Miliony użytkowników Androida kopały kryptowaluty.

Miliony użytkowników Androida kopały kryptowaluty.

W ostatnim czasie było głośno o polskich stronach, które „były” zamieszane w kopanie kryptowalut. Nawet najpopularniejsze serwisy internetowe wykorzystywały wtyczki lub wyświetlały reklamy, które powodowały, że odwiedzający użytkownicy byli wykorzystywani do kopania walut. Brzmi dziwnie, ale takie mamy czasy, że jesteśmy wykorzystywani, a raczej nasze maszyny, bez zgody.

Ostatnio znowu doszło do podobnego procederu, ale dotyczy on użytkowników Androida, którzy odwiedzali serwisy internetowe. Nie są to popularne strony pośród polskich użytkowników, ale pokazuje skalę takich zjawisk. Domeny były odwiedzane średnio 800 milionów razy w ciągu miesiąca. Podobnie jak w poprzednio opisanym przypadku, tutaj również wyświetlano reklamy, ale dodatkowo przekierowywano użytkowników na inne strony.

Podobne przypadki były już wcześniej znane, ale tutaj złośliwe oprogramowanie prowadziło weryfikację użytkownika. Na stronie wyświetlał się kod CAPTCHA, który należało wpisać w celu potwierdzenia, że nie jesteś botem. Po takiej wersyfikacji smartfon zaczął działać z pełną mocą obliczeniową. Dzięki pracy telefonu na pełnych obrotach kopanie kryptowalut jest bardziej efektywne. 

źródło

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *