NewsWpis sponsorowanyCechy produktu cyfrowego, dzięki którym zachwycisz userów

Paweł27 maja 202210 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/cechy-produktu-cyfrowego.jpg

Codzienna aktywność ludzi przenosi się do świata wirtualnego. W efekcie tego co raz więcej firm prowadzących biznes stacjonarny decyduje się na działalność w sieci. Produkt cyfrowy w postaci aplikacji webowej może pomóc rozwinąć przedsiębiorcy biznes online i pozyskać nowych klientów, jeżeli zadba się w trakcie jego tworzenia o dobry UX oraz onboarding użytkownika. Co to jest user onboarding? Dlaczego budowanie aplikacji warto rozpocząć od discovery workshop? Jakie cechy powinna posiadać aplikacja, aby odnieść rynkowy sukces? Przeczytaj artykuł, aby się tego dowiedzieć.

Analiza potrzeb użytkownika w ramach discovery workshop

Tworzenie aplikacji to złożony oraz skomplikowany proces, dlatego optymalnym wyborem jest zwrócenie się z ideą do doświadczonej firmy programistycznej, która pomoże wcielić ją w życie.

Proces projektowy z reguły poprzedzony jest warsztatami produktowymi, które są spotkaniem pomiędzy reprezentacją klienta a zespołem projektowo – produkcyjnym software house. Celem warsztatów jest zdobycie jak największej liczby informacji pozyskanych od klienta oraz określenie:

 • funkcjonalności aplikacji,
 • wizji produktu,
 • potrzeb klienta,
 • oczekiwań użytkowników,
 • koncepcji modelu biznesowego.

Kluczowym aspektem rzutującym na powodzenie projektu podczas discovery workshop jest pogłębiona analiza potrzeb użytkownika. Aby zaprojektować dla usera przydatną aplikację, która zaspokoi jego oczekiwania, należy najpierw go zrozumieć. W tym celu tworzy się personę, która staje się reprezentantem grupy docelowej. Ważne jest, aby zdefiniować możliwie jak najlepiej usera na początku fazy discovery, gdyż podejście zorientowane na użytkownika jest praktykowane na wszystkich poziomach procesu rozwoju aplikacji (źródło: https://inwedo.com/product-workshop-agenda-to-create-the-right-product-in-the-efficient-way/)

Projektowanie UI jako nieodzowny element udanego produktu cyfrowego

Obok projektowania UX ważnym jest również projektowanie UI (Interfejs Użytkownika). Interfejs jest obszarem, w którym następuje interakcja użytkownika z produktem cyfrowym, a UX ma na niego duży wpływ. Graficzny interfejs użytkownika (GUI) powinien zatem być zorientowany na użytkownika aplikacji. Cechy nowoczesnego GUI to przede wszystkim:

 • Design – przekonanie użytkowników do produktu wymaga tworzenia intuicyjnych interfejsów. Najlepiej, jeśli nawigacja po aplikacji jest możliwie najbardziej intuicyjna, a dostęp do jej funkcji maksymalnie uproszczony. Obecny design produktów cyfrowych cechuje  minimalizm. Kolorystyka jest uboższa, za to lepiej dobrana. Typografia aplikacji musi być czytelna. Cienie oraz gradienty warto ograniczyć do minimum. Stosowane jest jednolite tło.
 • Responsywność – aplikacja powinna zapewniać dobry UX bez względu na rodzaj stosowanego systemu operacyjnego oraz przeglądarki. Interfejs powinien dopasowywać się do ekranu różnych urządzeń (tabletów, smartfonów, laptopów).
 • Funkcjonalność – prostota wyszukiwania potrzebnych informacji, przejrzystość oraz łatwość korzystania z aplikacji sprawia, iż użytkownik nie czuje się zdezorientowany w trakcie korzystania z produktu.
 • Personalizacja – aplikacja wyświetla treść dostosowaną do konkretnego odbiorcy, uwzględniając typ urządzenia oraz lokalizację.

produkt cyfrowy

Cechy aplikacji webowej przyjaznej użytkownikowi

Tworząc produkt cyfrowy obok szaty graficznej, należy również zwrócić uwagę na:

 • szybkość oraz wydajność działania – Google raportuje, iż blisko 1/3 użytkowników porzuca stronę, której czas ładowania przekracza 3 sekundy,
 • bezpieczeństwo – aplikacja powinna zapewniać bezpieczeństwo danych tak użytkowników, jak i firm,
 • system zarządzania treścią – odpowiedni CMS zapewnia szybkie oraz sprawne kontrolowanie treści,
 • user onboarding – proces, dzięki któremu użytkownicy aplikacji zapoznają się z jej działaniem oraz funkcjonalnościami, onboarding wpływa pozytywnie na ogólny UX aplikacji.

Po co projektować aplikację internetową?

Aplikacja webowa pomoże budować oraz ugruntowywać pozycję na rynku. Umożliwia pozyskiwanie nowych klientów, co przyczynia się do zwiększania dochodów oraz wpływa na rozpoznawalność marki.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.