wewnątrz aplikacji nutami do wszystkich partii instrumentalnych, oraz możliwości zapętlenia wybranych fragmentów, stanowi walor edukacyjny programu. Jeśli użytkownik gra na jakimś instrumencie może ćwiczyć ulubione utwory razem z muzykami, którzy zagrali na płycie, a jeśli tempo okaże się nieodpowiednie może je dopasować do swoich możliwości. 
Pierwsza wersja programu zawiera płytę składającą się z kompozycji polskiego jazzowego wibrafonisty Jerzego Miliana zagrane przez zespół pod przewodnictwem trębacza Macieja Fortuny. (info od autorów)