GoogleNewsSystemyJak długo Google wspiera swoje smartfony? Apple bije ich na głowę!

Autor na Android Police wykonał kawał świetnej roboty i pokazał jak długie wsparcie mają urządzenia wypuszczane przez Apple i Google. Chodzi oczywiście o smartfony iPhone, tablety iPad, urządzenia Nexus i Pixel. Wiedziałem, że wsparcie Apple jest zdecydowanie dłuższe, bo przecież mają mniej modeli do ogarnięcia, ale nie sądziłem, że jest aż taka przepaść. Wystarczy spojrzeć, że iPad 2 był wspierany przez 66 miesięcy, a w przypadku Google najdłuższy czas miał Nexus 7 (2012) – 39...
Maciej Kulesa5 listopada 20176 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/2017/07/zrzut-ekranu-android.jpg

Autor na Android Police wykonał kawał świetnej roboty i pokazał jak długie wsparcie mają urządzenia wypuszczane przez Apple i Google. Chodzi oczywiście o smartfony iPhone, tablety iPad, urządzenia Nexus i Pixel. Wiedziałem, że wsparcie Apple jest zdecydowanie dłuższe, bo przecież mają mniej modeli do ogarnięcia, ale nie sądziłem, że jest aż taka przepaść.

Wystarczy spojrzeć, że iPad 2 był wspierany przez 66 miesięcy, a w przypadku Google najdłuższy czas miał Nexus 7 (2012) – 39 miesięcy. Jest to ogromna różnica! Wystarczy spojrzeć na poniższą tabelę.

Z tabeli można wywnioskować, że średnia aktualizacji dla smartfonów Nexus wynosi 28 miesięcy. Natomiast wsparcie smartfonów iPhone wynosi około 49 miesięcy. Jest to duża różnica i to pokazuje, że Google dalej ma problemy z udostępnianiem nowych wersji systemu, nawet na urządzenia, które ma pod ręką.

Jestem ciekawy, czy ktoś zrobił podobne zestawienie jeśli chodzi o innych producentów, bo to dopiero pokazałoby skalę problemu. Wystarczy spojrzeć na aktualizację smartfonów do Androida Oreo. Wiem, ciężko porównać wprowadzanie swojego systemu do urządzeń, nad którymi nie ma się w pełni kontroli. Jednak, jeśli ktoś podejmuje się takiego zadania, to powinien pomyśleć o jakimś dobrym rozwiązaniu.

Google już nie raz próbowało walczyć z wolnymi aktualizacjami, fragmentacją Androida. Trzeba przyznać, że idzie im to coraz lepiej, ale jeszcze daleko do idealnego stanu. Co chwilę wprowadzane są nowe projekty, programy, które mają na celu przyspieszenie aktualizacji. W ostatnim czasie zauważono dużą poprawę w tej kwestii, ale Android to nie tylko urządzenia Nexus i Pixel. W odróżnieniu od Apple Google ma do wykonania trudniejsze zadanie, bo musi współpracować i pomagać wielu innym producentom.

 Poniżej prosta, ale jakże wymowna grafika z serwisu Android Police.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.