NewsUżywany smartfon. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Paweł6 lipca 20208 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/uzywany-smartfon.jpg

Kupno używanego telefonu lub smartfona ma szereg korzyści. Nowszy nie zawsze znaczy lepszy: używany sprzęt jest dużo tańszy, a jeśli liczy sobie niewiele lat, może wcale nie odbiegać jakością od nowego urządzenia. Takie rozwiązanie jest też ekologiczne: zamiast wylądować na wysypisku śmieci, smartfon ma szansę na „drugie życie” w Twoich rękach.

Dokonując wyboru używanego sprzętu przez Internet lub w lombardzie, należy jednak wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów, aby nie okazało się, że bezwiednie kupimy uszkodzony albo kradziony sprzęt. Co więc należy sprawdzić przed zakupem?

Zweryfikuj numer IMEI telefonu

Chodzi o to, aby wykluczyć możliwość zakupu kradzionego sprzętu, który wiązałby się z wieloma nieprzyjemnościami. W celu potwierdzenia legalności proponowanej oferty spisz 15-cyfrowy numer IMEI (ang. International Mobile Equipment Identity) smartfona i sprawdź, czy nie figuruje on w którejś z internetowych platform grupujących informacje o kradzionym sprzęcie. Ten indywidualny numer przypisany do każdego telefonu pozwala także zidentyfikować sprzęt u konkretnego producenta: korzystając z niego, można upewnić się, że informacje podane w opisie oferty (dotyczące np. tego, na jaki rynek dedykowany jest dany model smartfona, jego wieku czy ilości napraw w autoryzowanym serwisie) są prawdziwe. Jeśli numer nie jest podany w ofercie ani widoczny na zdjęciach, koniecznie poproś sprzedawcę o jego udostępnienie. Gdyby pojawił się jakikolwiek problem w tym zakresie, warto dokładniej przyjrzeć się ofercie pod kątem jej legalności i wiarygodności.

Sprawdź wszystkie kluczowe funkcje

Patrząc na ofertę w Internecie, trudno jest przekonać się o działaniu wszystkich funkcji smartfona, natomiast w czasie spotkania ze sprzedawcą lub podczas wizyty w sklepie warto dokładnie zweryfikować działanie sprzętu. W tym celu trzeba przede wszystkim otworzyć obudowę telefonu i obejrzeć jego baterię oraz gniazdo na kartę SIM, dobrze jest też kilka razy włączyć i wyłączyć telefon oraz wykonać próbne połączenie i wysyłkę wiadomości tekstowej oraz multimedialnej. Podczas oglądania smartfona warto też odtworzyć dowolnie wybrany utwór muzyczny, wejść na przykładową stronę w Internecie i odtworzyć wideo, a także włączyć radio i sprawdzić działanie najważniejszych aplikacji. Taki przegląd nie powinien się odbywać pod presją ani w pospiechu: warto porozmawiać wcześniej ze sprzedawcą sygnalizując mu chęć dokładnego obejrzenia smartfona przed zakupem. Każda osoba oferująca używany sprzęt powinna zrozumieć taką potrzebę i umożliwić potencjalnemu nabywcy testowanie.

Poproś o dokumenty telefonu

Dowód zakupu (np. paragon lub potwierdzenie transakcji internetowej), karta gwarancyjna oraz instrukcja użytkowania smartfona to elementy, które powinny być dołączone do oferowanego na sprzedaż używanego sprzętu. Szczególne znaczenie ma tutaj karta gwarancyjna: jeśli telefon nadal jest w okresie gwarancji, taki dokument to element niezbędny, aby uzyskać nieodpłatną pomoc w autoryzowanym serwisie zajmującym się naprawą sprzętu. Instrukcja użytkowania oraz paragon nie są obowiązkowe, ich uwzględnienie w opisie oferty zwiększa jednak znacząco jej wiarygodność i sprzyja łatwemu, komfortowemu użytkowaniu sprzętu przez nowego nabywcę.

Najwygodniej jest przeglądać oferty używanych smartfonów przez Internet: szeroką bazę ogłoszeń znajdziesz w serwisie Pokato.pl w dziale ogłoszenia telefony komórkowe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Black Friday 2020

Related Posts

{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}