Google idzie na wojnę ze zwolennikami płaskiej Ziemi i nie tylko.

Google idzie na wojnę ze zwolennikami płaskiej Ziemi i nie tylko.

Trafiliście kiedyś na Youtube na filmiki z teoriami spiskowymi? Na pewno. Na pewno widzieliście materiały z żółtymi napisami, które przekonują, że człowiek nie wylądował na Księżycu, a wszystko to zostało sfilmowane i spreparowane w studio filmowym. Zapewne wiecie już, że żyjemy na płaskiej Ziemi położonej na żółwiu, a krańce są dokładnie pilnowane przez najpotężniejsze armie. To wszystko wywołuje uśmiech na twarzy, ale jest równie niebezpieczne.

Materiały takie są czasem zrobione w ten sposób, by wywołać zaciekawienie u użytkownika i jeśli on jest podatny na takie pierdoły, to zacznie klikać dalej. Na szczęście zmiany, które planuje wprowadzić Google mogą to zmienić. Przy takich filmach mają wyświetlać się informacje i linki z Wikipedii.

Z jednej strony cieszę się z takiego podejścia, bo walka z takimi treściami jest potrzebna. Z drugiej strony zastanawiam się w jaki sposób Google/Youtube będzie dobierać teorie spiskowe. Kto będzie decydował czy dany materiał kwalifikuje się do takiej kategorii. Czy będą opierać się tylko na tym co nauka udowodniła czy może wszystkie podejrzane i nieprawdopodobne informacje będą wrzucane do tego worka? Jeśli będą opierać się tylko na Wikipedii, to też nie jest dobra informacja, bo wiemy, że to źródło nie jest pozbawione błędów.

Podejrzewam, że Youtube będzie skrupulatnie i rozważnie dobierać informacje i będzie oznaczać tylko najbardziej oczywiste przypadki. Mam taką nadzieję, ale samo podejście jest już dosyć ciekawe, bo Google nie poinformowało Wikipedii o wykorzystaniu ich serwisu do tej walki. Oczywiście, nie musi tego robić i umieszczanie informacji wraz z linkami do internetowej encyklopedii jest dozwolone. Wydawałoby się jednak, że takie marki powinny porozumieć się przed ogłoszeniem takich informacji. Google jednak nie zadzwoniło do Wikipedii.

  1. Teorie typu płaskiej ziemi ,religie itp , wymyślają ludzie niebędący w stanie racionalnie myśleć . Wymyślają aby znaleźć odpowiedź na to czego nie ogarnia i „gąbka pływająca w głowie”
    W boga przestałem wierzyć w wieku ok 8-10 lat , gdy już potrafiłem logiczne myśleć . Teoria płaskiej ziemi ma tyle samo sensu ;)

    1. Gratuluję, że już w tak młodym wieku przestałeś wierzyć. Jednak to nie jest takie proste, bo w niektórych przypadkach chodzi o głębokie zakorzenienie wiary. Z tego co napisałeś, to wnioskuję, że nie wysyłali Cię do kościoła, nie miałeś kontaktu z osobami mającymi zdolności manipulacyjne.
      Mi zajęło to trochę dłużej, ale na szczęście też mam to za sobą :)

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *