NewsZmiany w organizacji ruchu na granicach – dlaczego warto dysponować systemami telematycznymi?

Paweł6 lipca 20209 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/zmiany-w-organizacji-ruchu-na-granicach.jpg

Epidemia SARS-CoV-2 w pierwszej kolejności dotknęła między innymi branżę transportu międzynarodowego. Sytuacja na tym rynku ulega dynamicznym zmianom w odpowiedzi na nowe regulacje dotyczące pracy kierowców wprowadzane przez państwa Unii Europejskiej. Polscy przedsiębiorcy muszą korzystać ze wszystkich dostępnych im narzędzi, które umożliwią utrzymanie rentowności w warunkach nieprzewidywalnego rynku. Jednocześnie muszą zadbać o zapewnienie bezpiecznych warunków pracy swoim kierowcom. Szczególnie pomocne są w tym nowoczesne technologie oferowane między innymi przez firmę Webfleet Solutions.

Ograniczenia dla kierowców wynikające z epidemii koronawirusa

Przedsiębiorcy muszą odpowiednio zabezpieczyć kabiny pojazdów ciężarowych zapewniając ochronę kierowcom przed zakażeniem koronawirusem. Chodzi między innymi o wodę,mydło, płyn dezynfekujący oraz ręczniki jednorazowe.

Dostawy towarów muszą zostać dokonane zgodnie z adresem umieszczonym w dokumencie przewozowym. Co więcej, kierowcy muszą mieć możliwość odbierania i podpisywania wszelkich dokumentów transportowych bez zbędnego kontaktu z ludźmi. Po przyjeździe z trasy niezbędne jest dokładne zdezynfekowanie kabiny przed udaniem się w kolejną delegację. Sytuację komplikuje fakt, że obowiązujące ograniczenia i przepisy różnią się w zależności od tego, w którym kraju się znajdujemy. Tym samym wielu kierowców kursujących na trasach międzynarodowych może mieć problem z odnalezieniem się w gąszczu zakazów i przepisów obowiązujących w poszczególnych państwach.

W jaki sposób zamknięcie granic międzynarodowych wpływa na branżę transportową?

Sytuacja na granicach państw zmieniała się w ostatnich miesiącach bardzo dynamicznie. Wielu epidemiologów przewiduje, że już jesienią nastąpi kolejna fala epidemii. Wszystko to może oznaczać kolejne zmiany w transporcie. Kierowcy transportu międzynarodowego muszą liczyć się z utrudnieniami i zmianami w organizacji ruchu. W ostatnich tygodniach powszechne stały się długie korki w punktach granicznych, które zostały udostępnione do realizacji transportu międzynarodowego. Przekładało się to na opóźnienia w łańcuchu dostaw. W takich warunkach pracę ułatwia dostęp do narzędzi informatycznych oferujących bieżące informacje na temat natężenia ruchu drogowego. Firma Webfleet Solutions oferuje liczne narzędzia telematyczne, które pozwolą zaplanować optymalną trasę. Szczególnie przydatny jest monitoring pojazdów oraz profesjonalne mapy online.

Zalety rozwiązań telematycznych w dobie pandemii COVID-19

Pandemia wymusza przede wszystkim ograniczenie niepotrzebnych kontaktów między ludźmi. Właśnie z tego powodu rośnie popularność rozwiązań informatycznych. Nie inaczej wygląda sytuacja w przypadku branży TSL – platformy telematyczne takie jak WEBFLEET są potrzebne, aby móc zadbać o rentowność przedsiębiorstwa. Tego typu technologie to przyszłość transportu drogowego. Właściwie wdrożone wspierają pracę nie tylko kierowców, ale również zarządców floty firmowej. Systemy telematyczne zapewniają dostęp do przydatnych informacji w czasie rzeczywistym i pozwalają efektywnie analizować zbierane dane. Uzyskane raporty pomogą w dalszej optymalizacji działalności floty oraz poprawianiu rentowności przedsiębiorstwa. Z uwagi na zmiany w organizacji ruchu na granicach kierowcom przydaje się wgląd w informacje o zagęszczeniu ruchu oraz przewidywanym czasie dojazdu. W razie potrzeby można szybko zmienić trasę, aby uniknąć opóźnień w dostawie towarów. Z kolei zdalna obsługa tachografu cyfrowego sprawia, że kierowcy nie muszą zjeżdżać do bazy, aby zgrać dane. Tym samym ograniczona zostanie ilość kontaktu między pracownikami.

Zagrożenie koronawirusem nie zniknie, dopóki nie zostanie wynaleziona efektywna szczepionka. Zanim do tego dojdzie, minie jeszcze wiele miesięcy. Przez ten czas konieczne będzie stosowanie niektórych ograniczeń, w tym tych dotyczących przekraczania granic. Firmy przewozowe muszą skutecznie wdrażać narzędzia telematyczne, aby zapewnić szybkie i bezpieczne realizowanie zleceń.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Black Friday 2020

Related Posts

{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}